نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از چسب

نحوه نصب سنگ مشکی نمای ساختمان با چسب یکی از مواردیست که در ساختمان سازی مدرن بسیار پرطرفدار شده. یکی از عواملی پس از چسباندن سنگ بسیار به چشم میخورد، ریختن نما یا ترک خوردن آن است.

چنین نکاتی میتواند در نتیجه استفاده نادرست از سیمان، عدم آب بندی، عدم استفاده از چسب اپوکسی برای چسباندن سنگ و … است.

همانطور که می دانید روش های زیادی برای نصب سنگ نما وجود دارد. این روش ها عبارتند از استفاده از ملات یا دوغاب، پیچ رول پلاک، نصب خشک سنگ و استفاده از چسب سنگ. در انتخاب روش سنگ موارد بسیار زیادی دخیل هستند از جمله:

وزن سنگ و تخلل سنگ، شرایط آب و هوایی و دمای منطقه و … . تمامی این موارد می توانند روی مصالح و روش انتخاب شده برای نصب نما تاثیرگذار باشند.

ی منطقه و نمای بیرونی نیز مهم است. زیرا شرایط دمایی تاثیر زیادی در نوع مصالح استفاده شده و دوام سنگ دارد. حال به معرفی انواع این روش ها می پردازیم:

در این قسمت سه روش نصب سنگ را بررسی و به بهترین روش را انتخاب خواهیم کرد.

روش های نصب سنگ نما

  • ملات سیمانی: استفاده از ملات سیمانی یا دوغاب یکی از روش های قدیمی نصب سنگ نماست که امروزه به دلایلی از جمله: وزن زیاد سیمان و افزایش بار ساختمان، عدم گیرایی مناسب، امکان رنگ دهی به سنگ، مناسب نبودن در هر شرایط آب و هوایی، ترک خوردن، عدم ایمنی کافی برای نصب در ارتفاع، نیاز به نیروی زیاد و متخصص برای نصب و … تقریباً منسوخ شده است.
  • نصب خشک: این روش برخلاف روش قبلی، یک روش نسبتاً مدرن برای نصب سنگ نمای ساختمان به شمار می آید و در نصب کاشی، سرامیک، کامپوزیت و … کاربرد فراوانی دارد. این نوع نصب سنگ را روشی مکانیکی می دانند چرا که در این روش برای نصب از مواد فلزی استفاده می شود.
  • پیچ رول پلاک یا اسکوپ سنگ: این روش یکی از متداول ترین روش های نصب سنگ به شما می آید. برای نصب سنگ با روش اسکوپ کردن، متریال و روش‎های زیادی وجود دارد از جمله:1. پیچ رول پلاک: این روش بیشتر برای جلوگیری از سقوط سنگ مخصوصا زمانی که برای چسباندن سنگ از ملات سیمانی استفاده شده کاربرد دارد، در این روش از افتادن و سقوط سنگ جلوگیری میشود.  2. سکوپ با گالوانیزه ضدزنگ: با استفاده از گیره های اسکوپ پروانه ای، اسکوپ صلیبی و … در ارتفاعات بیشتر قد یک انسان نرمال استفاده میشود. 3. پیچ رول پلاک با داربست: این روش نیاز به تیم متخصص و باتجربه دارد. همچنین داشتن بیمه یکی از موارد مهم در تدارک دیدن تیم موردنیاز است چرا که روشی بسیار خطرناک است. در این روش باید از مواد درجه یک و پیچ پلاک های مرغوب و ضدزنگ استفاده نمود و هنگام سوراخ کاری مراقب رگه های سنگ بود.
  • نصب سنگ نما با چسب: جدیدترین و امروزی ترین نحوه نصب سنگ نما استفاده از است. چسب سنگ محصولی تخصصی و مناسب برای چسباندن سنگ در کمترین زمان ممکن است. این نوع نصب را میتوان نوعی نصب خشک دانست. در حال حاضر بهترین روش نصب سنگ، استفاده از چسب سنگ و چسب های دوجزئی است.

بهترین روش نصب سنگ نما

سعی کرد تمامی روش های نصب سنگ را برای شما به طور خلاصه توضیح دهد. اکنون که با این روش ها آشنا شدید، وقت آن رسیده تا بهترین روش و نحوه نصب سنگ با ساتفاده از آن را یادبگیرید.

اگر قرار باشد یکی از این روش ها را به عنوان بهترین روش انتخاب کنیم باید به مواردی کیفیت و ماندگاری، ایمنی، شرایط محیطی، هزینه ها و .. دقت کنیم.

با این وجود میبینیم که روش های مانند استفاده از سیمان یا پیچ رول پلاک برای همه مناطق مناسب نیستند.

به عقیده وبسایت چسب سنتر، باید به روش های مدرن و مقرون به صرفه مانند استفاده از چسب سنگ یا همان چسب های اپوکسی روی آورد. این روش را می توان در مناطق مختلف، دما و رطوبت متفاوت و … استفاده کردو هیچ بار اضافی به ساختمان اضافه نمی کند، برای نصب با چسب نیاز به تخصص و تجربه خاصی نمیباشد، خطراتی مانند نصب سنگ با داربست وجود ندارد و سنگ دچار ترک خوردگی، ریزش و کدری نمیشود.

البته در این روش باید نحوه نصب سنگ نمای ساختمان با چسب را بلد باشید.

نحوه نصب سنگ نمای ساختمان با چسب اپوکسی

برای نصب سنگ نمای ساختمات با چسب بهتر است از چسب اپوکسی استفاده کنید.

اولین موردی که باید انجام دهید انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع چسب در بازار است.

سپس باید سطح موردنظر را تمیز و از هرگونه آلودگی پاک کنید. همچنین تمامی خرده سنگ ها و سمان خشک یا رنگ های به جا مانده از روش قبلی را بردارید.

سپس چسب را با هاردنر مخلوط کنید تا آماده استفاده شود.

سپس چسب را به پشت سنگ و دیوار تزریق کنید و با دقت و ظرافت سنگ ها را در محل خود بچسبانید.

دقت کنید که برای جابجایی سنگ ها نهایتا 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان دارید و پس از آن سنگ به طور کامل خشک میشود.

ویژگی های مصبت چسب سنگ عبارتند از هزینه مناسب، کیفیت و ماندگاری مادام العمر، قابلیت رنگ پذیری، مقاومت زیاد در برابر فشار و دما، مقاوم در برابر رطوبت، مقاوم در برابر ضربه و فشار.

نکته پایانی

امروزه استفاده از روش های مدرن در ساختمان سازی امری حیاتی برای بقای ساختمان است. زیرا روش های قدیمی مانند ملات سیمانی دیگر جوابگوی نیازهای مدرن ساختمان نیستند و به راحتی و نهایتا پس از 15 سال باعث از بین رفتن نمای ساختمان میشوند.

به همین منظور لازم است تا بهترین چسب برای نصب سنگ نمای را انتخاب و آن را از فروشگاه های معتبری مانند چسب سنتر تهیه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا