مدل هوش مصنوعی جدید توسط مایکروسافت و متا در حال توسعه است

مایکروسافت و متا قصد دارند با توسعه یک نرم افزار هوش مصنوعی جدید نهایت قدرت این تکنولوژی را برای تمامی شرکت ها به ارمغان آورند.
مدل هوش مصنوعی جدید متا Llama 2 هم اکنون در اختیار توسعه دهندگان نرم افزاری سرویس ابری مایکروسافت (آژور) قرار گرفته تا بتوانند از دل این مدل هوش مصنوعی، یک نرم افزار مبتنی بر AI پیشرفته بیرون بیاورند و آن را در اختیار تمامی شرکت ها و کاربران قرار دهند.
اما موضوعی که این وسط مهم به نظر می رسد و مشتریان را با نگرانی مواحه کرده، بحث امنیت این مدل هوش مصنوعی بوده که مایکروسافت با ارائه ضمانت های امنیتی این نگرانی ها را برطرف کرده است.
بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی گوگل برای تولید خبر به زودی عرضه می شود!
مدل هوش مصنوعی جدید توسط مایکروسافت و متا در حال توسعه است
مدل هوش مصنوعی جدید متا Llama 2 به صورت رایگان در اختیار توسعه دهندگان نرم افزار در پلتفرم ابری آژور از شرکت مایکروسافت قرار می گیرد.
به روایت وال استریت ژورنال، متا پیش از این نسخه اولیه مدل زبانی خود را در اختیار محققان قرار داد که بعدها به بیرون درز کرد اما خبری از عرضه این مدل زبانی برای استفاده تجاری نبود.
مایکروسافت سه شنبه (18 جولای) اعلام کرد که قصد دارد برای دسترسی هر فرد به دستیار هوش مصنوعی Microsoft 365 هزینه 30 دلاری در ماه دریافت کند. این نرم افزار محبوب کاری ابزارهایی مثل Word و Excel را شامل شده و طیف وسیعی از مصرف کنندگان را به خود اختصاص می دهد. مبلغی که مایکروسافت برای این محصول در نظر گرفته بیش از دو برابر ارزان ترین نسخه این نرم افزاری است و نشان دهنده ارزش گذاری بالای ردموندی ها روی هوش مصنوعی است.
مدل هوش مصنوعی جدید توسط مایکروسافت و متا در حال توسعه است
در پی انتشار این خبر سهام مایکروسافت بیش از 5 درصد افزایش یافت و به سمت اوج تازه ای گام برداشت. با این حال سهام شرکت متا کمتر از یک درصد کاهش یافت.
متا نیز در حال عرضه مدل زبانی بزرگ Llama 2 به عنوان یک نرم افزار «منبع  باز» است که به معنی دسترسی عمومی برای استفاده، اصلاح و اشتراک گذاری است. عرضه Llama 2 رقابت مدل های خصوصی، تجاری از جمله با سیستم GPT-4 را سخت تر می کند.
مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا روز سه شنبه در یک پست فیسبوکی گفت:
منبع باز پیشران نوآوری است زیرا به توسعه دهندگان بیشتری اجازه می دهد با تکنولوژی جدید بسازند و همچنین به دلیل گشودگی نرم افزار، امنیت و اعتبار را تقویت می کند زیرا مردم بیشتری می توانند مشکلات احتمالی را شناسایی و رفع کنند.
مایکروسافت با عرضه Llama 2 به مشتریان آژور نشان می دهد که مایل است پایش را از OpenAI، که سرمایه گذاری زیادی در آن دارد، فراتر بگذرد و دیگر بازیگران را در اکوسیستم خود دخیل کند. با وجود اینکه مایکروسافت میلیاردها دلار روی OpenAI سرمایه گذاری کرده است، دیگر ارائه دهندگان رایانش ابری از جمله آمازون و مایکروسافت خود به عنوان پلتفرم هایی معرفی می کنند که توسعه دهندگان در آنها حق انتخاب بیشتری بین مدل های مختلف هوش مصنوعی دارند.
متا نیز با Llama 2 خبر از تحولی جدید می دهد. شرکتی که تنها دو ماه پیش گفته بود برنامه ای برای عرضه تجاری مدل خود ندارد، حالا آن را با همکاری مایکروسافت در اختیار توسعه دهندگان می گذارد. فعالان اجتماعی و کار آفرینان پیش از این تلاش کرده اند تا رویکرد متا نسبت به «LLaMA آزاد» را تغییر دهند. مدل جدید این شرکت تلاش مجدد متا برای ورود به رقابت هوش مصنوعی مولد است که رقبایش دست بالا را در آن دارند.
مایکروسافت همچنین قیمتی جداگانه را برای کوپایلوت، که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کند، اعلام کرده است و همین مساله نشانگر برنامه های این شرکت برای اصلاح پیشنهاداتش در حوزه هوش مصنوعی مولد است. کوپایلوت قرار است کارهایی مثل خلاصه سازی ایمیل ها در Outlook، تبدیل یک متن Word به ارائه پاورپوینت یا تحلیل داده های فروش در صفحه گسترده اکسل را انجام دهد.
این شرکت در ماه مارس از عرضه کوپایلوت برای Microsoft 365 خبر داد اما هنوز قیمت یا تاریخ دقیقی را مشخص نکرده است. این در حالی است که مایکروسافت پیش از این کوپایلوت را در چند شرکت بزرگ آزمایش کرده است.

مایکروسافت بیش از 10 میلیارد دلار روی OpenAI سرمایه گذاری کرده و نسخه ای از نرم افزار چت بات این شرکت را در موتور جستجوی بینگ به کار برده است، اقداماتی که ردموندی ها را به عنوان یک پیشتاز هوش مصنوعی معرفی کرد. با این حال مایکروسافت هنوز برنامه مشخصی برای نحوه درآمدزایی از این محصولات ارائه نکرده است. مدیران مایکروسافت در آخرین تماس درآمدی خود با سرمایه گذاران اشاره کردند که هوش مصنوعی مولد به بخشی از آژور ورود کرده است که بخشی از آن به واسطه ChatGPT است.
پس از عرضه گسترده کوپایلوت احتمالا خواهیم دید که چه تعدادی از مصرف کنندگان حاضرند در ازای هوش مصنوعی مولد پول پرداخت کنند. ماه گذشته شرکت Salesforce، یکی از رقبای مایکروسافت در حوزه نرم افزار، از قیمت های بسته نرم افزاری خود برای ابزارهای هوش مصنوعی مولد خبر داد.
مایکروسافت همچنین قصد دارد نسخه تجاری چت بات هوش مصنوعی بینگ (Bing Chat Enterprise) را نیز به عنوان قابلیتی اضافی در اختیار مشتریان بسته تجاری Microsoft 365 بگذارد. به گفته این شرکت کسب وکارها در صورتی که مشترک مایکروسافت 365 نیستند باید برای دسترسی به نسخه تجاری بینگ چت 5 دلار در ازای هر کاربر بپردازند.
این ابزار چت هوش مصنوعی درست شبیه به ChatGPT کار می کند و به گفته مایکروسافت داده هایی که مشتریان در اختیار آن می گذارند به خارج از شرکت درز نمی کند.
ضمانت های امنیتی مایکروسافت در پاسخ به نگرانی مشتریان در رابطه امنیت داده ها است. در ماه های اخیر شرکت هایی مثل اپل در مورد استفاده از ChatGPT در محل کار به کارکنان خود هشدار داده اند و چندی پیش سامسونگ نیز در پی درز اسرار شرکتی استفاده از این ابزارها را ممنوع کرد.
بیشتر بخوانید: 

    جایگزینی 90 درصد تیم پشتیبانی یک استارتاپ هندی با هوش مصنوعی!
    هوش مصنوعی ادوبی فایرفلای با پشتیبانی از زبان فارسی و به طور جهانی در دسترس قرار گرفت
    مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به تصویر متا معرفی شد
    بیل گیتس: هوش مصنوعی خطرناک اما قابل کنترل است!

نظر شما درباره توسعه مدل هوش مصنوعی جدید مایکروسافت و متا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: پیوست
 

دکمه بازگشت به بالا