سلامتی و پزشکی

مزایای نوشیدن آب چیست و کمبود آن منجر به چه مشکلاتی می‌شود؟

تاریخ انتشار: 6 آبان 1400

حفظ مایعات بدن برای سلامتی بسیار مهم است، با این حال، بسیاری از مردم مایعات مورد نیاز بدن خود را به صورت روزانه مصرف نمی کنند. حدود شصت درصد بدن ما از آب و هفتاد و یک درصد سیاره زمین از آب تشکیل شده است. اگرچه آب در همه جا یافت می شود، اما نوشیدن کافی آن را در اولویت مردم قرار نمی دهد.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا بدن ما به آب کافی نیاز دارد:

روغن کاری مفاصل:

غضروف موجود در مفاصل و مویرگ های ستون فقرات من حاوی 80 درصد آب است، کم آبی مزمن می تواند توانایی مفاصل را کاهش دهد و باعث درد شود.

ظاهر بزاق و مخاط در بدن:

بزاق به هضم غذایی که می خوریم کمک می کند. دهان، بینی و چشم ما آلوده به بزاق و پشه است، نوشیدن آب دهان را تمیز می کند و نوشیدن آب به جای نوشیدنی های گازدار و شیرین، پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.

اکسیژن برای بدن:

بیش از نود درصد خون ما از آب تشکیل شده است و کار حیاتی رساندن اکسیژن به قسمت های مختلف بدن با کمک خون و آب حل شده در آن انجام می شود.

بهبود سلامت و زیبایی پوست:

کم آبی بدن را مستعد ابتلا به بیماری های پوستی و چین و چروک های زودرس می کند.

در عملکرد مغز، نخاع و سایر سلول های حساس نقش دارد:

کم آبی بدن می تواند بر ساختار مغز تأثیر منفی بگذارد و به تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی کمک کند. کم آبی مزمن می تواند باعث مشکلاتی در عملکرد مغز و تفکر شود.

تنظیم دمای بدن:

آبی که وارد لایه میانی پوست می شود و در آن ذخیره می شود به تنظیم و خنک شدن دمای بدن کمک می کند به طوری که وقتی بدن گرم است به صورت عرق به سطح پوست می رسد و هنگام تبخیر بدن را خنک می کند.

عملکرد دستگاه گوارش:

روده های ما برای عملکرد بهتر به آب کافی نیاز دارند، کم آبی باعث مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسید معده و در نهایت بیماری قلبی و معده درد می شود.

دفع سموم از بدن:

آب کافی در بدن از طریق فرآیند تعریق و ترشحات واژن و دفع آن به میزان مورد نیاز بدن، بدن ما را از سموم پاک می کند.

متعادل نگه داشتن فشار خون:

کم آبی باعث غلظت خون و افزایش فشار خون می شود.

عملکرد اندام های تنفسی بدن را بهبود می بخشد:

هنگامی که بدن کم آب می شود، با مسدود کردن راه های هوایی برای کاهش از دست دادن آب ذخیره شده، عملکرد سیستم تنفسی را مختل می کند که می تواند منجر به آلرژی و آسم شود.

وجود مواد معدنی و مواد مغذی :

تمام مواد معدنی و مواد مغذی برای بدن در آب حل شده و با کمک آب موجود در بدن می توانند وارد قسمت های مختلف بدن شوند.

عملکرد کلیه را اضافه کنید:

کلیه ها وظیفه تنظیم مایعات بدن را بر عهده دارند، اما کمبود آب در بدن می تواند به کلیه ها آسیب برساند و منجر به سنگ کلیه و مشکلات و بیماری های ناشی از آن شود.

با ورزش و فعالیت بدنی کیفیت را افزایش دهید:

محققان بر این باورند که خوردن آب بیشتر می تواند عملکرد ما را در حین ورزش افزایش دهد و تحقیقات نشان داده است که کمبود آب فعالیت ما را برای بیش از 30 دقیقه کاهش می دهد.

کاهش وزن:

اگر به جای آب میوه و نوشابه شیرین از آب استفاده کنیم باعث کاهش وزن می شود و همچنین نوشیدن آب قبل از غذا به احساس سیری و کاهش اشتها کمک می کند.

کاهش خماری پس از مصرف الکل:

در مهمانی ها هنگام نوشیدن الکل، استفاده از آب سودا شیرین نشده همراه با بستنی و لیموناد به جای نوشیدنی ها و نوشیدنی های شیرین، از مصرف زیاد الکل جلوگیری می کند و در نهایت باعث کاهش خماری بعد از نوشیدن الکل می شود.

نوشیدن آب لوله کشی و آب معدنی بهترین منابع آب مورد نیاز بدن هستند. پس از تحقیقات مداوم توسط دانشمندان و درمان کامل، 2.7 لیتر آب برای زنان و 3.6 لیتر در روز برای مردان توصیه می شود. در پایان شایان ذکر است که خوردن آب کافی یکی از مهم ترین نکات در حفظ سلامتی است.

مترجم و گردآورنده: سپیده تیرگر

منبع: www.medicalnewstoday.com

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا