فیلم و هنر

نقد انیمیشن Where is Anne Frank – این قصه به سر نمی‌رسد

ی ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا هر چند این بار کمتر از توپ و خمپاره و تفنگ اثری هست. این بار تاکید فولمن حالا بیشتر بر صلح‌دوستی ست. انگار روی پیشانی اهالی ارتش نوشته‌اند که باید از جنگ و صلح بگویند. «فن فرانک کجاست؟» اولین بار در جشنواره کن سال گذشته به نمایش درآمد. این به شکلی است که در فرانسه، بلژیک و از بهار امسال هم در سایر نقاط جهان پخش می شود.

آن فرانک »، به احتمال زیاد شناخته‌شده‌ترین قربانی جنگ جهانی دوم است. خاطرات او بارها مورد اقتباس‌های هنری قرار گرفته‌است. موضوع تکراری آن فرانک و خاطراتش این بار در قالب داستانی کودکانه به تصویر کشیده می‌شود. جالب آن که قهرمان قصه نه آن، بلکه دوست خیالی‌اش، کیتی ست.

دهه بعد از مرگ آن فرانک، کیتی، دوست خیالی او از دفترچه خاطراتش بیرون می‌آید تا قدرتمندتر از «آن» در برابر «آن» یتی درمی‌یابد که پناهگاه مخفی آن فرانک و خانواده‌اش به موزه تبدیل‌شده‌است. م ئ و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و و … نیتی ناامیدانه متوجه می‌شود: در شهر از صلحی که آن آرزویش خبری نیست.

فری فولمن علائم آثار پیشینش از این گفته معروف است که «تاریخ خودش را تکرار می‌کند.» بهره می‌برد تا شباهت میان جنایات گذشته و جهان امروز را بیان کند. او با گفتن قصه به امروز، امکان مقایسه یهودیان، به عنوان یک اقلیت مورد ظلم در گذشته و پناهندگان در جهان امروه را. منین مقایسه‌های با مضدلی‌برانگیز یهودی‌کشی در تطابق کامل است. قصه‌های نامکرر از تبعیض‌های این جهانی و آدم‌هایی بی‌دفاع هستند که هرچه جستجو می‌کنند مه آن می‌گوید، در طول تاریخ همیشه اقلیت ضعیف مورد ظلم اکثریت توانمند ق بیش بردن این دو داستان به صورت موازی به تقویت کار کمک کرده است.

از جالب‌ترین بخش‌های فیلم، زمانی که کیتی بر آن تأثیر می‌گذارد نوشته‌های آن می‌گوید: «من به پلیس اعتماد ندارم.» این هم باعث می شود خنده تماشاچی شود اما در عین حال به زندگی پر خوف و رجای مهاجران در اروپای امروز کنایه می‌زند. ایشروی داستان متوجه می‌شویم که وضعیت این پناهجویان تفاوتی با یهودیان در جنگ جهانی ندارد. هلیس هنوز همانقدر بی‌رحم است و خارجی‌ها هنوز نباید از دست آن‌ها فرار کنند.

ا علاوه بر موضوع گم شدن دفترچه، به این موضوع مه روزگاری، دختربچه‌ای یهودی با نوشتن خاطرات یهودیان بی‌پناه به قهرمانی بین‌المللی. حالا در میان پناهده‌ها هم قهرمانی نیاز دارد تا درد آن‌ها را به گوش جهانیان برساند.

فن فرانک کجاست، بیش از هر چیز یک انیمیشن آموزشی برای کودکان است که با هدف برانگیختن حس نوع دوستی در میان آن‌ها است. آن دزد و پلیس یا بهتر بگویم، موش و گربه بازی‌های ک واقعیت تاریخی در لفافه و روایت می‌شود که به هیچ عنوان خسته‌کننده، شعاری و تکراری نیست و عشق‌های کودکانه هم بشود. ع ف ف ف ف ا ا ا م م م م ف ف ف ف ف ف م ف م م م م م م م م م م

قهرمان نوجوان فیلم، از سرنوشت آن و جنگ جهانی و وضعیت امروز جهان بیخبر است. سفر اکتشافی او برای درک این موارد، باعث می شود مخاطب انیمیشن درکی از تاریخ و همینطور وضعیت امروز. بیتی با خواندن بخش‌هایی از خاطرات گذشته سفر می‌کند و با فرار از موزه به جهان امروز پا می‌گذارد. این روایت فلشبک و فلش‌فوروارد از جذابیت‌های این اثر است.

فن فرانک در تلاشی کودکانه، کیتی، دوست خیالی‌اش را به خودش و به شکل یک سفیدپوست. او احتمالاً قصد دارد با این کار از دوستش محافظت کند. در فیلم کیتی ناجی چند‌جو می‌شود که این خانواده خیلی خوب است اما در دقایق پایانی، دختربچه سیهه است. اما چه کسی قهرمان این مردم فلاکت‌زده‌است اما انتظار کشیدن برای یک قهرمان سفیدپوست نتیجه‌گیری خوبی برلی نیا. کوچک کردن کودکان اروپایی به همدلی با پناهجویان عملی ثنت

«فن فرانک کجاست؟» از انیمیشن های دوبعدی چشم نواز و خوش آب و رنگ است. علاوه بر داستان پر کش، از نظر بصری هم در سطح بالای قرار دارد. چشم دیدن انتخاب‌های شجاعانه رنگ‌ها خسته نمی‌شود. قاب بندی‌ها عالی ست و کاراکترها چنان سیال هستند که گویی همیشه نسیمی در حال وزیدن است.

طراحی کاراکترها، مخصوصا درباره نازی ها و کمی سمبولیستی اما بسیار قابل درک و صد البته زیباست. تنها نقدی می توانم به صورت های غیر انسانی نازی های اثر وارد کند آن است که شاید بهتر باشد به بچه هایمان بیاموزیم انسان ها هم می توانند بسیار پلید باشند تا بگویم، آدم بدها انسان هستند! مورد دیگری که جای سوال دارد، چاقی تمام شخصیت‌های منفی فیلم است. موضوعی که امروز با شرم های اخلاقی جهان درباره بدن از زاویه دارد.

در آخر باید گفت این قصه به سر نمی‌رسد. همیشه عده‌ای در جهان در حال زورگویی و زیاده‌خواهی هستند و در نتیجه، عده‌ای دیگر را محکوم می‌کنند. شما در حال حاضر هستید. رای خیلی آدم‌ها در جهان دلمرده امروز، این تنها و تنها خیال است که می‌تواند تلخی حقیقت را شیرین کند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا