دانش و فناوری

ممنوعیت جستجوی برخی کلمات خاص در تردز

ممنوعیت جستجوی برخی کلمات خاص در تردز توسط برخی کاربران کشف شده است. شبکه احتماعی جدید شرکت متا از یک سیستم سانسور داخلی پیشرفته استفاده می کند.
طبق گزارش هایی که اخیراً منتشر شده ، ممنوعیت جستجوی برخی کلمات خاص در تردز توسط متا ایحاد شده که نشان می دهد شبکه اجتماعی رقیب توییتر از یک سیستم فیلترینگ داخلی بهره می  برد. ظاهراً برنامه های متا در راستای جلوگیری از انتشار محتوای بحث برانگیز در شبکه های احتماعی خود گریبان گیر اینستاگرام تردز نیز شده است.
بیشتر بخوانید: نسخه وب شبکه اجتماعی تردز راه اندازی شد
ممنوعیت جستجوی برخی کلمات خاص در تردز
براساس گزارش اولیه و حالا تایید متا، بخش جستجوی تردز برای برخی کلمات کلیدی کار نمی کند. این اپلیکیشن در حال حاضر جستجوی یک سری کلمات «بالقوه حساس» از جمله «واکسن»، «کووید» و دیگر شکل های مختلف آن ها را که پیشتر با شایعه پراکنی همراه بوده، ممنوع کرده است.
به نظر این اقدام در راستای جلوگیری از انتشار محتوای بحث برانگیز در این اپلیکیشن اتخاذ شده است. متا چندین عبارت مربوط به واکسن، از جمله «کووید»،  «ویروس کرونا»، «کووید-19»، «واکسن ها» و «واکسن های کووید» و چند عبارت دیگر مربوط به محتوای غیراخلاقی را نیز در بخش جستجوی خود ممنوع کرده است.
غول شبکه اجتماعی با تایید این محدودیت ها اعلام کرده که چنین اقدامی موقتی است. یکی از سخنگویان متا در این رابطه می گوید:
«بخش جستجو موقتا برای کلمات کلیدی که محتوایی بالقوه حساس را به نمایش می گذارند، نتیجه ای نشان نمی دهد.» آدام موسری، رئیس اینستاگرام که بر تردز نیز نظارت دارد، در توییتی گفت این شرکت «سعی دارد از اشتباهات گذشته درس بگیرد و از نظر شرکت، در زمان عرضه قابلیت جستجو بهتر است احتیاط کرد.»

تاریخ شرکت متا نشان می دهد که این غول شبکه اجتماعی دلیل خوبی برای احتیاط دارد. بخش جستجوی اینستاگرام پیش از این به عنوان عاملی برای شایعه پراکنی و کشاندن کاربران به سمت نظریه های توطئه، هدف نقد بسیار قرار گرفته است. بخش جستجوی این اپلیکیشن به ویژه در اولین روزهای پاندمی هدف سو استفاده قرار گرفت و نظریه های توطئه مربوط به واکسن و 5G را در اولین نتایج خود به نمایش می گذاشت.
با این حال، اقدام متا برای جلوگیری از انتشار مطالبی با کلمات «بالقوه حساس»، باعث می شود تا محتوای بدون مشکل هم به اندازه کافی دیده نشود. چنین رویکردی بسیار سخت گیرانه تر از روش های گذشته است.
در حالی که متا پیش از این هم قابلیت جستجو در فیسبوک و اینستاگرام را محدود کرده اما در این موارد معمولاً پای محتوای قانون شکنی همچون کیوانان در میان بود. متا در دیگر موارد، نتایج موضوعاتی مثل واکسن را پاکسازی کرد و با لینک های داخلی کاربران را به سمت اطلاعات رسمی هدایت می کرد.
ممنوعیت جستجوی بعضی عبارت در تردز باعث می شود تا کاربران امکان جستجوی اطلاعات، منابع و مکالمات معتبر را نیز نداشته باشند و در مانعی است برای دریافت اطلاعات درست، حتی از متخصصان این حوزه.
احتیاط متا را می توان از عجله این شرکت در توسعه تردز دانست. این اپلیکیشن تنها پنج ماه پس از فعالیت چند مهندس اینستاگرام برروی این پروژه عرضه شد. درنتیجه این اپلیکیشن در ابتدای فعالیت خود چندین قابلیت ساده را نیز در اختیار نداشت و با اینکه به گفته متا، سیاست های امنیت تردز درست مشابه اینستاگرام است، اما جزئیاتی درمورد نحوه نظارت بر این اپلیکیشن توییتر مانند، با محتوای متفاوت، ارائه نکرده است.
بیشتر بخوانید:

    آپدیت جدید بلواسکای منتشر شد؛ تقلید از تردز و ایکس!
    الهه سقوط آزاد در شبکه های اجتماعی؛ تردز حالا بیش از 80 درصد کاربران روزانه خود را از دست داده است
    مدل هوش مصنوعی Code Llama متا مخصوص کدنویسی به طور عمومی منتشر شد
    حساب کاربری خالق اتریوم در شبکه اجتماعی ایکس هک شد

نظر شما درباره ممنوعیت جستجوی برخی کلمات خاص در تردز چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: پیوست
 

دکمه بازگشت به بالا