فعالیت غول های فناوری در اروپا محدود خواهد شد

فعالیت غول های فناوری در اروپا محدود خواهد شد. اتحادیه اروپا با هدف حفظ حریم خصوصی و شفاف سازی، قوانین سختگیرانه ای را برای این غول ها درنظر گرفته است.
براساس قانون خدمات دیجیتال (DSA) که توسط اتحادیه اروپا وضع شده است، فعالیت غول های فناوری در اروپا محدود خواهد شد. آنطور که این اتحادیه توضیح داده است، این قانون به منظور حفظ حریم خصوصی و شفاف سازی، وضع شده و شرکت های تکنولوژی بزرگ باید برآن پایبند باشند. البته این قانون با مخالفت مستقیم هیچ کدام از این شرکت ها همراه نشده ولی آمازون و زالاندو با حضور در لیست پلتفرم های بزرگ آنلاین مخالفت کرده اند.
بیشتر بخوانید: توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای جابجایی و دسترسی آزادانه به اطلاعات کاربران!
فعالیت غول های فناوری در اروپا محدود خواهد شد
از روز جمعه 19 شرکت بزرگ تکنولوژی بیش از 45میلیون کاربر در اتحادیه اروپا با محدودیت های جدیدی در قاره سبز مواجه می شوند.
غول هایی همچون متا، مالک پلتفرم های اینستاگرام و فیسبوک، اپ استور اپل و چندین خدمت گوگل، از این در اتحادیه اروپا تعهدات جدیدی را پیش روی خود دارند و از این تعهدات، جلوگیری از انتشار محتوای خطرناک، محدودیت برای هدف گیری یک سری از کاربران و اشتراک گذاری بخشی از داده های داخلی شرکت با رگولاتور ها و محققان است.
اتحادیه اروپا همواره به عنوان پیشتاز قانون گذاری تکنولوژی شناخته می شود و قوانینی همچون قانون بازارهای دیجیتال (DMA) و هوش مصنوعی (AI Act) نیز در آینده در این بلوک به اجرا گذاشته می شوند. موفقیت بلوک قدرتمند اروپا در به اجرا گذاشتن این قوانین ممکن است دیگر کشور های جهان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
با این حال محققان مطمئن نیستند که اقدامات شرکت های تکنولوژی برای برآورده کردن انتظارات قانون گذاران کافی باشد.
فعالیت غول های فناوری در اروپا محدود خواهد شد
این مقررات فعلاً بزرگترین پلتفرم های آنلاین با بیش از 45 میلیون کاربر در اتحادیه اروپا را هدف گرفته است اما از اواسط ماه فرویه، تعداد زیادی از پلتفرم های آنلاین را شامل می شود.
هرشرکتی که قانون DSA را زیر پا بگذارد، با جریمه ای تا سرحد 6 درصد از ورودی مالی بین الملل خود و احتمال ممنوعیت فعالیت در اروپا مواجه خواهد شد.
اما از بین شرکت های بزرگی که در این لیست قرار گرفته اند آمازون و زالاندو (Zalando)، خرده فروش آلمانی، در حال حاضر به حضورشان در لیست پلتفرم های بزرگ اعتراض دارند.
کینگزلی هیز، رئیس بخش مققرات داده ها و حریم خصوصی شرکت حقوقی کلر پستمن، می گوید:
«انتظار می رود که پلتفرم ها با هرچه در توان دارند برای محافظت از فعالیت های خود تلاش کنند، به ویژه زمانی که اجرای قوانین جدید مدل های تجاری اصلی آنها را هدف می گیرد.»
کمیسیون اروپا می گوید برای محک وضعیت  شرکت ها، «آزمون های تاب آوری» را به 19 پلتفرم مورد نظر پیشنهاد کرده است.
به گفته یکی از سخنگویان این کمیسیون، در این آزمون ها بررسی می شود که آیا پلتفرم های مذکور می توانند «خطرات سیستمیکی مثل اطلاعات وارونه را شناسایی، جلوگیری و برطرف کنند.»
حداقل پنج پلتفرم (فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، تیک تاک و اسنپ چت) در این آزمون ها شرکت کرده اند و به گفته کمیسیون، در تمامی موارد مشخص شد برای رعایت DSA به تلاش بیشتری نیاز است.
اما حالا و در حالی که قوانین در شرف اجرایی شدن هستند، تحقیاتی که روز پنجشنبه توسط سازمان خیریه Eko منتشر شده نشان می دهد که فیسبوک همچنان تبلیغات آنلاین حاوی محتوای خطرناک را تایید می کند.
در این تحقیقات 13 تبلیغ حاوی محتوای خطرناک، از جمله تشویق هب خشونت علیه پناه جویان و یا درخواست قتل یکی از اعضای پارلمان اروپا (MEP)،  برای تایید به فیسبوک ارائه شدند.
به گفته Eko، فیسبوک طی 24 ساعت هشت مورد از درخواست ها را تایید و 5 مورد آنها را رد کرد. محققان پیش از انتشار تبلیغات آنها را حذف کرده اند تا هیچ کاربری چنین تبلیغاتی را مشاهده نکند.
متا در پاسخ به تحقیقات Eko گفت:
«این گزارش مبتنی بر نمونه  کوچکی از تبلیغات است و تعداد تبلیغاتی که ما روزانه در تمام جهان بررسی می کنیم را نمایندگی نمی کند.»

سازمان خیریه دیگری به نام Global Witness، نیز در سال جاری ادعا کرد که فیسبوک، تیک تاک و یوتیوب گوگل همگی تبلیغات ترویج خشونت علیه جامعه اقلیتی را در ایرلند تایید کرده اند.
متا و تیک تاک هردو در پاسخ به این تحقیقات اعلام کردند که نفرت پراکنی در پلتفرم های آنها جایی ندارد و دائما فرایند های موجود را بررسی می کنند. گوگل اما به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است.
با اینکه هیچکدام از شرکت ها علنا مخالفتی با اجرای DSA نکرده اند، اما آمازون و زالاندو با حضور در لیست پلتفرم های بزرگ آنلاین مخالفند.
آمازون در ماه جولای شکایتی را به دادگاه عمومی لوکزامبورگ، دومین دادگاه بزرگ اروپا، ارائه و تصریح کرد که رقبای بزرگتر آمازون در این لیست قرار نگرفته اند.
این شرکت با این وجود قابلیت های تازه ای را در راستای رعایت DSA معرفی کرده که از جمله آنها می توان به کانالی برای گزارش اطلاعات نادرست محصول اشاره کرد.
زالاندو، خرده فروش حوزه مد،  نیز در اعتراض مشابهی می گوید با توجه به 31 میلیون کاربر فعال ماهانه این شرکت، قید 45 میلیون کاربر شامل آنها نمی شود.
بیشتر بخوانید:

    سودآورترین شرکت های سال 2022 ؛ آرامکو بازهم بالاتر از اپل!
    فرمان اجرایی ممنوعیت سرمایه گذاری در فناوری های پیشرفته در چین توسط بایدن امضا شد
    معاون رئیس جمهور از تشکیل انجمن خبرنگاران علم و فناوری ایران خبر داد!
    اتحادیه اروپا تایید کرد: عرضه تمام گوشی ها با باتری قابل تعویض از سال 2027 الزامی است

نظر شما درباره محدودیت فعالیت غول های فناوری در اروپا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: پیوست
 

دکمه بازگشت به بالا