فیلم و هنر

نقد فیلم شب طلایی – تله فیلم فقیر

شب طلایی یوسف حاتمی‌کیا یکی از ناامیدکننده‌ترین فیلم‌های جشنواره امسال است. بیشتر شبیه یک تله فیلم مناسبتی صدا و سیما با بازیگران مشهور است تا یک فیلم سینمایی که برای پرده ساخته شده است. مشکلات فنی و فیلمنامه‌ای کار به کنار، شب طلایی بیشتر محصول نگاه کوچک و قانع را به سینما نشان می‌دهد.

حاتمی‌کیا پسر در این فیلم مثلاً کوشیده درامی ملتهب در یک فضای بسته بسازد. اما از همان دقایق اولیه تماشاگر میان انبوهی از شخصیت‌هایی که در یک موقعیت پیش پا مرفتار می شود. ماجرای اصلی فیلم که قرار است کل درام بر آن شکل بگیرد، رمق و شش چندانی ندارد. بیشتر به درد یک فیلم کوتاه ده دقیقه‌ای می‌خورد تا یک فیلم سینمایی صد دقیقه‌ای. نویسنده کوشیده با تعدد شخصیت ها و ساختن داستانک های مختلف برای این شخصیت ها از زیر فشار چنین داستانی کم می کند که خالی کند اما این کارش باعث تشتت و پراکندگی داستان کم مایه فیلم شده است. ی م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان آمده است.

فیلم شب طلایی

فیلم به لحاظ بصری هم به شدت کلیشه‌ای و یکنواخت است و تماشاگر را خسته می‌کند. در قسمت‌های خلاقانه هم بیشتر عاریتی به نظر می‌رسد تا محصول خلاقانه فیلم‌ساز باشد. ذهن تقلگرای فیلمساز به درون تصاویر فیلم هم راه پیدا کرده و باعث ایجاد شب طلایی در حد یک فیلم می شود که یک روز بعد از ظهر جمعه از شبکه های تلویزیونی پخش می شود باقی بماند. اگر تا به حال یک عکس شلیک نکرده اید، باید آن را امتحان کنید. ثروتمند ایده و خلاقیت از بزرگ‌ترین معضلات شب طلایی هستند. همه چیز کلیشه های و دم دستی است. از ایجاد گره ها در فیلمنامه تا گره گشایی از همان گره ها. ز آن نزاه کهنه فیلمساز به مفهوم خانواده که همه چیز را

فیلم شب طلایی

در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان آمده است از حسن معجونی که هنوز بهرام سریال همه است بگیر تا مریم سعادت که به زور گریم پیر شده تا هفتاد و پنج سال به نظر. ب د د د د ن ن م م م م م م شخصیت‌پردازی فیلم به قدری الکن و کلیشه‌ای است که راه را برای بروز بازی‌های خلاقانه توسط آن‌ها می‌بندد. در میان گروه بازیگران فیلم فقط مسعود کرامتی است که با تکیه بر رویش ق بازی او بار دیگر ثابت می‌کند در حضور یک کارگردان و یک فیلم‌نامه ضعیف تنها بازیگر است که می‌تواند نقد ر. دقیقاً همان کاری که مسعود کرامتی در شب طلایی انجام داده است.

فیلم شب طلایی

شب طلایی بار دیگر ثابت می‌کند ژن خوب در سینما بیشتر به کار نمی‌آید. سینما به مقدار زیادی خلاقیت نیاز دارد که یوسف حاتمی‌کیا از آن نیاز ندارد. ه ه ه ه ق ک ط

دکمه بازگشت به بالا