مراحل صدور پروانه و جواز ساختمان

پروانه ساختمان، سندی است که پس از ارائه مدارک لازم، نظیر نقشه ها و سند مالکیت و پس از طی کردن مراحل اخذ پروانه ساختمان، یعنی، تشکیل پرونده و پرداخت عوارض، از سوی شهرداری، صادر شده و به معنای مجوز قانونی ساخت و ساز می باشد. هزینه های این پروانه، بر مبنای مواردی، نظیر متراژ پروژه تعیین می گردد و مدت اعتبار پروانه صادره، 2 سال از تاریخ صدور، خواهد بود.

برای مشاوره پروانه ساختمان

برای مشاوره پروانه ساختمان

ساختمان سازی، یکی از حیطه هایی است که افراد بسیاری، به فعالیت در آن مشغول هستند و از آن جا که ساختمان سازی، ارتباط مستقیمی با نما و فضای شهری داشته و از طرفی، بر جان و سلامت افرادی که بعد ها در آن ساکن می شوند، ارتباط دارد، باید، به صورت درست و اصولی و مطابق قوانین، انجام گیرد.

امتیازات ساخت بخشنامه جدید بافت فرسوده و میزان تراکم تشویقی ساخت طبقه اضافه در بافت فرسوده تهران و تعداد طبقات مجاز و هزینه جواز ساخت

در همین راستا، در قانون، اخذ برخی مجوزها و مدارک، برای شروع قانونی ساختمان سازی، ضروری دانسته شده که پروانه ساختمان، یکی از آن ها می باشد. بدون دریافت این مجوزها، سازندگان، مشمول جریمه خواهند شد و نمی توانند، از تسهیلاتی مانند بیمه کارگران، دریافت وام ساخت و ساز از بانک ها و موارد دیگر، استفاده کنند. با توجه به اینکه، دریافت و نحوه صدور جواز ساختمان، شرایط مخصوص به خود را دارد، ضروری است که با تشریفات آن، آشنا بود.

از این رو، در این مقاله، قصد داریم بگوییم که پروانه ساختمان چیست و دریافت آن، چه شرایطی دارد؛ سپس، مراحل اخذ پروانه ساختمان، مدارک و هزینه های لازم را بررسی می کنیم و در خصوص زمان صدور، زمان اعتبار و کاهش زمان صدور آن در سال 1401 توضیح می دهیم.

پروانه ساختمان چیست و چه کاربردی دارد

ساختمان سازی، قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد و افرادی که اقدام به فعالیت، در این حیطه می نمایند، اعم از اینکه مشغول ساخت یک واحد باشند یا چندین واحد، باید، در چهارچوب اصول و قواعد و شرایطی که در قانون، برای این امر، در نظر گرفته شده، عمل نمایند. از جمله مواردی که ساختمان سازان، ملزم به رعایت آن، می باشند، اخذ مجوز ها و  های مورد نظر قانون گذار است.

پروانه ساختمان، شناسنامه فنی و ملکی، شناسنامه فنی ساختمان، گواهی پایان کار و سند تفکیکی آپارتمان ها، از جمله موارد و مجوز هایی است که فعالین مشغول به ساخت و ساز، در مراحل مختلف کار خود، باید، نسبت به دریافت و اخذ آن ها از مراجع ذی صلاح، نظیر سازمان نظام مهندسی یا شهرداری، اقدام نمایند.

بدون دریافت هریک از این مجوزها، فرد، امکان استفاده از برخی تسهیلات، نظیر بیمه کردن کارگران ساختمانی خود، دریافت وام ساخت و ساز از بانک ها، دریافت سند رسمی و تفکیکی و دریافت را از دست می دهد و فعالیت او، غیر قانونی تلقی خواهد شد و به همین علت، مشمول جریمه می شود.

از جمله مهم ترین مدارک و مجوزهایی که باید، در فعالیت های ساخت و ساز ساختمانی، نسبت به دریافت آن، اقدام نمود، پروانه ساختمان می باشد. در پاسخ به این پرسش که پروانه ساختمان چیست؟ باید گفت، پروانه ساختمان، سندی است که پس از طی کردن مراحل و نحوه صدور جواز، توسط شهرداری، صادر می شود و در واقع، مجوزی قانونی، برای شروع فعالیت ساخت و ساز می باشد. این پروانه، شامل اطلاعات مالک و اطلاعات ملک، از قبیل مساحت و کروکی زمین، زیربنای ساختمان و می باشد.

شایان ذکر است که دریافت پروانه ساختمان، در انجام تعمیرات ساده، ضروری نیست؛ اما، دریافت آن، در سایر موارد، نظیر نوسازی، اضافه کردن بنا و اموری از این دست، لازم می باشد. از همین رو و با توجه به متفاوت بودن ساخت و سازها، پروانه ساختمانی، دارای انواعی است که پروانه ساختمانی اراضی بایر یا باغات، پروانه تخریب و نوسازی، پروانه تعویض مهندس، پروانه اضافه اشکوب، پروانه تغییر نقشه، پروانه توسعه بنا، پروانه تغییرات و پروانه تبدیل، از جمله انواع آن، می باشند.

پس از صحبت در این خصوص که پروانه ساختمان چیست، با توجه به اینکه شرایط و نحوه صدور جواز ساخت، قواعد مخصوص به خود را دارد، در ادامه، قصد داریم، توضیح دهیم که شرایط و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست؛ سپس، هزینه و مدارک لازم برای این امر را بگوییم.

شرایط گرفتن پروانه ساختمان

در قسمت قبل، توضیح دادیم که پروانه ساختمان چیست و انواع آن، کدامند، پس از توضیح در این خصوص، از آن جا که دریافت پروانه ساختمان، همانند گرفتن ، شرایط مخصوص به خود را دارد، در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره شرایط گرفتن این پروانه صحبت کرده و بگوییم که شرایط گرفتن پروانه ساختمان چیست. این شرایط، عبارتند از:

داشتن سند مالکیت قانونی

تایید شدن نقشه های ساختمان و مهر و امضای آن، به وسیله طراح

تایید شدن نقشه های ساختمان، به وسیله شهرداری

پرداخت عوارض ساختمان و داشتن فیش واریزی

در صورت داشتن شرایط فوق، متقاضی کسب جواز ساخت و ساز، می تواند، با ارائه مدارک لازم، پرداخت هزینه های مورد نیاز و طی کردن نحوه و مراحل اخذ پروانه ساختمان که در ادامه، توضیح می دهیم، پروانه ساختمان خود را از شهرداری دریافت کرده و به صورت قانونی، اقدام به ساخت و ساز نماید.

 

نحوه گرفتن جواز ساختمان

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که  ، چه مجوزی است و شرایط گرفتن پروانه ساختمان چیست. در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان، صحبت کنیم و بگوییم که متقاضی این امر، باید، چه مراحلی را طی کند، تا موفق به اخذ پروانه ساختمان یا همان، مجوز ساخت و ساز شود. نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان، عبارت است از:

مراجعه مالک یا نماینده قانونی وی، به شهرداری یا دفاتر الکترونیکی، جهت تشکیل پرونده

صدور دستور بازدید از سمت شهرداری و ارسال نماینده، برای بازدید از محل و بررسی پروژه درخواستی

طراحی نقشه ساختمان، توسط معمار، با توجه به ضوابط و قواعد مورد نظر شهرداری و ارائه آن، به شهرداری، جهت تایید

و ساختمان

تکمیل فرم درخواست مهندس ناظر و امضای قرارداد، با یکی از مهندسین ناظر سازمان نظام مهندس

صدور مجوز ساخت یا پروانه ساختمان، توسط شهرداری

دقت به این نکته ضروری می باشد که هنگام تشکیل پرونده، بهتر است تمامی مدارک، تکمیل باشد؛ چراکه نقص در مدارک، سبب کندی در روند رسیدگی به صدور پروانه ساختمان خواهد شد. از همین رو، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره مدارک لازم، برای دریافت مجوز ساخت و ساز صحبت کرده و بگوییم که مدارک لازم برای گرفتن پروانه ساختمان چیست.

مدارک لازم برای گرفتن پروانه ساختمانی

در قسمت قبل، توضیح دادیم که نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست و اشاره کردیم که نقص در مدارک، سبب کندی روند صدور مجوز و اتلاف وقت و هزینه سازنده خواهد شد. لذا در این بخش از مقاله، قصد داریم، در خصوص مدارک گرفتن مجوز ساخت یا پروانه ساختمان، صحبت کرده و بگوییم که مدارک لازم، برای گرفتن پروانه ساختمان چیست. این مدارک، عبارتند از:

اصل سند مالکیت و کپی آن

برگه تسویه حساب مربوط به  و سایر عوارض شهرداری

اصل مدارک هویتی مالک، نظیر شناسنامه و کارت ملی و کپی آن ها

نقشه های ساختمانی طراحی شده توسط معمار

از آن جا که گرفتن پروانه ساختمان، مستلزم پرداخت ​برخی هزینه ها می باشد، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره هزینه گرفتن پروانه ساختمان، صحبت کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره درخواست صدور سند تک برگی، مطالعه مقاله ای که در زیر، در قسمت بیشتر بخوانید آمده، توصیه می گردد.

هزینه گرفتن پروانه ساختمانی

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که پروانه ساختمانی چیست و گفتیم که شرایط، نحوه صدور جواز ساخت و مراحل گرفتن آن، از چه قرار است. از آنجا که گرفتن پروانه ساختمان، نیازمند پرداخت هزینه می باشد و هزینه های آن، در سال 1401، تا 2 درصد، افزایش داشته، در این بخش از مقاله، قصد داریم، درباره هزینه های لازم، برای گرفتن پروانه ساختمان، صحبت کنیم و بگوییم که مبنای محاسبه هزینه ها چیست.

در خصوص هزینه های گرفتن پروانه ساختمان، باید گفت، با توجه به اینکه مبنای محاسبه هزینه ها، نوع کاربری پروژه، مساحت آن، متراژ و تعداد طبقات می باشد، هزینه پروانه ساختمانی را باید، بر اساس فرمول مخصوص ساختمان های یک طبقه ای و فرمول مخصوص مجتمع های مسکونی و ضریب های مربوط به زیر بنای هریک، محاسبه کرد که مطابق توضیحات زیر است:

فرمول مخصوص ساختمان های یک طبقه ای، جهت محاسبه هزینه های پروانه ساختمان، عبارت است از:

هزینه جواز ساخت یک ساختمان مسکونی یک طبقه = ضریب*(مساحت ناخالص زیربنا) – (تعداد پارکینگ تأمین شده*20) * قیمت منطقه ای که جدول ضرایب آن، به شرح زیر می باشد:

ضریب سطح زیر بنا
5 درصد تا 60 متر مربع
10 درصد تا 100 متر مربع
18 درصد تا 150 متر مربع
30 درصد تا 200 متر مربع
45 درصد تا 300 متر مربع
65 درصد تا 400 متر مربع
90 درصد تا 500 متر مربع
120 درصد تا 600 متر مربع

فرمول مخصوص مجتمع های مسکونی، جهت محاسبه هزینه های پروانه ساختمان، عبارت است از:

هزینه جواز ساخت یک مجتمع مسکونی = ضریب * قیمت منطقه ای* (مساحت کل زیربنا * زیربنای مورد تقاضا/تعداد کل واحد های مسکونی* 100) که جدول ضرایب آن، به شرح زیر می باشد:

ضریب زیر بنای مورد تقاضا
15 درصد 200 متر مربع
20 درصد 400 متر مربع
25 درصد 600 متر مربع
30 درصد بیش از 600 متر مربع

 

پس از توضیح در خصوص هزینه دریافت پروانه ساختمانی، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره مدت زمان گرفتن این پروانه و زمان اعتبار آن، پس از صدور، صحبت کنیم و بگوییم که متقاضی کسب جواز ساخت، تا چه زمانی، فرصت دارد که از پروانه ساختمانی صادر شده، توسط شهرداری، استفاده کند.

وزارت راه و شهرسازی متولی ادارهٔ امور حمل ونقل زمینی، دریایی و هوایی در محدودهٔ داخلی کشور و ارتباطات ترابری میان ایران و دیگر کشورهای جهان، همچنین سیاست گذاری است

مدت زمان گرفتن پروانه ساختمانی و مدت اعتبار آن

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که شرایط، نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست و گفتیم که هزینه های گرفتن این پروانه، به دلیل تفاوت پروژه ها، در مواردی نظیر متراژ، تعداد طبقات و یا نوع پروژه، از ساختمانی به ساختمان دیگر، متفاوت می باشد. پس از صحبت در خصوص موارد فوق الذکر، در این بخش، قصد داریم، درباره مدت زمان گرفتن پروانه ساختمان و زمان اعتبار آن، صحبت کنیم.

مدت زمان گرفتن پروانه ساختمان، بسیار طولانی و زمانی در حدود 9 ماه تا یک سال، از زمان تشکیل پرونده و ارائه درخواست صدور مجوز می باشد. پس از صدور مجوز، سازنده، 2 سال فرصت دارد، تا نسبت به ساخت پروژه خود، اقدام نماید. البته، مدت زمان ساخت پروژه ها، با توجه به متراژ آن ها، مشخص می گردد و این دو سال، یک زمان ثابت و قطعی، برای همه پروژه ها نیست و این زمان، حداکثر، تا 4 سال نیز در نظر گرفته می شود.

از آنجا که شهرداری، امکان تمدید پروانه ساختمان را برای سازندگان، در نظر گرفته است، چنانچه سازنده، نتواند در بازه زمانی مورد نظر و پس از تمدید اعتبار، پروژه خود را به پایان برساند، برای ادامه ساخت و ساز، باید، اقدام به اخذ مجوز جدید و پرداخت 20 در صد هزینه های پروانه به نرخ روز نماید.

با توجه به طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمان و اعتراضات سازندگان در این خصوص، دولت، تدابیری جهت کاهش زمان صدور آن، اندیشیده است. از این رو، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره کاهش زمان صدور پروانه ساختمان یا مجوز ساخت و ساز، صحبت کنیم.

کاهش زمان صدور پروانه ساختمان در سال 1401

در قسمت های قبل، درباره مراحل اخذ پروانه ساختمان، نحوه صدور جواز، هزینه ها و مدت زمان صدور و اعتبار پس از صدور پروانه های ساختمان، صحبت کردیم و گفتیم که مدت زمان صدور پروانه ساختمان، در حدود 9 ماه تا یک سال خواهد بود و اعتبار آن، پس از صدور، با توجه به متراژ پروژه، حداکثر تا 4 می باشد. همچنین، اشاره کردیم که امکان تمدید اعتبار پروانه ساختمان نیز وجود دارد.

در سال های اخیر، با توجه به افزایش نرخ تورم و تاثیر مستقیم آن، بر قیمت مصالح ساختمانی و همچنین، طولانی بودن زمان صدور مجوز ساخت و ساز، سازندگان، اقدام به اعتراض، نسبت به پروسه زمانی صدور پروانه ساختمان نمودند و خواستار کاهش زمان صدور این مجوز، از شهرداری و دولت شدند تا بتوانند در وقت و هزینه خود، صرفه جویی نمایند.

از این رو، شهرداری، با در نظر گرفتن اعتراضات سازندگان، تدابیری، در خصوص کاهش زمان صدور پروانه ساختمان در سال 1401، اندیشیده است. بر اساس اعلام شهرداری که مرجع ذی صلاح در صدور پروانه ساختمان می باشد، از اردیبهشت ماه سال 1401، زمان صدور پروانه ساختمان، از 9 ماه، به 2 ماه، کاهش خواهد یافت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پروانه ساختمان در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون پروانه ساختمان پاسخ دهند.

سوالات متداول

1- پروانه ساختمان چیست؟

پروانه ساختمان یا جواز ساخت مجوزی بوده که برای انجام عملیات اجرایی ساخت و ساز باید از مراجع دارای صلاحیت صدور آن دریافت گردد که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

2- مدارک لازم برای دریافت پروانه ساختمان چیست؟

اصل و کپی سند مالکیت مدارک هویتی مالک از جمله مدارک لازم برای دریافت پروانه ساختمان هستند که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

3- نحوه گرفتن پروانه ساختمان چیست؟

نحوه گرفتن پروانه ساختمان با مراجعه به شهرداری ارائه مدارک لازم و پر کردن فرم های مربوطه می باشد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

برای مشاوره پروانه ساختما

 

اصل و کپی سند مالکیت برای اخذ پروانه ساختمان لازمه؟

پاسخ مشاور: با سلام. بله از مدارک اصلی و ضروری هست

پروانه ساختمان رو کجا پیگیری کنم؟

پاسخ مشاور: با سلام. به شهرداری مراجعه کنید.

پس از صدور پروانه ساختمان تا چه زمانی فرصت ساخت هست؟

پاسخ مشاور: با سلام. دو سال

زمان صدور پروانه ساختمان چقدر است؟

پاسخ مشاور: با سلام. حدودا نه ماه

برای گرفتن پروانه ساختمان باید عوارض شهرداری داد؟

پاسخ مشاور: با سلام. بله

برای پروانه ساختمان گرفتن باید به شهرداری مراجعه کرد؟

پاسخ مشاور: با سلام. بله

پروانه ساختمان چیه؟

پاسخ مشاور: با سلام. پروانه ساختمان، مجوزی برای ساخت و ساز است که شهرداری صادر می نماید.

مدارک اخذ پروانه ساختمان چیه؟

پاسخ مشاور: با سلام. اصل سند مالکیت و کپی آن برگه تسویه حساب مربوط به عوارض ساختمان و سایر عوارض شهرداری اصل مدارک هویتی مالک، نظیر شناسنامه و کارت ملی و کپی آن ها نقشه های ساختمانی طراحی شده توسط معمار

پروانه یا جواز ساختمان پرونده رسمی از شهرداری است که به مالک یا پیمانکار اجازه می دهد تا پروژه ساخت و ساز یا بازسازی را طبق چهارچوبی مشخص شروع کرده و ادامه دهد. انجام هرگونه عملیات ساخت و ساز بدون صدور پروانه ساختمان غیرقانونی بوده و توسط مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد. این استاندارها برای اطمینان از ایمنی صاحبان فعلی یا بعدی ساختمان در نظر گرفته شده است.

اصلی ترین هدف اخذ مجوز ساخت اطمینان از ساخت و سازی قانونی مطابق با مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی مطابق با آیین نامه ها و ضوابط طرح جامع شهری است. بهره مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی در ساخت بنا از دیگر دلایل اخذ جواز ساختمان به شمار می آیند.

چه زمانی به مجوز ساخت نیاز است؟

 • در اغلب موارد تعمیرات و جایگزینی های ساده می تواند توسط پیمانکاران حرفه ای یا خود صاحب  خانه و بدون درخواست مجوز ساخت انجام شود.
 • با این  حال پروژه ای که شامل اضافه کردن بنا یا تغییرات عمده در ساختار ساختمان باشد، معمولاً نیاز به مجوز ساخت از شهرداری دارد.
 • اگر برای این تغییرات پیمانکاری را استخدام کنید، فرآیند صدور پروانه ساختمان و مجوز ساخت را اداره کرده و هزینه های جواز ساختمان را برآورد می کند. اما اگر خودتان روال کاری را به عهده می گیرید باید از شهرداری منطقه درخواست مجوز کنید.
 • توجه داشته باشید که ممکن است برخی از تغییرات ساخت و سازی که می خواهید انجام دهید نیاز به تأییدیه متخصص ساخت و ساز دارد و فقط توسط آن ها قابل انجام است. به طور مثال کار کردن بروی خطوط گاز توسط صاحب خانه ممنوع است و در صورت بروز مشکل یا تغییرات باید به اداره گاز اطلاع دهد تا جهت انجام عملیات در مکان حاضر شوند.
 • الزامات و نکات موجود در مجوزها گسترده بوده و برای هر منطقه به صورت جداگانه تدوین می شود. بنابراین برای اطمینان از موارد مجوز باید به شهرداری منطقه­ی خود مراجعه کرده و با آن­ها در ارتباط باشید. زیرا برخی از مناطق برای کوچک ترین تغییرات ساخت مثل حیاط سازی نیز به مجوز نیاز دارد.

مطلب پیشنهادی:

انواع پروانه و جواز ساختمان و اطلاعات موجود در آن

پروانه ساختمانی اراضی بایر یا باغات، تخریب و نوسازی، تعویض مهندس، اضافه اشکوب، تغییر نقشه، توسعه بنا، تغییرات و تبدیل از انواع پروانه ساختمان هستند که جهت اخذ آن ها باید به شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهری مراجعه کرد. پروانه ساختمان اطلاعاتی از بنا و سازه های آن در اختیار مالک قرار می دهد که عبارت اند از:

 • 1.هویت مالک و مشخصات متقاضی صدور پروانه ساختمان
 • 2.نوع مالکیت
 • 3.شماره و تاریخ صدور پروانه
 • 4.مهلت شروع عملیات و اعتبار پروانه ساختمانی
 • 5.نوع اسکلت بنا
 • 6.مشخصات مهندسین ناظر
 • 7.مساحت زیر بنا
 • 8.شمالی یا جنوبی بودن ملک
 • 9.طراح و مجری ساختمان
 • 11.تاسیسات موجود در بنا
 • 12.تعداد طبقات و مشخصات طبقات
 • 13. وضعیت پارکینگ
 • 14.آدرس دقیق و کروکی ملک
 • 15.گواهی نداشتن خلافی و گواهی پایان ساخت

اخذ سند مالکیت برای هر واحد مسکونی، با ارائه پایان کار توسط ناظر و صدور پایان کار توسط مرجع صدور پروانه ساختمان مرتبط است. چنانچه بر اساس مفاد پروانه، تخلفی از مالک صورت گیرد ناظر موظف به گزارش تخلف به مرجع صدور پروانه خواهد بود تا از ادامه عملیات جلوگیری شود. رعایت مقررات ملی ساختمان در ساختمان ها الزامی است.

همین حالا تماس بگیر!
“خدمات حرفه ای پیمانکاری و حقوقی عمران”

برای مشاوره حقوقی و دریافت خدمات پیمانکاری و ساخت و ساز، با شماره زیر تماس حاصل کرده و یا شماره خود را جهت تماس برای ما ارسال نمایید.

 • امروزه شهرداری برای متقاضیان ساخت و ساز دفترچه هایی با عنوان شناسنامه ساختمان در اختیار مالک قرار می دهد که در آن صدور پروانه ساختمان، نداشتن خلافی و پایان کار مجموعاً قابل مشاهده است.
 • شناسنامه ساختمان اطلاعات زیادی از هویت ساختمان و تمام مطالب مربوط به ساختمان را شامل می شود. همچنین تاریخ صدور پروانه ساختمان و مشخصات زمین، محل احداث بنا، هویت مالکیت و نوع مالکیت وی، مهندس ناظر، محاسبات و تأسیسات قابل استفاده در ساختمان، ابعاد چهارگانه پلاک، کروکی و مساحت زمین، استفاده مسکونی یا تجاری بنا، میزان تراکم ساختمان، مشخصات طبقات ساختمان، وضعیت پارکینگ، اصلاحات و تغییرات ساخت، نحوه تمدید عوارض گوناگون همچون عوارض شهرداری و عوارض نوسازی، گواهی عدم خلاف و درنهایت گواهی اتمام کار ازجمله اطلاعاتی است که در شناسنامه ساختمان قابل مشاهده است. بنابراین برای گرفتن مجوزهای لازم و باید مراحل زیر به ترتیب طی شوند:

1- تشکیل پرونده: در اولین مرحله از مراحل صدور پروانه ساختمان مالک یا شخصی که از مالک وکالت دارد برای گرفتن جواز ساختمان باید درخواست مجوز ساخت را در شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کند. برای ثبت درخواست صدور پروانه ساختمان مالک باید اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مثل کارت ملی یا شناسنامه و همچنین برگه تسویه حساب عوارض نوسازی و عوارض شهرداری سال جاری و سال های پیشین را به شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه داده و درخواست خود را کتباً در این مراکز ثبت کند.

2- دستور صدور بازدید: بعد از تشکیل پرونده توسط مالک، مسئولان شهرداری سایر روال پیشبرد پرونده را بر عهده می گیرند. بنابراین مسئول شهرسازی جهت بازدید به مکان احداث ملک مراجعه می کند تا ابعاد ملک، عرض خیابان و بنای ساختمان و مجاورین بنا را موردبررسی قرار دهد. این بازدید در صدور مجوز ساخت تعداد طبقه های جدید ساختمان مؤثر خواهد بود. به طور مثال اگر متراژ خانه از یک مقدار مشخصی کمتر باشد جواز ساختمان برای بیشتر از چهار طبقه صادر نخواهد شد.

3- بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک: در برخی از شهرهای بزرگ مثل تهران طرح تفصیلی اجرا می شود یعنی قوانین ساخت و ساز در هر نقطه شهر مشخص شده است. کارشناس طرح تفصیلی کاربری ملک را در طرح جامع و تفصیلی شهر مشخص می کند. در این بررسی اگر مشخص شود که ملک در طرحی از طرح های شهرداری قرار دارد این موضوع با دقت بیشتری بررسی شده تا مشخص شود که ساخت و ساز بنا با پروژه های عمرانی منطقه تداخل دارد یا خیر. اگر تداخلی مشاهده شد باید مشخص شود که میزان تراکم آن به چه میزان بوده و سپس اصلاحات آن انجام شود.

4- دستور نقشه: بعد از انجام مراحل فوق توسط کارشناس شهرسازی دستور تهیه نقشه به مالک صادر می شود. در دستور نقشه اطلاعاتی مانند ابعاد باقی مانده ملک پس از اصلاحات موردنظر شهرداری، مساحت زمین بعد از اصلاحات، تعداد طبقات و سطح اشغال شده توسط هر طبقه ذکر می شود. بر این اساس حجم ساختمان یعنی تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه بر طبق پهنه ای که ملک در آن واقع شده است و همچنین متراژ سند(نه متراژ موجودی زمین) و عرض گذر تعیین می شود. در مرحله بعد دستور نقشه به مهندس معمار ارجاع داده می شود.

5- طراحی نقشه: در این مرحله بر اساس ضوابط شهرداری و دستور نقشه صادرشده، نقشه معماری برای ملک طراحی می شود. طراحی نقشه معماری از مهم ترین مراحل صدور پروانه ساختمان است زیرا که حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها در آن ارائه می شود.بعد از طراحی نقشه معماری باید به شهرداری یا دفاتر خدمات شهری ارسال شده تا بررسی شود. اگر نقشه معماری نیاز به اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی ملزم به اصلاح نقشه بوده و پس از اصلاح مجدداً نقشه به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع داده می شود تا تأییدیه نقشه دریافت شود.

6- پرداخت عوارض شهرداری : بعد از نهایی شدن نقشه معماری و رفع ایرادات عنوان شده از سوی دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی و همچنین عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری ساختمان توسط واحد صدور پروانه ساختمان محاسبه و تعیین می شود.

7- تهیه مدارک پیش نویس: بعد از پرداخت عوارض شهرداری و دریافت تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت عوارض شهرداری و عوارض نوسازی، باید مدارک پیش نویس آماده شود. برای تهیه پیش نویس خود مالک باید به دفاتر خدمات شهری مراجعه کرده و فرم درخواست تعیین ناظر را تکمیل کند. سپس باید منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفاتر خدمات بماند. بعد از تعیین ناظر، بین مالک و ناظر قراردادی بسته می شود.

سپس باید برگه های سهمیه آن ها به انضمام قرارداد فی مابین به عنوان ملاک تکمیلی پیش نویس پروانه به دفاتر خدمات الکترونیک تحویل داده شود. همچنین برگه تعهد رعایت اصلاحی و تعهد اخذ تأییدیه نما باید توسط مالک تهیه شود. اگر زیربنای ساختمان متراژی بیش از 2000 مترمربع داشته باشد مشمول اجرای ماده 33 نظام مهندسی ساختمان خواهد شد. بنابراین باید تأییدیه نقشه های سازه، تأییدیه گزارش آزمایش مکانیک خاک، تأییدیه نقشه های تأسیسات برق و مکانیک از سوی سازمان نظام مهندسی اخذ شود.

درمجموع مدارک پیش نویسی که باید توسط مالک تهیه و به دفاتر خدماتی ارائه شود عبارت اند از: برگه سبز مهره شده 4 رشته شامل سازه، معماری، برق و مکانیک، برگه سبز یا سهمیه ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما، فایل های نقشه سازه، برق و نقشه مکانیک، چک لیست های مبحث 19 و 6 بارگذاری و زلزله، برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک

8- چاپ پروانه: بعد از تأییدیه نقشه های چهار رشته و پروسه اخذ تأییدیه های دفتر خدمات شهری و تأییدیه طرح تفصیلی بر و کف، به تأییدیه رئیس صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری و درنهایت تأییدیه شهردار نیاز است که تمام این تأییدیه ها به صورت سیستمی انجام و درنتیجه پروانه ساختمان چاپ می شود.

زمان اعتبار جواز ساختمان

 • نکته ای که بعد از دریافت جواز ساختمان باید موردتوجه قرار گیرد این است که پروانه ساختمان تا 2 سال از تاریخ صدور آن اعتبار دارد.
 • مدت زمان لازم برای ساخت تمام پروژه های ساختمانی بر اساس متراژ آن ها اعلام شده و اگر مالک نتواند در این مدت ساخت و ساز را به اتمام برساند ابتدا به او اخطار داده  شده و سپس مشمول عوارض تعویق خواهد شد.
 • مهلت هر مرحله از عملیات ساختمانی برحسب متراژ و تعداد طبقات در جدولی تعیین می گردد. به عنوان یک معیار کلی ساخت یک ساختمان حدود 4 سال در نظر گرفته می شود.
 • ازآنجایی که شهرداری فرصت کافی برای تمدید پروانه مجوز ساخت در نظر گرفته است بنابراین بعد از پایان این دوره تمدید پروانه ساختمان امکان پذیر نخواهد بود.
 • بعد از گذشت مدت زمان مجاز برای ساخت ساختمان مالک ملزم به دریافت مجوز ساخت جدید و پرداخت 20 درصد از محاسبات پروانه به نرخ روز خواهد شد. در این صورت شهرداری پروانه قبلی را برای یک دوره سه ساله تمدید می کند.
 • اگر در حین ساخت بنا به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند باید پرونده ای در دفاتر خدمات الکترونیک شهری تشکیل داده شود و مراحلی مشابه صدور پروانه اولیه طی شود تا پروانه جدیدی صادر گردد.
 • اگر در حین اجرا اضافه بنایی مازاد بر متراژ ذکرشده در پروانه مشاهده شود مالک باید مراحل گواهی عدم خلاف را طی کند و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز شهرداری باید بابت اضافه متراژ، عوارض شهرداری بپردازد تا گواهی عدم تخلف برای وی صادر شود.
 • اگر متراژ خلاف از مقدار مجاز مورد تأیید شهرداری بیشتر باشد با پرداخت عوارض شهرداری مشکل حل نشده و موضوع در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح می شود و معمولاً رأی به تخریب داده خواهد شد.

هزینه صدور پروانه ساختمان چقدر است؟

در مورد هزینه هایی که باید برای صدور پروانه ساخت پرداخت کنید به این صورت است که هزینه صدور پروانه در هر شهر و استان، با توجه قیمت منطقه ای مصوب شده است که این هزینه توسط شهرداری محاسبه و به مالک اعلام می شود. و باید این نکته را بدانید که نمی توان حتی برای دو منطقه متفاوت در یک شهرستان نیز، یک قیمت واحد برای صدور پروانه ساخت در نظر گرفت. اما مبلغی که باید به سازمان نظام مهندسی و مهندسین طراح، ناظر، مجری پرداخت شود هرساله بر اساس تعرفه سازمان نظام مهندسی محاسبه و اعلام می شود که این هزینه ها تقریبا در تمام کشور، یکسان می باشد.

نتیجه گیری:

 • قبل از هرگونه ساخت و ساز در سطح شهر به گرفتن مجوز ساخت از شهرداری نیاز است. پروانه ساختمان شامل اطلاعاتی در خصوص مساحت زیربنا، تعداد طبقات، نوع اسکلت ساختمان، مشخصات مالک حقیقی یا حقوقی، شماره پلاک ثبتی ملک، نام مهندسین ناظر، تاریخ صدور پروانه و کروکی زمین خواهد بود.
 • برای گرفتن جواز ساختمان مالک موظف است اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر و برگه تسویه حساب عوارض شهرداری سال جاری و سال های قبل را به شهرداری ارائه کرده و درخواست خود را ثبت کند.
 • بعد از تشکیل پرونده سایر مراحل صدور پروانه ساختمان نظیر دستور صدور بازدید، بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک، دستور و طراحی نقشه، پرداخت عوارض نوسازی و عوارض شهرداری تهیه مدارک پیش نویس باید به ترتیب انجام شود.
 • درنهایت هرکدام از مراحل به تأیید رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و همچنین شهردار رسیده و پروانه ساختمان چاپ می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا