فیلم و هنر

«قدرت سگ»؛ بردن سوغاتی‌های بیچارگی‌مان به زندگی دیگران

مجله نماوا، آیدا مرادی آهنی

زیرا اینک دست خداوند بر چهارپایان تو که در بیابان هستند، بر اسبها، بر الاغها، بر شترها، بر گاوها و بر گوسفندان است. عهد عتیق – خروج

هیچ کس نمی داند که پیتر گوردون، با این چشمان عجیب، کفش های سفید و شکوه زنانه، در میان مردان سوت زده راه می رود. تاریکی در سنت های عهد عتیق.

نه، داستان «قدرت سگ» فقط جایی نیست که خصومت قدیمی می تواند پایان یابد. بلکه تا حد زیادی داستان افرادی است که وارد زندگی دیگران می شوند. نه تنها زمانی که شخصی وارد زندگی ما می شود، بلکه زمانی که ما وارد دنیای دیگران می شویم.

یک فانتزی در سر جورج بربانک وجود دارد و یک رویا در مورد خانواده ای که تمام زندگی او را در خواب دیده اند. در آن موقعیت مردانه، جورج، برخلاف برادر سرکش خود، وقار و احترام سنتی را بر اتانازی و دیگر اشکال مردانگی ترجیح می دهد. ازدواج با رز گوردون یکی از آن سطوح و افتخارات است. اما گل رز مانند پینه ای است که روی بسیاری از جریب ها بوربنک قرار دارد. رز که مانند نهنگ بر کرانه ماه بوربنکس قدم می گذارد، بر آبشش دردناک خود بر دو برادرش فاجعه می اندازد و در زیر انفجار همه مشکلاتش. بازی درخشان کریستن دانست را می توان نقطه برجسته کارنامه کاری او دانست. زن لرزان که شبیه زمین است وقتی تکان می خورد همه چیز را به سوی او پرتاب می کند.

اینها نمایش هایی هستند که شاید جین کمپیون با ذهن غنی خود عمدا ما را از صحنه سینما دور می کند و به فضای تئاتر نزدیک می شود. اولین لحظه درگیری رز و فیل بین دیوارهای تاریک خانه بزرگ. وقتی نور روی گل رز می افتد و ما شرمندگی او را می بینیم یا جایی که او در مقابل مهمانان بزرگ جورج از نواختن پیانو دست می کشد. یا وقتی که در زیر راز فیلی می لرزد، نگاهی ترسناک، لیوان شرابی را تکان می دهد و می لرزد.

بدبختی معرفی شده توسط رز گوردون به عنوان هدیه فقط معلولیت او نیست. اما داستان این نیست که خاطرات غمگین خود را وارد زندگی دیگران کنیم. به هر حال، رمان و فیلم پاسخی است به این که وقتی غم ها و احترام خود را در زندگی دیگران به تکه های دنیا می اندازیم، خودمان را چگونه می یابیم.

آیا ما مانند جورج از تظاهر به خوشحالی خسته شده ایم؟ آیا ما مانند گل سرخ در سرزمین بیگانه می لنگیم؟ یا مثل یک فیل حداقل آرزوهای پنهانی خود را به یاد می آوریم؟ دیدن پسر رز، زنی در چشمان فیل با دوستانش، او را به یاد فیل معشوق قدیمی اش می اندازد. آنچه فیل به سوی پیتر پرتاب می کند، خشم و حرارت عشق پیر و مرده است. آنها که از عشقی پنهان و دور رنج می برند، ابتدا به شکل خشونت و تحقیر و سپس در کالبد عشق و سپس تسلیم و تسلیم آن را روی پیتر قرار می دهند. اما پیتر گوردون چطور؟ وقتی شکم خرگوش یا گاو را باز کرد و به رازهای فیلی پی برد که تحقیر مادرش را تماشا می کند؟ او تنها فردی از گروه چهار نفر است که فاجعه ای را که به بار آورده را نمی بیند، اما ما فاجعه ای را که او در آن قرار دارد می بینیم. گاهی اوقات به نورمن بیتس فکر می کنیم. هاید و تمام شخصیت های داستان ها و فیلم ها که با آرامش، بی سر و صدا و صبورانه قربانیان خود را فلج می کنند. انتخاب کودی اسمیت باید جسورانه توسط نبوغ جین کمپیون دنبال شود. پسری لاغر و صاف، با قیافه بزی عجیب و غریب و در عین حال طوری به شما نگاه می کند که انگار به جای عجیبی نگاه می کند.

«دگ قدرت» پر از این لحظات و مکث های هوشمندانه و خاص است. اگر آن را عملکرد فوق العاده Champion در چند سال گذشته بدانیم، ناامید نخواهیم شد.

این فیلم را در Experience تماشا کنید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا