معرفی هوش مصنوعی RT-2 گوگل

مدل هوش مصنوعی RT-2 گوگل جهت صحبت با ربات ها رونمایی شده که هدف آن کاهش شکاف بین واقعیت و تخیل برای ارتباط بهتر ربات ها با دنیای اطراف است.
اخیراً از مدل هوش مصنوعی RT-2 گوگل موسوم به Robotics Transformer 2 (RT-2) رونمایی شده که هدف بسیار ویژه ای را دنبال می کند. این هوش مصنوعی جدید گوگل در پی ایجاد ارتباط با یک ربات خواهد بود. مدل غول فناوری جهت دستیابی به هدف خود از تکنیک های نوینی بهره می برد که از سوی یک عمل بصری-زبان (VLA) خاصی طراحی شده که گوگل ادعای اولین بودن آن در نوع خود را دارد.
مدل های زبان بزرگ (LLM) که تشکیل دهنده چت بات های هوش مصنوعی همچون ChatGPT و Bard هستند، طی مدت اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب کردند و حوزه رباتیک هم طی سال ها به صورت فعال مورد بررسی قرار گرفته است. هم اکنون گوگل با یک مدل هوش مصنوعی جدید به دنبال پیشرفت دیگری در این بخش خواهد بود.
بیشتر بخوانید: سگ رباتیک جدید چینی ها با استفاده از هوش مصنوعی حرف می زند! [+ویدیو]
معرفی هوش مصنوعی RT-2 گوگل
گوگل در مورد موارد بهره گیری از توانایی هایی RT-2 چند مورد را مورد توجه قرار داده است. به عنوان نمونه، درصورتی که از یک ربات مجهز به RT-2 درخواست کنید که زباله ها را در سطل زباله بیندازد، این ربات توانایی درک تعریف زباله را دارد، می داند که چگونه آن را از سایر اشیاء تشخیص دهد و چگونه آن را در سطل قرار دهد، بدون اینکه در مورد هر یک از این فعالیت ها مورد آموزش قرار گرفته باشد.

درواقع هدف RT-2 کاهش شکاف بین واقعیت و تخیل بوده تا از درک دنیای اطراف توسط ربات ها به طور کامل اطمینان حاصل شود. در حقیقت، عملکرد این مدل بسیار مشابه به LLM بوده و از یک مدل مبتنی بر ترانسفورماتور بهره می برد تا امکان درک اطلاعات متنی و بصری موجود در وب جهان برای آن فراهم شود و سپس آن ها را تبدیل به فعالیت های رباتیک کنند، حتی در مواردی که مورد آموزش قرار نگرفته اند.
آزمایش های این غول فناوری همچنین نتایج نسبتاً قابل توجهی از عملکرد هوش مصنوعی RT-2 گوگل دربر داشته است. طبق ادعای گوگل، RT-2 در بیش از 6000 تست آن اثبات شده که در کارهای مربوط به «مشاهده کردن» به اندازه نسخه پیشین خود قابلیت داشته است. نکته جالب اینکه در فعالیت های دیگر، مدل جدید امتیاز 62 را به دست آورده که نسبت به RT-1 با امتیاز 32، تقریباً دو برابر عملکرد بهتری داشته است.
بیشتر بخوانید:

    تماشا کنید: پیشرفته ترین ربات انسان نما نقاشی می کشد
    دو دانشمند ایرانی ربات های فیلم تبدیل شوندگان را واقعی کردند! [+فیلم]
    تهدیدی برای تمام مشاغل: ربات هوش مصنوعی ناخن کار معرفی شد

دیدگاه شما در خصوص معرفی هوش مصنوعی RT-2 گوگل چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: دیجیاتو
  

دکمه بازگشت به بالا