دانش و فناوری

مصوبه واردات گوشی های بالای 300 دلار با ارز حاصل از صادرات به کجا رسید؟

قرار بود گوشی های بالای 300 دلار با خرید از فروش خشکبار وارد شوند. حالا واردات 0 دلاری گوشی های بالای 30 با ارز حاصل از بلااتکلیف مانده است. در ادامه، جزییات این خبر را بررسی می کنیم.

پس از اعلام کارگروه هماهنگی سیاست های ارزی، متشکل از وزارت صمت و بانک مرکزی، مبنی بر واردات گوشی های بالای 300 دلار، روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، از نهایی شدن واردات گوشی های بالای 300 دلار با کسب ارز از خشکبار خبر داد.

سرویس رسانه تکراتو

صوبه واردات گوشی های بالای 300 بلاتکلیف ماند

طراحان دولتی این مصوبه می‌گویند این توافق در طی برگزاری بیش از 20 جلسه و با حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت. 4 جلسه از این جلسات نیز با حضور وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی با هدف تدوین تصمیمات برای گشایشات ارزی برگزار شد.

صوبه واردات گوشی های بالای 300 بلاتکلیف ماند

محمدرضا عالیان ، انجمن واردکنندگان:

پس از اعلام محدودیت ها و پیامدهای چنین تصمیمی از سوی انجمن موبایل، تصمیم دولتی ذینفعان گرفته تا فاز نخست اجرا و تولید موبایل های سری Z، S و Note سامسونگ و تمام آیفون های با آرزو از مدل های تولید شده از خارج از کشور خارج شود.

وی در ادامه افزود:

علیرغم اعلام هشدارهای جدی و هشدار به پیامدهای چنین تصمیمی توسط انجمن واردکنندگان، اما موبایل ذینفعان دولتی به منظور رفع تهدیدکنندگان، مصمم به اجرای طرح بودند و 17 فروردین 1401 با بازگشایی تالار دوم نیما برای صادرکنندگان خشکبار بهعنوان عرضه کننده ارز و واردکننده موبایل به ن این فرایند را به طور عملی کلید زده و صرافی معتمد

ویامدهای واردات گوشی های بالای 300 دلار با آرزوی حاصل از خشکبار چه بوده است؟

از پیام‌های اجرایی مهم به اجرا درآمدن چنین مصوباتی می‌توان به افزایش قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار تا 20 درصد اشاره کرد. دلیل این هم اختلاف قیمت نیمایی با آرزوی حاصل از آن است که نرخی معادل بازار آزاد دارد.

واردات گوشی های بالای 300 دلار

ز از طرفی تغییر نرخ محاسبه حقوق و عوارض گمرکی از دلار 4200

انجمن واردکنندگان هشدار داد:

بلوک های موبایل های بالای 600 دلاری با ارز بازار آزاد خواهند شد و محاسبه حقوق و عوارض گمرکیشان با ارز ETS خواهد بود، بر روند پیشنهاد و تاثیر خواهد گذاشت و بازار را با شوکی قیمت روبهرو خواهد کرد.

ایا ارز مورد نیاز برای خرید گوشی های بالای 300 دلار تامین می شود؟

در این میان نگرانی، هم وجود دارد. نگرانی از تامین نیاز مورد نیاز برای خرید گوشی که باید توسط تامین کنندگان تامین شود.

راساس آخرین آمارهای واردات و مصرف موبایل در کشور، در سال 1400 چیزی بالغ بر یک میلیارد و 200 به این ترتیب بدون در نظر گرفتن رشد نسبی در سال جاری، واردکنندگان برای واردات موبایل های بالای 600 دلار و تامین بازار نیاز دارند، ماهیانه به 100 میلیون دلار نیاز خواهد داشت که بر اساس تصمیم گیری بعدی باید از محل خشکبار تامین شود.

ویامدهای واردات گوشی های بالای 300 دلار با آرزوی حاصل از خشکبار چه بوده است؟ از پیام‌های اجرایی مهم به اجرا درآمدن چنین مصوباتی می‌توان به افزایش قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار تا 20 درصد اشاره کرد. دلیل این هم اختلاف قیمت نیمایی با آرزوی حاصل از آن است که نرخی معادل بازار آزاد دارد.

با توجه به اینکه کدام یک از کشورهای عمده تولید کننده موبایل از امارات می گیرند، بنابراین، واردکنندگان برای خرید به درهم نیاز خواهند داشت که در روزهای کاری چیزی حدود 30 تا 40 میلیون درهم در صف قرار بگیرند، حال با وجود فصلی بودن بازار خشکبار نگرانی. جار از تامین میزان مورد نیاز توسط صادرکنندگان، کاملاً به جا به نظر می‌رسد.

از سویی کشف قیمت ارز توسط صادرکنندگان و اعلام آن در تالار دوم نیما زمان‌بر ب ت ت

در این میان بحث کارمزد تبدیل و انتقال ارز از سوی صادرکنندگان نیز مطرح می شود. این موضوع به تنهایی بر قیمت تمام شده کالا تاثیر گذار است. این در حالی است که بر اساس اعلام کارگروه هماهنگی سیاست های ارزی، قرار بر این تعیین نرخ به صورت توافقی صورت می گیرد و قیمت اعلامی از سوی صادرکنندگان، قیمت نهایی و با احتساب تمام هزینه ها باشد.

انجمن واردکنندگان در مورد منابع ارزی هشدار داده بود

انجمن واردکننده از عملیاتی شدن این تصمیم با توجه به سوابق شکست نتیجه آرزوی 3 سال پیش که در بحبوحه پیش بینی منابع ارزی کشور توافقی با انجمن صادرکنندگان خشکبار، بر این موضوع تاکید می کند که متقاضیان موجودی قابل عرضه و واردکنندگان نیز میزان هستند. آرزو مورد نیاز خود را در تالار نیما به رویت صرافی های مورد اعتماد بانک مرکزی برسانند تا فرآیند پیشنهاد و استفاده از فرمت استاندارد خود را طی کرده و سلامت اجرای تبادلات و قیمت گذاری توسط نهاد بالا دستی صحت سنجی شود.

در آخر باید به همه این موارد نگران کننده، عواملی مثل نامشخص بودن نرخ عوارض و سود بازرگانی را نیز اضافه کرد. این نگرانی ها باعث سردرگمی و بلاتکلیفی واردکننده در موبایل های بالای 600 دلار می شود. ادامه این روند لطمه بزرگی به بازار و در نهایت مصرف کننده خواهد زد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره واردات گوشی های بالای 300 دلار چیست؟ در زیر چند پیشنهاد در مورد نحوه ظاهر یا گرفتن قرار ملاقات برای وسایل عتیقه ارائه شده است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا