قوی ترین کنسول بازی جهان در راه است؛ مشخصات و زمان عرضه پلی استیشن 5 پرو لو رفت

طبق اخبار منتشر شده سونی بر روی نسخه ی پرو از کنسول بازی پلی استیشن 5 کار می کند. به نظر باید منتظر قوی ترین کنسول بازی جهان باشیم چرا که سونی محصول جدیدش را به پردازنده ی گرافیکی سوپر قوی مجهز کرده است.
آنطور که کانال یوتیوب Moore’s Law is Dead گفته، قدرت گرافیکی PS5 Pro حداکثر سه برابر قدرت PS5 خواهد بود. این ادعا بر اساس اسناد فنی رسمی ارائه شده برای PS5 Pro ارائه شده است.
بیشتر بخوانید: بهترین بازی های ایکس باکس از نظر هوش مصنوعی ؛ معرفی جذابترین عناوین کنسول های Xbox
مشخصات قوی ترین کنسول بازی جهان
تام هندرسون، که از قبل به عنوان منبعی معتبر شناخته شده در صنعت بازی های ویدیویی محسوب می شود، تأیید کرده که اطلاعات ارائه شده صحیح هستند و سونی قصد دارد که کنسول جدید خود که موقتاً با نام کدی “ترینیتی” شناخته می شود را در فصل تعطیلات سال 2024 عرضه کند.
با توجه به ادعاهای Moore’s Law is Dead، نسخه ی جدید PS5 با پردازنده ای که حداکثر 67 ترافلاپس قدرت محاسباتی در محاسبات ممیز شناور 16 بیت را ارائه می دهد، باعث بهبود 45 درصدی در عملکرد رندرینگ نسبت به PS5 فعلی خواهد شد.
به گفته هندرسون، PS5 Pro احتمالاً در پردازش های رهگیری پرتو (Ray Tracing) تا سه برابر عملکرد بهتری ارائه خواهد داد، که در برخی موارد می تواند به چهار برابر هم برسد.
سند منتشرشده همچنین به وجود فناوری PSSR (یا PlayStation Spectral Super Resolution) اشاره دارد که با استفاده از هوش مصنوعی بهبود وضوح تصاویر را فراهم می کند. این فناوری شاید بتواند امکان ارتقاء وضوح تصاویر بازی ها به 8K را ارائه دهد و همچنین در بهبود رهگیری پرتو نیز مؤثر باشد.
گرچه حساب کاربری Moore’s Law is Dead تا به حال به عنوان منبعی مورد اعتماد در مورد اطلاعات کنسول ها شناخته نشده است، اما اطلاعات ارائه شده توسط تام هندرسون تأیید شده است و او یک منبع با سابقه و قابل اعتماد در این صنعت محسوب می شود.
هندرسون قبلاً اعلام کرده بود که PS5 Pro در نوامبر سال 2024 عرضه خواهد شد، اما هنوز قیمت نهایی این کنسول مشخص نشده است. احتمالاً با توجه به ارتقاء قدرت پردازشی، قیمت PS5 Pro به میزان قابل توجهی بالاتر از قیمت فعلی PS5 خواهد بود.
بیشتر بخوانید: 

  بهترین بازی های PS5
  بهترین بازی های PS4
  بهترین بازی های پلی استیشن 2
  بهترین بازی های پلی استیشن از نظر هوش مصنوعی
  بهترین بازی های قدیمی از نظر هوش مصنوعی
  معرفی بهترین بازی های قدیمی کامپیوتر
  بهترین بازی های جهان
دکمه بازگشت به بالا