دانش و فناوری

نسخه بتا 2 اندروید 15 شامل چه ویژگی ها می شود؟ معرفی 13 عنوان برتر

گوگل در روز دوم رویداد Google I/O 2024، نسخه بتا 2 اندروید 15 را برای دستگاه های سازگار منتشر کرد. معمولاً شرکت در سخنرانی اصلی خود نسخه جدید اندروید را معرفی می کند، اما امسال اعلامیه های مربوط به اندروید به روز دوم منتقل شد و در روز اول فقط به معرفی محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی پرداخته شد.با وجودیکه نسخه بتا اندروید چند هفته پیش منتشر شده، اما هنوز برای گلکسی های سامسونگ در دسترس نیست. آنطور که در اخبار منتشر شده آمده، ساسونگ قصد دارد برنامه ی بتای One UI 7.0 خود را در اواخر سال جاری برای عموم راه اندازی کند.

بیشتر بخوانید:

  بهترین گوشی های میان رده 2024
  بهترین گوشی های پایین رده 2024

 ویژگی های جدید در نسخه بتا 2 اندروید 15
نسخه بتا 2 اندروید 15 با ویژگی های جدید، امنیت بهتر و حریم خصوصی بهبود یافته عرضه شده است. مهمترین ویژگی های جدید به شرح زیر است:
فضای خصوصی (Private Space):
در نسخه بتا 2 اندروید 15 ، مشابه پوشه امن سامسونگ، این ویژگی به کاربران امکان مخفی کردن برنامه ها و فایل های خصوصی را در یک فضای امن می دهد. زمانی که فضای خصوصی قفل است، برنامه های آن متوقف شده و در منوی برنامه ها، منوی چندوظیفه ای (برنامه های اخیر) و منوی اشتراک گذاری ظاهر نشده و اعلان های این برنامه ها نیز متوقف می شود.

بهبود انجام وظایف چندگانه در گوشی های تاشو و تبلت ها:
در نسخه بتا 2 اندروید 15 گوگل روشی برای پین کردن نوار وظیفه روی صفحه برای بهبود چندوظیفگی در دستگاه های بزرگ مانند گوشی های تاشو و تبلت ها ارائه کرده است که به کاربران امکان می دهد سریع بین برنامه ها جابجا شوند. کاربران می توانند جفت های برنامه (App Pairs) ایجاد کرده و آنها را به نوار وظیفه پین کنند.
بهبود حالت تصویر در تصویر (PiP):
اندروید 15 انتقال های نرم تری را هنگام ورود به حالت تصویر در تصویر نشان می دهد. این نرمی در برنامه هایی با عناصر UI روی ویدئو به خوبی دیده می شود.
پیش نمایش شخصی سازی شده ویجت ها:
مشابه iOS، ویجت های اندروید اکنون می توانند پیش نمایش شخصی سازی شده ای در منوی انتخاب ویجت نمایش دهند، که به کاربر امکان می دهد پیش از اضافه کردن ویجت به صفحه اصلی، نحوه ظاهر شدن آن را ببیند.

پیش بینی بازگشت به صورت پیش فرض فعال است:
ویژگی پیش بینی بازگشت، پیش نمایشی از صفحه ای که دستگاه به آن بازمی گردد را هنگام استفاده از ژست ناوبری بازگشت نشان می دهد. این ویژگی که در اندروید 14 معرفی شد، اکنون به طور پیش فرض فعال است.
بهبود Vibration Effects:
اندروید 15 اکنون امکان تنظیم اثرهای لرزشی سفارشی را فراهم می کند تا کاربر بتواند بدون نگاه کردن به صفحه، بین انواع مختلف اعلان ها تمایز قائل شود.
برنامه های سلامت و تمرین بهتر:
API Health Connect اکنون از دو نوع داده جدید پشتیبانی می کند: دمای پوست و برنامه های تمرینی. این به برنامه های سلامت و تمرین امکان می دهد داده ها را به طور مؤثرتری صادر، وارد و استفاده کنند.
بهبود استفاده از ضمایر در زبان های جنسیتی:
در زبان های جنسیتی (مانند فرانسوی)، اندروید 15 به کاربران امکان می دهد نحوه خطاب کردن خود را انتخاب کنند که منجر به بهبود زبان و شناسایی کاربر توسط دستگاه می شود.
عمر باتری طولانی تر:
اندروید 15 با تغییرات در خدمات پس زمینه، عمر باتری دستگاه را بهبود می بخشد. این تغییرات باعث می شود برنامه ها بهتر عمل کنند و توسعه دهندگان نتوانند منابع سیستم را سوءاستفاده کنند.
راه اندازی سریع تر برنامه ها و عملکرد بهتر سیستم:
اندروید 15 با پشتیبانی از اندازه صفحه 16KB، امکان راه اندازی سریع تر برنامه های سنگین و پاسخگویی بهتر در هنگام کار با حافظه های حجیم را فراهم می کند.
عملکرد بهتر بازی ها با Vulkan:
گوگل لایه اختیاری برای اجرای OpenGL ES بر روی Vulkan معرفی کرده است که بهبود سازگاری و عملکرد برخی بازی ها را به همراه دارد.
پشتیبانی از ایموجی های بیشتر از طریق Unicode 15.1:
گوگل پشتیبانی از Unicode 15.1 را اضافه کرده که به معنای اضافه شدن ایموجی های جدید مرتبط با خانواده است.
بهبود فونت های چینی، ژاپنی و کره ای:
اندروید 15 از فونت متغیر NotoSansCJK برای این زبان ها پشتیبانی می کند که فرصت های بیشتری برای تایپوگرافی خلاقانه فراهم می کند.
نسخه بتا 2 اندروید برای کدام چه دستگاه هایی در دسترس است؟
این نسخه بتا برای گوشی های 12 برند مختلف در دسترس است که شامل موارد زیر می شود:

  گوگل پیکسل
  آنر
  iQOO
  لنوو
  وان پلاس
  اوپو
  ریلمی
  شارپ
  تکنو
  ویوو
  شیائومی

گوشی های سامسونگ هنوز نمی توانند اندروید 15 بتا 2 را اجرا کنند و شرکت کره ای برنامه بتای خود (برای One UI 7.0) را در سه ماهه سوم امسال راه اندازی خواهد کرد و انتظار می رود نسخه پایدار One UI 7.0 در سه ماهه چهارم 2024 منتشر شود.
بیشتر بخوانید: 

  بهترین گوشی های گیمینگ 2024
  بهترین گوشی های شیائومی 2024
  بهترین گوشی های سامسونگ 2024

منبع: sammobile
 

دکمه بازگشت به بالا