فیلم و هنر

«مهارت‌های کار با چاقو»؛ زندگی دوباره

مجله نماوا ، علیرضا نراقی

اصطلاح «دوباره» اصطلاح پرمصرفی است. ه ب ب م ه م م م م م م م م م م م م م م م م م م در درجه اول مستند چهل دقیقه‌ای «مهارت‌های کار با چاقو» توماس لنون فیلمی در احیای معنای حقیقی ساخته است. برندون شخصیت در واقع اصلی مستندی است که مدیر رستوران ادوینز است، می‌گوید به او حکم ده سال زندان داده می‌شود به دلیل حمل مواد مخدر، اما وقتی قاضی به او حکم آزادی داد او با همه وجود «زندگی دوباره» را حس کرد و زندگی هیچگاه- حتی اگر بارها به شیرینی تکرار شود- ساده نیست. بسیاری در زندگی دوباره شکست می‌خورند اما اساساً زندانی بازیابنده دوباره به قول دیگری از زندانیان آزاد می‌شود که در رستوران کار می‌کند «چیز مهمی برای اثبات دارد» که وجود خود را دارد و به همین دلیل سخت کار می‌کند و به موقعیتی گران‌بها می‌دهد. ممتر ممکن است بسیار وفادار شود.

«مهارت‌های کار با چاقو» که در سال ۲۰۱۷ ساخته شد، در اسکار ۲۰۱۸ نامزد جایزه بهترین مستند کوتاه شد. ی ا ا ا ز ز ز ز ز ز ز ز ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا این رستوران که می‌خواهد به عنوان بهترین رستوران کلاسیک غذای فرانسوی در آمریکا را کسب کند، زندانیان را آموزش می‌دهد. رستوران فرانسوی خود معترف سرآشپز است که این هدف و اداره معمول چنین رستورانی است حتی برای حرفه‌ای‌ها. اس این یک چالش بزرگ هم برای ۸۰ زندانی است و هم برای گردانندگان رستوران. اما برندون مدیر رستوران بر این ماجرا اسرار دارد چرا که او خود یک زندانی آزاد شده است و می‌داند، چه ارزشی بر. فیلم در عین این نمایانگر یک فرصت تبدیل شدن به امیدبخش برای ورشکستگان و طردشدگان جامعه است تا خود را دوباره باور کنند، معضل اجتماعی بازیابی خود در جامعه پس از آزادی و پذیرفته شده توسط جامعه را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر تا به حال یک عکس شلیک نکرده اید، باید آن را امتحان کنید. در آمریکا هر سال 650 هزار زندانی آزاد می‌شوند که این به معنایی است که روزانه 2 هزار نفر از بند رسته در جستجوی کار هس هستند. این راه برای آنها با توجه به کیفری و نگاه اجتماع نسبت به زندانی اصولاً ساده نیست. به همین دلیل هم معمولاً دو سوم زندانی‌های آزاد شده آمریکایی پس از حدود ۳ سال دوباره به دلیل ارتکاب جرم به زندان است. این آمار باعث می‌شود که پروژه‌های مثل پروژه رستوران ادوینز را نشان دهد. رستوران رستوران فارغ از ترحم و نگاه احساساتی در پی ایجاد یک تجارت موفق است که هم رضایت فردی و هم اثرگذاری جمعی شمبی.

مهارت های کار با چاکو

عشق به کار سخت

در نهایت کمتر از ۵۰ نفر از زندانیان دوام می‌آورند و مدرک پایان دوره را دریافت می‌کنند. این زندانیان که دارای نرم‌افزار عاطفی دست و پنجه کرده و به همین دلیل هستند، برای مواد مورد نیاز خود رو به خرده‌فروشی و داروی مصرف‌شده، پس از بازگشت به هوش آمدن و از حفره تنگ نظر گویی قدر درد، رنج و کار طاقت‌فرسا. را می‌دانند، انگار که به کار سخت عشق می‌ورزند، گویی میل درونی به عرق ریختن و خسته کردن تن دارند، مانند موجودات زنده‌ای در یک طبیعت وحشی که رکود و می‌کندن نابودشان می‌کند این مردان و زنان تلاش می‌کنند قوی بمانند. نابودگر جامعه آنها در درونشان زنده است. همان حفره خطرناک در کمین است که ذره‌ای لغزش برای درست مثل ورزشکاری که مدام با محدودیت‌های خود می‌جنگد تا بر ضعف‌هایش غلبه کند، آدم‌های س م. برندون این خود نابودگر را زشتی درون می‌نامد که همیشه هست و در همه هست. در فیلم نشان داده می‌شود که آن‌ها دوام می‌آورند که می‌توانند خود را کنار بگذارند، خود را درگیر با منزلت کنند، خودی که همیشه دنبال جزئیاتی بی‌اهمیت است تا آن معتاد درون را رضا کند و خود را در حلقه‌های پیچیده‌ای از ارزش‌های خودمحورانه غرق کند. .

مستند «مهارت‌های کار با چاقو» اثری امیدبخش است. علاوه بر این برای مشاهده مستند، مداخله گر نیز هست و مستندساز تلاش کرده تا در روند بازیابی شخصیت ها سهیم. در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما آمده است. با این که در فیلم اشک، احساس و هیجان -‌وگاه- امید موج می‌زند، اما بر نامیدی و آن زشتی در کمین نیز نور تابانده می‌شود تا به شکل کامل‌تر برای مخاطب باز شود.

نتایج جستجو برای «هار با چاقو» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا