فناوری 2 نانومتری TSMC منجر به افزایش قیمت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی خواهد شد

فناوری 2 نانومتری TSMC برای تولید تراشه، به دلیل هزینه های بالای تحقیق و توسعه و ادغام فناوری های هوش مصنوعی، قیمت برخی محصولات را دستخوش تغییر می کند.
با نزدیک شدن به پایان سال 2023، شرکت TSMC برای افزایش هزینه فرآیندهای ساخت نیمه ها دی پیشرو خود آماده می شود. پیشرفته ترین فرآیند تولید جریانی TSMC فناوری طراحی نیمه ها دی 3 نانومتری است و گزارش جدیدی که در رسانه های تایوانی منتشر شده است، پیش بینی می کند که نودهای 3 نانومتری و 2 نانومتری در آینده افزایش هزینه قابل توجهی خواهند داشت.
این خبر در حالی منتشر شده است که بازارها هنوز برای تعطیلات سال 2023 بسته است و تحلیل گران اعلام کرده اند که این افزایش محتمل هزینه ممکن است بر حاشیه سود شرکت اپل برای دستگاه های با فناوری بالا تأثیر بگذارد.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  فرایند تولید تراشه های 2 نانومتری TSMC به زودی آغاز می شود
  اولین تراشه اینتل با یک تریلیون ترانزیستور تا سال 2030 ساخته خواهد شد
  چین به دنبال ساخت تراشه های پیشرفته 3 نانومتری است

فناوری 2 نانومتری TSMC
گزارش امروز بسیار جالب است زیرا تکراری از تخمین هزینه ویفر چیپ های 3 نانومتری از سمی کانداکتور تایوانی است که شرکت تایوانی آن ها را به فروش می رساند. فرآیند تولید 3 نانومتری پیشرفته ترین فرآیند تولید در دنیا در حال حاضر است و اکثر محصولات جدید آن به شرکت اپل می رسند. در سال 2022، یک گزارش از DigiTimes اعلام کرد که هزینه ویفر چیپ های 3 نانومتری TSMC تقریباً 20,000 دلار بود و این مورد توسط چندین گزارش رسانه ای دنبال شد که ادعا می کردند هزینه برای هر ویفر ممکن است یا به حداکثر 25,000 دلار افزایش یابد یا زیر 20,000 دلار کاهش یابد.
در نظر گرفتن این موضوع که پایان سال 2023 نشانه ای متفاوت از دنیای نیمه ها دی است که در حال تلاش برای درک اثر یک افزایش محتمل در تقاضای پردازنده های هوش مصنوعی است، محاسبات هزینه همراه با افق های سرمایه گذاری برای امکانات گران قیمت تولید چیپ باید در ذهن هر برنامه ریز کسب وکار باشد.

هوش مصنوعی باعث افزایش سرمایه گذاری شرکت NVIDIA به سطح های بی سابقه ای شده است و شرکت هایی مانند TSMC که به دلیل شرایط سخت اقتصادی کلان درآمدهای خود را کاهش داده اند، اما با این وجود ارزش خود را حفظ کرده اند.
گزارش از سوی IBS حاکی از آن است که بیشترین تأثیر افزایش 50 درصدی قیمت محصولات 2 نانومتری بر شرکت اپل خواهد بود، و در صورتی که موج فعلی هوش مصنوعی سه سال آینده به طور کامل محقق شود، آنگاه شرکت هایی از جمله AMD و NVIDIA نیز ممکن است بر سرمایه های خود فشار ببینند. در واقع، NVIDIA در حال حاضر محصولات هوش مصنوعی خود را بر اساس فرایند قدرتمند 5 نانومتری TSMC عرضه می کند و اگر شرایط تغییر کند، آنگاه انویدیا به فرصت تولید محصولات 3 نانومتری (یا حتی پیشرفته تر) نگاه خواهد داشت.

شایعات تایید نشده ادعا کرده اند که GPUهای نسل بعدی NVIDIA از فرایند 3 نانومتری استفاده خواهند کرد و این باعث می شود که بار هزینه های بالای تراشه به طور مستقیم بر دوش شرکت اپل در امر تولید اولیه تراشه 2 نانومتری بیافتد. از آنجایی که پردازنده ها و GPUهای آن ها برق مصرفی بالاتری دارند و برای بارهای کاری سنگین طراحی شده اند، AMD و NVIDIA اغلب در برابر هزینه های بالای ویفر تولید اولیه فناوری های پیشرفته چیپ محافظت می کنند.
اما پویایی عرضه و تقاضا در بازار نیمه ها دی ها ممکن است به خوبی به معنای افزایش قیمت برای چیپ های هوش مصنوعی باشد. یک ویفر 3 نانومتری اگر تقاضا بر توان تولید آن غلبه کند ممکن است گران تر شود که این یک هشداری منحصر به فرد برای صنعت چیپ است. شرکت هایی مانند TSMC و سامسونگ ظرفیت های ثابتی دارند و اگر متقاعد شوند که تقاضا از عرضه فراتر خواهد رفت، هزینه اولیه سرمایه گذاری در امکانات جدید اغلب به مشتری نیز منتقل می شود.
در خصوص TSMC باید گفت که قبل از گسترش بیش از حد تولید، دوبار باید به این موضوع فکر کند که بعد از کابوس خوشخیمی که در سال گذشته مجبور به تحمل شد، نه تنها چندین بار تخمین درآمد خود را اصلاح کرده است، بلکه در سال 2022، شرکت تایوانی باید با انتظارات بیش از حد متقاضیان در میان یک کاهش گسترده تر چیپ روبرو شود.
هم چنین در یک گزارش از گلدمن ساکس که توسط روزنامه چین تایمز نقل قول شده است، مشخص بود که کاهش نرخ استفاده از ظرفیت تولید تراشه هایی با فناوری 2 نانومتری TSMC وجود دارد. گزارش گلدمن ساکس هدف قیمت سهام TSMC را کاهش داد و تخمین استفاده را برای تراشه 3 نانومتری در سال 2023 به 36 درصد کاهش داد. شاید به همین دلیل هزینه برای هر ویفر 3 نانومتری برای بیش از یک سال به طور پایدار گزارش نشده است که زیر 20,000 دلار باشد.
بیشتر بخوانید:

  کارت   گرافیک RTX 40 SUPER انویدیا در اوایل سال آینده وارد بازار می شود
  سامسونگ از دو سنسور ایزوسل برای هدست های AR/VR رونمایی کرد
  تراشه اسنپدراگون ایکس الیت کوالکام 21 درصد سریع تر از M3 اپل است

نظر شما در مورد فناوری 2 نانومتری TSMC چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذاشته و اخبار فناوری را از ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: wccftech
  

دکمه بازگشت به بالا