دانش و فناوری

مدیرعامل اینتل: کمبود تراشه حداقل تا سال 2023 پایان نخواهد یافت

پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، پیش از اعلام درآمد سه ماهه سوم این شرکت گفت انتظار دارد کمبود تراشه تا سال 2023 ادامه داشته باشد. اما کمبود تراشه های جهانی برای مدت طولانی مشکل ساز خواهد بود.

عدم وجود تراشه در زبان مدیر عامل اینتل

با گلسینگر مصاحبه شد CNBC در مورد مشکل جهانی کمبود تراشه می گوید:

ما اکنون در وضعیت بسیار بدی هستیم. هر سه ماهه برای سال آینده، ما بهتر و بهتر می شویم، اما تا سال 2023 هیچ برابری در عرضه و تقاضا وجود نخواهد داشت.

به نظر می رسد رقیب اینتل، AMD، انتظارات بالایی دارد. به عنوان مدیر عامل AMD ، Dr. لیزا سو در کنفرانس کد 2021 گفت، اگرچه عرضه به زودی «احتمالاً محدود خواهد شد»، با ادامه ظرفیت تولید، «تولید تا سال 2022 بهبود خواهد یافت». در روند فعلی، «سال آینده وضعیت نه بلافاصله، بلکه به تدریج بهبود خواهد یافت». از سوی دیگر، انویدیا انتظارات مشابهی در مشکلات تامین GPU خود در طول سال 2022 داشت.

چشم انداز منفی اینتل در حالی است که این شرکت اعلام کرده است که درآمد گروه رایانه های مصرف کننده خود که دسکتاپ و لپ تاپ های آن را تولید می کنند، 2 درصد کاهش یافته است که منجر به کاهش 5 درصدی فروش کتاب شده است که اینتل آن را “موانع اکوسیستم” نامیده است. دفترچه یادداشت “شمرده شده؛ این بدان معناست که شرکت های لپ تاپ اعضای کافی برای استفاده ندارند. ما قبلاً این الگو را در گزارش‌های دیگری دیده‌ایم و تحلیل‌گران در حال حاضر مناطق محدودی را به عنوان دلیل اصلی کاهش فروش لپ‌تاپ برجسته می‌کنند.

عدم وجود تراشه در زبان مدیر عامل اینتل

عدم وجود تراشه در زبان مدیر عامل اینتل

بخشی از مشکل جاری کمبود چیپست نیست. ترکیبی از اعضا است. ما آن را مجموعه ای سازگار می نامیم، جایی که می توانیم CPU داشته باشیم، اما شما LCD یا Wi-Fi ندارید. گلسینگر توضیح می دهد که مراکز داده مشکلاتی دارند، به خصوص با سایر تراشه های پردازش و شبکه یا تراشه های اترنت.

بخشی از این کاهش با رشد رایانه های رومیزی جبران شد و اینتل شاهد افزایش 20 درصدی درآمد کلاس ها بود. اما این برای جلوگیری از کاهش فروش کتاب کافی نبود. فروش رایانه های شخصی تقریباً یک دهه است (قبل از همه گیری و انتقال میلیون ها نفر به مخابرات و مدارس از راه دور) منجر به افزایش مجدد فروش شد. اما با بازگشت افراد به ادارات و آموزش چهره، رشد در اوایل سال جاری شروع به کاهش کرد که به دلیل کمبود امکانات اخیر تشدید شد.

علیرغم کاهش درآمد لپ‌تاپ، اینتل همچنان شاهد افزایش 5 درصدی درآمد کل از 18.1 میلیارد دلار در سال گذشته است که به لطف رشد چشمگیر مراکز داده، اینترنت اشیا و تیم موبایل است.

قیمت تلفن های همراه در سال آینده به دلیل عدم وجود تراشه افزایش می یابد

نظر شما درباره گزارش مدیر عامل اینتل مبنی بر ادامه کمبود تراشه های جهانی تا سال 2023 چیست؟

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا