فیلم و هنر

نقد فیلم Fingernails – عشق بر حسب درصد

نقد فیلم Fingernails – عشق بر حسب درصد

Fingernails یک درام عاشقانه و علمی تخیلی با رگه های فانتزی و محصول سال 2023 آمریکا است. کریستوس نیکو (Christos Nikou) کارگردان اثر، فیلمنامه Fingernails را با همکاری سم استاینر (Sam Steiner) و استاورز رپتیز (Stavros Raptis) نوشته است. Fingernails که محصول اپل تی وی می باشد در جشنواره بین المللی سن سباستین، فستیوال فیلم BFI لندن، جشنواره فیلم سائو پائولو و جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی نامزد شده است.

جسی باکلی (Jessie Buckley) ریز احمد (Riz Ahmed) به عنوان نقش های اصلی و مکمل یکدیگر و همچنین جرمی آلن وایت (Jeremy Allen White) لوک ویلسون (Luke Wilson) آنی مورفی (Annie Murphy) و چندی دیگر نیز در Fingernails ایفای نقش می کنند.

از صفر تا صد

FingernailsFingernails

در Fingernails آزمایشی فراگیر شده است که هر زوج برای اطمینان از عشق دو طرف رابطه با دادن یک ناخن متوجه می شوند که علایقشان به یکدیگر واقعی است یا خیر! این آزمایش سعی دارد درصد جدایی و طلاق را به حداقل برساند. آنا زنی جوان است که به همراه پارتر خود، رایان زندگی می کند و مدت ها قبل تست اطمینان عشق آنا و رایان امتیاز صد را گرفته بنا بر این زوج بی نقصی محسوب می شوند.

آنا تصمیم می گیرد در شرکت مورد نظر مشغول به کار شود و در این کمپانی با امیر آشنا می شود. این دو در جریان کار جرقه هایی از احساس را بین خود حس می کنند و در ابتدا این حس را نادیده می گیرند اما وقتی مدت بیشتری با یکدیگر در تعامل هستند در نهایت ناخن های یکدیگر را در دستگاه تست می کنند و دستگاه، عشق بینشان را پنجاه درصد اعلام می کند.

پنجاه درصد به این معنا است که یکی از طرفین عاشق نیست. اما آنطور که مشخص است آنا و امیر هر دو به یکدیگر کشش دارند. در نهایت آنا که در رابطه صد در صدی خود احساس خستگی و یکنواختی و بی توجهی می کند. بیخیال تمام درصد ها می شود و زندگی اش را به یکباره با رایان بدون حرفی به پایان می رساند. او اکنون زندگی نو و تازه ای را با امیر آغاز می کند بدون هیچ قید و شرط و پایبندی به درصد عاشقی!

علم یا احساس

FingernailsFingernails

در ابتدای فیلم وقتی به تماشای آنا می نشینیم کاراکتری را مشاهده می کنیم که از این تست عاشقانه بسیار راضی است و در واقع راز یک تعهد و رابطه طولانی مدت ناگسستنی را در این آزمایش علمی می بیند. او همه چیز را حول محور این درصد های علاقه مندی می سنجد به طوری که می شود گفت آنا یک طرفدار پر و پا قرص این موسسه عشقی است. او هرگونه رابطه ای که در این تست نگنجد را رد می کند.

علاقه و اطمینان او نسبت به این موسسه به قدری است که ترجیح می دهد پیشنهاد های کاری را رد کند تا در شرکت مورد نظر مشغول به کار شود. در همین موسسه است که آنا با امیر آشنا می شود. مردی که به نظر می رسد درست مثل آنا شیفته کارش باشد. او برای زوج هایی که به این شرکت مراجعه می کنند آزمایشاتی را طراحی و اجرا می کند تا میزان علاقه افراد را نسبت به یکدیگر بسنجد.

اما در نهایت هر دوی این افراد که تام و تمام متعهد به این روش آزمایش ناخن هستند. میانه راه بین علم و احساس گمراه می شوند. هر دو گیج و منگ از پیشامد بینشان متعجبند و دلیل منطقی برای این گونه احساساتشان پیدا نمی کنند. حتی آنا برای بار دوم با رایان آزمایش می دهد اما باز هم جواب صد در صدی نصیبش می شود. او سرگشته تر از قبل بین عشق و علم گیج به دنبال راهی می گردد.

در واقع این بخش از فیلم به دنبال اثبات این موضوع است که بشر مدرن پیچیده تر از آن است که احساساتی کنترل شده یا اعتمادی تام به علم داشته باشد چرا که در نهایت ممکن است بین این دو راهی بماند و انتخاب هر کدام به طور تمام و کمال آسیبی به روانش وارد کند.

طنز زیر پوستی

FingernailsFingernails

کریستوس نیکو، کارگردان یونانی اثر با جمله ای بی ربط و طنز آمیز فیلم را آغازمی کند: «اولین نشانه بیماری های قلبی اغلب در ناخن های رنگ پریده مشاهده می شود» و حتی کارگردان گوینده این جمله را یک دانشمند ناشناس معرفی می کند. علاوه بر این طنزی خشک و بی رحمانه نیز در روش ازمایشی امیر نهفته است خیره شدن به چشمان زیر آب و پریدن از ارتفاع و حمام نکردن هر زوج برای به خاطر داشتن بوی بدن یکدیگر! و در نهایت کشیدن ناخن به روشی خشن و دلهره آور که تمام آزمایشات قبلی را بی دلیل و منطق و الکی رقم می زند!

FingernailsFingernails

سازنده Fingernails در واقع کاراکتری احمق درست مثل عروسک های خیمه شب بازی را در وجود آنا تداعی می کند که طنز و پوچی این آزمایشات را نمی بیند و چشم بسته فقط پیرو این مسیر است و تلنگر کارگردان به مخاطب درست در جایی اتفاق می افتد که درست همان انسان چشم بسته در مخمصه ای می افتد که راه نجاتی نیست. مخمصه ای طعنه آمیز که از آنای همیشه سرخوش و راضی از زندگی مشترکش یک غم زده گم گشته می سازد.

آنا نمونه بارز فرد خویشتنداری در جامعه است که تمام اشتیاق زندگی را معطوف به یک عضو واحد می داند. مثلا از تماشای مستند لذت نمی برد اما از تماشای مستند در کنار رایان لذت می برد. اما وقتی احساسات با جرقه ای از کنترل او خارج می شود، مثل بی هوشی که دوبار به زندگی برگشته باشد آن نوع پیش پا افتاده از شوق را خاموش می کند و اظهار احساسات جدیدی را رقم می زند. درست مثل زمانی که برای اولین بار می فهمد که چقدر از تماشای مستند کسل می شود و آن را بیان می کند!

نیم ساعت قابل حذف

FingernailsFingernails

اصرار کارگردان بر نشان دادن بدیهیات را می فهمم چرا که قصد دارد به دور از پیچیدگی، حماقت دنیای عشقی بشر و پاینبدی های او را به راحتی و شاید با تمسخر نشان دهد. با این وجود نمی دانم چرا او بعد از نشان دادن واضحات فیلم را ادامه می دهد. واضح تر می گویم، Fingernails با جنون آنا و کندن تک تک ناخن های دستش با انبردست و در نهایت با باندپیچی کردن دستش توسط امیر پایان می یابد.

اما دقیقا چه نیازی به این سکانس های کلیشه ای حس می شد؟ آنا بعد از آخرین تستش با رایان رفتار او را در جمع و تنهایی بیشتر در نظر می گیرد و در نهایت به ستونی تکیه می دهد و با میمیک پریشان و پشیمان خود به رایان دورادور می نگرد. مخاطب قطعا ساده لوح نیست و برایش قابل حدس است که آنا در آن لحظه بخصوص به چه چیز می اندیشد.

FingernailsFingernails

مخاطب می داند که او غرق در افکاری است که تا به امروز چشمانش را بر رویشان بسته بود. تنهایی و یکنواختی را اکنون دارد حس می کند و تصمیم او اگر به صورت عملی برای بیننده واضح نباشد حداقل مطلع است که در ذهنش چه تصمیمی گرفته. بنابر این نمایش دادن تک تک عمل های بعد از آن نگاه نه لزومی داشت و نه تاثیری! این زیاده روی کارگردان باعث عدم ایجاد مسئله سازی فیلم شده است. و مخاطب را به عنوان ناآگاه در نظر گرفته که ابدا پسندیده و جالب توجه نیست!

دکمه بازگشت به بالا