نحوه تعویض تسمه دینام ام وی ام 550

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ یک تسمه ی لاستیکی است که در داخل پیشرانه قرار داردو میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ یا میل سوپاپ ها متصل می کند.به طور کلی سرعت گردش میل سوپاپ به میزان نصف سرعت گردش میل لنگ است و تسمه تایم وظیفه ی تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها را بسته به موقعیت پیستون ها دارد.چنین عملیاتی برای کارکرد پیشرانه ی خودرو ضروری است. امروزه برخی از خودروها از تسمه تایم و برخی دیگر نیز از زنجیر تایم استفاده می کنند.بین تسمه تایم و زنجیر تایم تفاوت اساسی وجود دارد. زنجیر تایم یک ایده ی فوق العاده استو به دلیل جنس فلزی خود معمولا مانند تسمه تایم آسیبی نمی بیند.

نشانه های خرابی تسمه دینام خودرو | تسمه دینام | امداد باتری

از لحاظ تئوری عمر زنجیر تایم به اندازه ی عمر خود پیشرانه است و نیازی به تعویض آن وجود ندارد.برای اینکه بدانید خودروی شما از انواع تسمه تایمی است یا زنجیر تایم دارد تنها کافی استتا دفترچه ی راهنمای مشتریان خودروی خود را باز کرده و چک کنید که آیا کیلومتر تعویض تسمه تایم ذکر شده است یا نه. راه دیگر نیز تماس و سوال از مسئول فنی نمایندگی فروش خودرویتان است.چه زمانی وقت تعویض تسمه تایم ام وی ام 530 است؟سوال این است که چه زمانی باید تسمه تیم خودروی خود را عوض کنیم.

برخی از لوازم ام وی ام 550 عبارتند از: آفتاب گیر شیشه خودرو، کفپوش های سه بعدی، کنسول وسط خودرو، کفپوش های پنج بعدی، گردگیر دنده، جا سوئیچی های چرم و غیر چرم، کفپوش های ژله ای، کفپوش های موکتی، قاب ریموت، انواع روکش های صندلی و …

خودروسازان مختلف برای مدل های مختلف خودرو کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم عنوان می کنند که از 60 هزار کیلومتر تا بالاتر را شامل می شود.برخی خودروها زودتر و برخی نیز دیرتر به تعویض تسمه تایم احتیاج پیدا می کنند.یکی از مشکلاتی که در هنگام خرید خودروی دست دوم وجود دارد این است که شما نمی دانید که تسمه تایم این خودروها تعویض شده است یا نه و اگر این کار انجام شده است زمان انجام آن کی بوده؟

تسمه تایم ام وی ام 530

اگر در خصوص تسمه تایم خودروی دست دوم تردید دارید بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید تا تسمه تایم را مورد بازبینی قرار دهد.مکانیک به سادگی و تنها با برداشتن کاور (پوشش ) تسمه تایم می تواند متوجه شود که تسمه در چه شرایطی قرار دارد.پیش از انجام سفرهای طولانی بهتر است همیشه تسمه تایم خودروی خود را مورد بازدید قرار دهید.اگر خودرویتان از انواع دارای تسمه تایم است بهتر است همواره بر اساس زمانبندی تایین شده توسط کارخانه ی سازنده اقدام به تعویض تسمه تایم کنید.

به طور معمول تعویض تسمه تایم یک سری کارهای جانبی دیگر نیز دارد بنابراین بسته به نوع و مدل خودروی شما،تعویض تسمه تایم ممکن است هزینه ی نسبتا بالایی داشته باشد،اما در عوض با هزینه کردن برای تعویض تسمه تایم دیگر در خصوص خودروی خود آرامش خاطر خواهید داشت و جای نگرانی وجود ندارد.

بدترین حالت ممکن تسمه تایم ام وی ام 530 چیست؟

بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیافتد پاره شدن تسمه تایم است که می تواند آسیب جدی به پیشرانه ی اتومبیل وارد کند.البته این آسیب دیدگی به نوع طراحی پیشرانه ی خودرو بستگی دارد.اگر طراحی خودروی شما از انواعی باشد که سوپاپ های آن در هنگام باز شدن وارد منطقه یحرکتی پیستون می شوند (مانند پژو 206) در این صورت پاره شدن تسمه تایم باعث برخورد سوپاپ باز با پیستون در حال بالاآمدن می شود و این برخورد نه تنها سوپاپ ها را از بین می برد بلکه در برخی موارد می تواند به سر سیلندر نیز آسیب برساند.

به این نوع پیشرانه ها اصطلاحا (Interference) گفته می شود.در حالت کارکرد عادی زمانبندی کارکرد پیشرانه ی خودرو طوری تنظیم شده استکه حرکت سوپاپ و پیستون با یکدیگر تداخلی نداشته و در نتیجه برخوردی اتفاق نمی افتد.حال اگر پیشرانه ی خودروی شما از انواع (non-interferernce) باشد (مانند پراید) در صورت پاره شدن تسمه تایم دیگر آسیبیبه سوپاپ ها و سایر بخش های پیشرانه وارد نمی شود و تها اتفاقی که با پاره شدن تسمه می افتد خاموش شدن پیشرانه است.

با یک تسمه تایم ام وی ام 530 کهنه رانندگی نکنید

همانطور که اشاره کردیم تعویض به موقع تسمه تایم مهم ترین سرویس خودرو است.اگر تسمه تایم خودرو کهنه نیز شده باشد در این صورت ریسک پاره شدن آن وجود دارد و اگر ناگهان پاره شود عواقب بدی خواهد داشت.از تسمه تایم ام وی ام 530 و نحوه عملکرد آن چه می دانید؟آیا می دانید بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای گوناگون چه زمانی است؟ “تسمه تایم” یا تسمه تایمینگ که ممکن است بارها شنیده باشید یک تسمه یلاستیکی است که قسمتی از موتور احتراق داخلی خودرو استو در داخل پیشرانه قرار دارد و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ یا سوپاپ ها متصل می کند.

این تسمه وظیفه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها را بر عهده دارد، آن ها را به چرخش درآورده و کنترل می کند.در خودروهای مختلف محل قرارگیری میل سوپاپ با یکدیگر متفاوت است ولی در اکثر موارد این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

تسمه تایم یا زنجیر تایم چیست؟

در گذشته در خودروها به جای تسمه تایم از زنجیر استفاده می شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی شدولی امروزه تسمه جایگزین زنجیر شده و زمان تعویض آن برای هر مورد خاص مشخص است.البته اکنون نیز در برخی از ماشین های سنگین از زنجیر استفاده می شود. بین این دو تفاوت اساسی وجود دارد.زنجبر تایم به خاطر جنس فلزی خود از آسیب هایی که احتمال رویت آن ها در تسمه تایم وجود دارد در امان استو می توان گفت عمر تعویض به اندازه عمر خود پیشرانه است و نیازی به تعویض آن وجود ندارد.

برای این که بدانید خودروی شما از کدام نوع است، کافی است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید و یا با تماس و پرسش از مسئول فنی نمایندگی فروش خودرویتان از آن مطلع شوید.

دلایل خطر پارگی تسمه تایم ام وی ام 530

خودروسازان مختلف برای مدل های مختلف اتومبیل کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم عنوان می کنند.معیار رایج برای اکثر اتومبیل ها 60 هزار کیلومتر استکه برخی زودتر از موعد مقرر به تعویض احتیاج پیدا می کنند.لازم به ذکر است که هنگام خرید خودروی دست دوم، شما از مدت کارکرد تسمه تایم آگاهی ندارید و نمی دانید که تسمه ی موتور آن تعویض شده است یا نه، اگر تعویض صورت گرفته زمان آن کی بوده اگر در مورد تسمه تایم اتومبیل تردید دارید بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید

تا آن را مورد بازبینی قرار دهد. مکانیک با یک کار ساده و برداشتن پوشش روی تسمه متوجه خواهد شد که در چه شرایطی قرار دارد.پاره شدن تسمه که منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ها می شود، معمولا با صدایی همراه است.

البته در خودروهایی مانند موتورهای سری قبل پراید این پارگی فقط خاموشی موتور خودرو را به دنبال دارد.زمانی که عمر تسمه تایم به پایان برسد و یا پارگی در آن رخ دهد عملکرد به موقع و صحیح سوپاپ ها مختل خواهد شدو سوخت و هوا درزمان مناسب وارد سیلندر نمی شوند و یا باز و بسته شدن سوپاپ ها بهدرستی و به میزان کافی انجام نمی گیرد و در نتیجه در کارکرد پیشرانه اثر منفی چشم گیری خواهد گذاشت.

پاره شدن تسمه تایم در همه اتومبیل ها یکسان اتفاق نمی افتد! پارگی تسمه در موتور اتومبیل های گوناگون اثر مخرب متفاوتی دارد.همانطور که گفته شد در موتور قدیمی پراید که پیستون ها به سوپاپ نمی رسد، پاره شدن تسمه فقط منجربه خاموشی اتومبیل می شودو آسیب مکانیکی دیگری به قطعات سر سیلندروارد نمی شود.در برخی از پیشرانه ها مانند موتور پژو 405 و سمند پاره شدن یا رد کردن یکی دو دندانه از تایممنجر به برخورد شدید سوپاپ ها با پیستون شده و بسته به شدت برخورد که به دور موتور اتومبیل بستگی دارد،

می تواند باعث کج شدن سوپاپ ها شود و حتی تعویض بسیاری از قطعات سر سیلندر و حتی خود سر سیلندر را نیز به دنبال داشته باشد.با رخ دادن این اتفاق در پیشرانه خودروهایی مانند کیا ریو، شدت آسیب قطعات بسیار بالا می رود و منجر به تعویض قسمت اعظمی از قطعات موتور خواهد شد.

بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم ام وی ام 550 چه موقعی است؟

زمان تعویض در اتومبیل های مختلف با هم تفاوت دارد و بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است.پایان این دوره در برخی از خودرو های امروزی مانند هیوندایی که چهار سیلندر است شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از 2 سال یا 24 هزار کیلومتر انجام می پذیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصیه می کند اما در بعضی از مدل های فورد بعد از 160 هزار کیلومتر این کار صورت می گیرد.گاهی ممکن است با شنیدن صدا های هشدار متوجه شوید که زمان تعویض فرا رسیده است مانند زمانی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می گیرید، صدا های قیژ قیژ می شنوید.

هزینه تعویض تسمه دینام در کشورهای مختلف فرق می کند که از 75 دلار تا بیش از 150 دلار متغیر است.زمان مناسب تعویض تسمه در اتومبیل های مختلف به شرح زیر است:در زیر تعدادی از زمان های مناسب برای تعویض تسمه را آورده ایم، البته لازم به ذکر است این اعداد بر حسب تجربه به دست آمده و ممکن استاین عددها با کاتالوگ تفات داشته باشد اما این کیلومتر ها با توجه به شرایط آب و هوایی و ترافیکی شهر تهران کیلومتر مناسبی برای تعویض هستند.

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم ام وی ام 550 چیست؟

دور موتور بد عمل می کند.در مدت زمان استفاده، تسمه دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شود.مشکلاتی در استارت و حرکت ماشین دیده می شود.فشار بیشتری به قطعات ماشین وارد می شود در نتیجه دود بیشتری از اگزوز خارج می شود.هرگز با یک تسمه تایم کهنه رانندگی نکنید.تعویض به موقع تسمه مهم ترین سرویس خودرو است؛ اگر کهنه شده باشد ریسک پاره شدن آن بسیار بالاست و هنگامی که پاره شود عواقب و خسارت های بدی را در پی خواهد داشت.

اگر قصد مسافرت دارید حتما با مراجعه به مکانیک از سلامت تسمه مطمئن شوید تا در راه مشکلی برای شما به همراه نداشته باشد.تسمه تایم وسیله یا بهتر است بگویم تسمه ای است که میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ ها متصل می کند و وظیفه ی هماهنگ کردن حرکت آن ها را دارد.

میل لنگ خودرو به وسیله ی تسمه تایم میل سوپاپ ها را به چرخش درآورده و می چرخاندو کنترل آن ها را بر عهده دارد.محل قرار گیری میل سوپاپ در خودرو های مختلف با یکدیگر تفاوت داردولی در اکثر خودرو ها این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است. مدیران تیم واردکننده لوازم یدکی ام وی ام با داشتن کادر با تجربه و متخصص در زمینهٔ فروش و خدمات پس از فروش مفتخر به ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان می باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا