فیلم و هنر

نادین لبکی از «کفرناحوم» می‌گوید / بچه‌هایی که از به‌ دنیا‌ آمدن خود عصبانی هستند

مجله یک تجربه ، ترجمه علی افتکاری

وقتی کنار هم می نشینیم ، اولین چیزی که به کارگردان لبنانی نادین لبکی می گویم این است که تماشای فیلم جدید او بسیار دشوار است. من می خواهم بگویم که این یک توضیح و بله نوعی انتقاد است: “Capernaum” بیقراری و نشستن در وسط یک نوع تراژدی است ، به طوری که شما را به فکر فرو می برد ، منظور من چیست؟ او به من می گوید که این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق افتاده است. وقتی لبکی با کودکانی آشنا شد که زندگی آنها از فیلم الهام گرفته بود – کودکانی که در فقر شدید زندگی می کردند. اکثر آنها بی شمار و بدون کاغذ هستند و عمر متوسطی دارند – اکثر آنها عصبانی بودند زیرا هنوز زنده بودند. فیلم “Capernaum” ساخته لابکی ، در جهان در جشنواره فیلم کن در سال 2018 و بعداً در نود و یکمین دوره جوایز اسکار بهترین فیلم های خارجی زبان ، با یک پسر 12 ساله به نام زین ، که پدر است ، آغاز می شود. مادر از آوردن او به زمین شکایت کرده است.

Capernaum ، به معنی “هرج و مرج” ، داستان این کودک را بیان می کند: زین یک موجود خوب تغذیه و تغذیه خوب است که پس از ازدواج خواهر 11 ساله اش ، سحر ، با یک صاحب فروشگاه محلی ، از خانواده خود فرار می کند. به (همانطور که والدین زین و سحر بعداً توضیح دادند ، آنها فکر می کردند که حداقل با این کار ، سحر یک تختخواب دارد ، چیزی برای ورود به یک اتاق کثیف و شلوغ که خانواده در آن نشسته بودند.) زین تنها در خیابان های بیروت بود. او سرگردان می شود و سرانجام با رهیل ، کارگر مهربان ، در پارک آشنا می شود. رحیل زین او را سوزاند و به خانه آورد. زین که از یویس ، کوچکترین فرزند راحیل مراقبت می کند ، یک زن را بازسازی می کند ، فرزندی که خارج از ازدواج متولد شده است و راشل حضور خود را در جهان پنهان می کند. او را در چمدانی با چرخ می برد و هر بار که کارش را انجام می دهد در حمام می ماند.

زین الرفیعی

رحیل زندگی مخفی دارد. او یک مهاجر بدون سند است ، قدمهایش در بیروت ضعیف است. در صورت دستگیری ، وی می تواند بازداشت یا به اتیوپی بازگردانده شود. ما نمی دانیم که می گوییم این دو پسر تنها هستند ، یک فرزند خوانده و این آزمون سخت آنها را مجبور می کند تا در جستجوی حداقل مایحتاج از شهر عبور کنند. ما مکانهای غم انگیزی را می بینیم که زین در حالی که از یونس استقبال می کند ، در بزرگراه ها و بازارهای شلوغ دست به گریبان است و سعی می کند دیگ ها و ماهی تابه های قدیمی و در و درهایی را که از خانه رحیل گرفته بود بفروشد.

Capernaum به طرز شگفت انگیزی کاربردی است ، اگرچه رنگ آن کوچک است. تلاش های روزانه زین و یونس هر بار که از خیابان عبور می کنند جای مرگ و مرگ را می گیرد. وقتی مقاله آرایش را در نظر بگیرید ، این مقاله برجسته حتی قابل توجه تر می شود. او به جای نوشتن یک فیلمنامه کامل از ابتدا تا انتها ، بخشهایی از داستان خود را بر اساس آنچه او “تحقیق در مورد گروههای بد در شهرهای ما” نامید ، تنظیم کرد. اکثر بازیگران او افرادی واقعی هستند که در شرایط مشابهی که او روی صفحه نشان می داد زندگی می کردند: بازیگر بازیگر راشل جردن جوردن خود خارجی بود و در واقع مدتی برای ساختن فیلم نگه داشته شد. مانند شخصیت او در فیلم ؛ والدین کودکی که نقش یونس را بازی می کرد نیز بازداشت شده اند. به گفته لبکی ، این دختر تا زمان آزادی والدینش با تیمی از فیلمسازان زندگی می کرد.

زین رفیع و نادین لبکی

لباکی که همزمان می نویسد و تحقیقات می کند ، می گوید: “هرچه بیشتر با افرادی که در فقر شدید زندگی می کردند آشنا شدیم ، داستان او بیشتر گسترش یافت.” برخی از دیدنی ترین صحنه های کپرناحوم در یک گاراژ گاراژ فیلمبرداری شد که تبدیل به یک سیاه چال پر رونق شد. لبکی می گوید ، زندان واقعی با پشتکار و وحدت زیادی در داخل به دست آمد. او به آنها گفت که اگر می خواهند چیزی را تغییر دهند ، باید اتفاقات بدی را که رخ می دهد به دنیا نشان دهند. (از آن زمان به بعد زندان بسته شد.) فیلم دوباره وارد زندگی لبکی شد. در اواسط تولید ، وقتی پول تمام شد ، همسرش ، خواننده و آهنگساز خالد مسنر ، که فیلم را منتشر کرده بود ، بدون اینکه به او بگوید به خانه آنها هجوم آورد. لباکی اذعان داشت: “اوضاع می توانست بسیار بدتر باشد.”

وقتی قبل از تماشای فیلم درباره زندگی لبکه خواندم ، نگران بودم که ممکن است فیلم به شما آسیب برساند – مبارز اخلاقی در حال اشاره به مشکلات است ، اما فیلم – و خود لبیکی – عمیقا با این زندگی غم انگیز همدرد هستند. در حال رشد است. فکر نمی کنم تنها من هستم که چنین احساسی دارم. “Capernaum” در جشنواره فیلم کن با استقبال روبرو شد ، جایی که تماشاگران پس از اولین اعلام فیلم 15 دقیقه تشویق کردند.

شخصیت های لباکی کارهای وحشتناکی انجام می دهند – آنها فرزندان خود را کتک می زنند ، آنها را به شکل برده داری فعلی می فروشند و همیشه بچه ها را نفرین می کنند – با این وجود گاهی اوقات دوربین با آنها مهربان است. پدر زین در یک لحظه دفاعی گفت: “من چیزی بهتر نمی دانم.” یا مادرش از متهمانش می پرسد: “آیا می دانید تغذیه کودک با قند و یخ به چه معناست؟” به دلیل جنایاتی که والدین نسبت به فرزندان خود مرتکب می شوند ، پذیرفتن این نوع حمایت ها دشوار است ، اما پذیرفتن این که آنها قربانی یک سیستم فلج شده مانند فرزندان خود هستند ، دشوار نیست.

فیلم Capernaum فیلم ضعیفی است ، اما من همچنین تعجب می کنم که “باید” پدر و مادر باشد. راشل تقریباً ناراحت است و به عنوان والدین زین از او دور می شود ، اما عشق و توجه او به پسرش این است که زین هرگز او را در خانه ندیده است. او متوجه می شود که وقتی سر کار است و پسرش را روی صندلی می گذارد ، بچه ای برای خوردن دارد. وقتی به لبکی گفتم احساس می کنم با شخصیت های او در تضاد هستم ، او گفت این دقیقاً همان چیزی است که او می خواهد انجام دهد. لبکی گفت: من به سوله رفتم و تمام روز بچه ها را تنها دیدم. تعجب می کنید ، چه مادری نوزاد خود را در تمام طول روز ، بدون غذا تنها می گذارد؟ “و سپس مادرم برمی گردد و احساس کاملاً متفاوتی می کند.” او می گوید این تغییر می تواند به شکل دیگری رخ دهد. “من مادری را دیدم که به نوزاد خود شیر می داد ، چند دقیقه بعد برگشت و من او را کتک زدم.”

زین رفیع و نادین لبکی

سال “کپرناحوم” که در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد ، بسیاری از رسانه ها در رسانه ها پیش بینی کردند که لباکی برنده نخل طلا می شود. اگر او که اکنون 47 ساله است برنده جایزه بزرگ کن شود ، پس از جین کامپیون ، دومین فیلمسازی است که نخل طلا را در تاریخ جشنواره دریافت می کند. این در نهایت اتفاق نیفتاد ، گرچه کپرناحوم جایزه داور را از آن خود کرد.

لباکی با جشنواره فیلم کن بیگانه نیست. به هر حال ، او یکی از محبوب ترین فیلمسازان در جشنواره است. کارامل ، اولین فیلم سینمایی او ، در سال 2007 به مدت دو هفته به مدیریت جشنواره کن اکران شد. “حالا کجا می رویم؟” دومین فیلم او در سال 2011 در قالب یک کارگردان بصری به نمایش درآمد. در سال 2015 ، لابکی یکی از داوران بخش خاصی از تماشا بود (هم “کارامل” و هم “حالا کجا باید بریم؟”

لبکه و فیلم هایش آنقدر معروف بودند که سونی پیکچرز کلسیم برای فیلم “Capernaum” در آمریکای شمالی و آمریکای لاتین 1.3 میلیون دلار پیش از جشنواره فیلم کن به دست آورد. فیلم او که با بودجه ای حدود 4 میلیون دلار ساخته شد ، سرانجام بیش از 68 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت که تنها 54 میلیون دلار آن در چین بود و پرفروش ترین فیلم تاریخ عربستان و خاورمیانه شد.

“Capernaum” لحظات امید و عشق دارد ، اما همچنین فیلمی است که می تواند شما را کاملاً ناامید کند. از لابکی می پرسم اگر بتواند مشکل را با یک استراحت حل کند ، نه برای درمان تمام دردها ، بلکه چیزی که می تواند تغییر ایجاد کند ، چه می گوید. او از جدی بودن س myال من ، مطمئناً احمقانه ، غافل می شود و می گوید: “این یک چیز نیست.” همه چیز بسیار به هم متصل است. “اما به عقب برگردیم ، در پشت مشکلات روزمره این افراد باید تحمل کنند: زندگی در نروژ) ، زین و برادران و خواهرانش اوراق نداشتند. لبکی توضیح می دهد که گرفتن شناسنامه برای یک کودک گران است ، بنابراین بسیاری از والدین فقیر مدرکی مبنی بر اینکه فرزندان شما هستند دریافت نمی کنند. این مشکل ممکن است گامی کوچک به نظر برسد ، اما در در همان زمان به نظر می رسد که هر مرحله مهم است. “لبکی گفت:” میلیون ها کودک به این شیوه زندگی می کنند.

منبع: Vogue (کلیه شما)

این فیلم را در تجربه ببینید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا