فیلم و هنر

«منطقه ۹»؛ انسانیت، تنها برازنده آنهاست!

مجله نماوا ، حسین آریانی

«منطقه ۹» (منطقه ۹)، به کارگردانی نیل بلوم کمپ یکی از آثار موفق به نمایش در سال ۲۰۰۹. حالا بدل به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های علمی آموزشی دو دهه اخیر است.

نیل بلوم کمپ، کارگردان جوان و استعدادِ اهل آفریقای جنوبی، «منطقه ۹» او با ساخت «منطقه ۹» با بودجه‌های محدود (در قیاس با آثار مشابه در هالیوود) و ۳۰ میلیون دلاری، ضمن رقابت با بلوک باسترهای گرانقیمت و پرسرو صدای روز، مورد تحسین خطران قرار گرفت. «منطقه ۹» اولین فیلم سینمایی نیل بلوم کمپ و تهیه‌کننده پیترجکسون مشهور، همچنین دریافت چهار جایزه اسکار بهترین فیلم، فیلمنامه اقتباسی، جلوه‌های ویژه و تدوین شده است.

نیل بلوم کمپ که پیش از فیلمسازی، متخصص جلوه‌های ویژه بود، در «منطقه ۹» ه کمک جلوه‌های ویژه دیدنی و تأثیرگذاری که مخاطب در فیلم با چنین بودجه‌ای انتظارش را نمی‌کشد.

«منطقه ۹» در مورد موجودات فضایی درمانده و مستاصلی سر هه به دلیل بیگانه‌هایی که مردم، آن‌ها را به خاطر ظاهری‌شان، «میگو» خطاب می‌کنند. (اشاره به نوعی جیرجیرک آفریقای جنوبی که «میگوی پارکتاون» نام دارد).

رولاف روال معمولی و مرسوم فیلمهای علمی تخصصی مخاطب در «منطقه ۹» با فضای انتزاعی ا. لوکیشن های واقعی و فُرم بصریِ مستندنما، «منطقه ۹» را بدل به فیلمی متفاوت و دیدنی کرده است. گویی مستندی با موضوع زاغه‌نشینی در حاشیه یک کلانشهر معاصر پیش روی داریم، با این تفاوت که زاغه‌نشینان در این روایت به جای مردم مستمند، موجودات فضایی بی‌پناه و مفلوک‌اند!

«منطقه ۹» از جمله فیلم‌های علمی تفسیری به شماره می‌آید که نگاه مثبتی به فرازمینی و برخورد و مسائل دارد. در این میان، مشکلی هم اگر در کار باشد، دلیلش را باید از نگاه چنین آثاری در جاه‌طلبی، سلطه‌جویی و بیگانه هراه.

گ که آن افراد سنگدل و همیشگی آثار علمی تخیلی ؛ به با کشتن و دربند کردن انسانها قصد تسخیر زمین را داشته باشند. بلکه بالعکس این بار انسانها موجوداتی خشن و ظالماند. و ما در آستانه مرگ هستیم!

اینجا هنوز چیزی نیست.

شمایل مثبت و انسانی بیگانه‌ها را در وجود دو فضایی یعنی کریستوفر جانسن و فرزندش متبلورمی‌یابی زمینم که قصد کمک به مردی درمانده‌ای را دارند. باهی به نظر می‌رسد که فیلمساز در بخشیدن وجوه انسانی و عاطفی به بیگانه‌ها دست به اغراق زده است. مثلاً می‌توان به پرهیز موجودات فرازمینی از خشونت با رفتار بیرحمانه انسانها اشاره کرد.

شخصیت اصلی «منطقه ۹» یعنی فن در مِروه طبق روال مرسوم آثار علمی تحصیلی، می‌بایست همان قهرمان همیشگی و آشنای درام‌های علمی فنی باشد، اما او چه در آغاز فیلم (در تقابل با بیگانه‌ها) و چه در آخرین فیلم (در کنار و همراه). )ن‌ها) جلوه‌ای یک ضدقهرمان را دارد.

منطقه ۹ در کنار مضمون علمی تخیلی‌اش اثری تمثیلی درمورد تبعیض نژادی است. ررورد خصمانه و تبعیض‌آمیز انسانها با فضای مجازی و اسکان دادن آن‌ها در زاغه‌های ایران. علائم ورود ممنوعی که در سطح شهر برای دور کردن مکان های فضایی نصب شده، هم تداعی کننده نشانه های هشدار دهنده دوران هستند.

عنوان هم فیلم و هم عملیات منطقه 9 (انتقال بیگانگان به نقاط دیگر)، مکان ذکر شده از 600 سیاهپوست آفریقای جنوبی بین سالهای 1966 و 1982 از منطقه 6 شهر کیپ تاون (نخستین اقامتگاه و شهر سفید پوستان در آفریقای جنوبی) است. ؛ اه از سال ۱۹۶۶ به بعد از منطقه ای «تنها مختص سفیدپوستان» نام گرفت.

«منطقه ۹» ز ز ظ ت ت ت ت ت ر ر ر»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» در فیلم اسپیلبرگ هم وجود ئی تی تهدیدی برای بشریت تلقی می‌شد و ماموران قصد دارند او را به اسارت درآورند. ل اما یاور و نجات دهنده های ند «اما یاور و نجات دهنده های ند و در این میان، شخصیتی چون فان در مروه هم ناگزیر به همراهی با بیگانه‌ها است، که با آن‌ها، چرا مشترک دارند.

نیل بلوم کمپ پس از «منطقه ۹» دو فیلم «الیسیوم» (Elysium) و «»ی» (Chappie) را در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ کارگردانی کرد. فیلم‌هایی که موفق شدند موفقیتی را در «منطقه ۹» تکرار کنند.

جستجوی عبارت «منطقه ۹» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا