فرق مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک

تفاوت میان مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک، یکی از موضوعاتی است که پزشکان زیادی در مورد آن اطلاع ندارند. فرق مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرد. این موضوع برای دانشجویانی که به تازگی تحصیلات خود را به پایان رسانده اند و به طبابت مشغولند، از اهمیت بیشتری برخودار است. به طور کلی احتمال قصور و اشتباه در میان افرادی که به تازگی فعالیت پزشکی خود را آغاز کرده اند، بیشتر است اما نباید این موضوع را نادیده بگیریم که احتمال بروز خطا در طبابت برای پزشکانی که سال های زیادی است به طبابت مشغول هستند نیز وجود دارد.

بنابراین تصمیم داریم در این مقاله تفاوت مطالبه دیه و خسارت را با هم بررسی کنیم و مهم ترین نکاتی که پزشکان باید به آن، توجه کنند را با هم مرور کنیم. پس با ما همراه باشید.

خطای پزشکی و آمار موجود در ایران

قصور و خطای پزشکی هر سال موجب ایجاد جنجال های زیادی در میان فعالان حوزه سلامت در ایران می شود. همان طور که می دانید خطای پزشکی به معنای اشتباه در فرآیند درمان یا medical error است. خطای پزشکی به دلایل زیادی اتفاق می افتد و در بسیاری موارد غیرعمد است. بروز برخی عوارض غیر قابل اجتناب و همچنین قابل پیشگیری است.

بر اساس آمار اعلام شده از نظام پزشکی ایران، میزان خطای پزشکی در دنیا رشد چشم گیری داشته است. وزارت بهداشت در سال 1398 اعلام کرد 18 تا 25 درصد بیماران خطای پزشکی را تجربه می کنند. در سال 1399 میزان قصور پزشکی 10 هزار و 848 مورد گزارش شد که این تعداد در سال 1400 رشدی برابر 11.8 درصد داشت. از میان پرونده های ارجاع شده به کمیسیون پزشکی چهار هزار و 124 مورد از پزشکان محکوم شده اند. همچنین سازمان پزشکی قانونی ایران در خرداد 1401، اعلام کرد از میان 12 هزار و 120 پرونده ایی که مورد بررسی قصور پزشکی قرار گرفته اند، 47 درصد موارد محکوم شده اند. با توجه به این آمار پزشکان باید در مورد تفاوت های مطالبه دیه و خسارت اطلاعات جامعی داشته باشند و اقدامات لازم برای آسودگی خاطر خود را انجام دهند.

فرق مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک در چیست؟

همان طور که گفتیم قصور پرشکی در صورتی اتفاق می افتد که اشتباهات پزشکی یا کوتاهی در امور درمانی موجب ایجاد آسیب در بدن فرد بیمار شود. در این وضعیت پزشک باید خسارت وارد شده به بیمار را بر اساس نرخ دیه پرداخت نماید. کمیسیون پزشکی و رای دادگاه تعیین کننده میزان خسارت و مبلغ دیه پرداختی به وسیله پزشک هستند.

تا اینجا در مورد مطالبه دیه صحبت کردیم، اما مطالبه خسارت چه تفاوتی با مطالبه دیه دارد؟ لازم است بدانید در صورتی که بیمار برای درمان عارضه ایجاد شده متحمل هزینه شود، پزشک موظف است آن هزینه را تحت عنوان خسارت به او پرداخت کند. بنابراین خسارت مبلغی مازاد بر دیه است.

دیه را براساس قانون مجازات اسلامی و حد ارش برای آسیب ایجاد شده، تعیین می کنند. اما مبلغ خسارت شامل تمامی هزینه هایی است که فرد برای درمان خطا یا قصور ایجاد شده، متحمل می شود. هر دو این موارد بر اساس قانون و به طور کامل باید به وسیله پزشک پرداخت شوند.

چگونگی احراز و اثبات قصور پزشکی

اصول پزشکی بر مبنای جلوگیری از بروز خطا و کوتاهی در فرآیند درمان بیمار است. بنابراین بیمار در فرآیند شکایت از پزشکان باید برای طرح دعوی بر اساس تخلف پزشک، ادعای خود را ثابت کند. ادعای قصور یا تخلف پزشک باید از روش های حقوقی و با ارائه دلایل و شواهد کافی مبنی بر بی احتیاطی یا عدم مهارت، به وسیله بیمار ثابت شود.

مراجع قضایی مربوطه، کارشناسان نظام پزشکی قانونی و کمیسیون نظام پزشکی مدارک ارائه شده را بررسی می کنند. در نهایت در صورت اثبات خطا یا قصور پزشک، می توانند او را محکوم به پرداخت دیه و خسارت نمایند.

مجازات پزشکان متخلف

به طور کلی بعد از احراز قصور پزشک و انجام بررسی ها، پرونده در مسیر پرداخت دیه قرار می گیرد. مبلغ دیه با توجه به درصد قصور و میزان دیه تعلق گرفته به بیمار، متفاوت خواهد بود. البته موضوع به همین جا ختم نمی شود و تخلف پزشک بر اساس قوانین نظام پزشکی هم مورد بررسی قرار می گیرد. به عبارت دیگر ممکن است از فعالیت پزشک خاطی جلوگیری شود و پروانه طبابت او را به طور موقت تعلیق یا بصورت دائم باطل کنند. همچنین باید بدانید که تمامی توبیخات پزشک در پرونده او ثبت خواهد شد.

بیمه مسئولیت پزشک راهکاری برای جبران قصور پزشکی

قصور و خطای پزشکی اجتناب ناپذیر است. اما می توان با استفاده از بیمه مسئولیت پزشکان، در مواقع اضطراری شرایط را راحت تر کرد. بیمه مسئولیت پزشکان در واقع یکی از بیمه نامه های حرفه ای است که بر اساس قوانین، مسئولیت پرداخت خسارت را به بیمه گر منتقل می کند. دامنه وسیعی از اشتباهات و خطاهای پزشکی تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار دارند. لازم است بدانید که بیمه مسئولیت پزشکان خساراتی به شرح زیر را تحت پوشش قرار می دهد:

  • پرداخت خسارات منجر به فوت
  • پرداخت خسارات نقص عضو
  • پرداخت هزینه های پزشکی

نکته مهم در مورد بیمه مسئولیت پزشکان این است که، تمامی خسارات عدم النفع وارده به بیمار تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد.

بیمه مسئولیت پزشکان و پرداخت هزینه های ناشی از قصور پزشکی

احتمالا فرق مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک را به خوبی متوجه شده اید. در این مقاله سعی کردیم در مورد هزینه هایی که در اثر بروز خطا در طبابت برای پزشکان به وجود می آید، صحبت کنیم. همچنین نحوه احراز قصور پزشکی را توضیح دهیم و بیمه مسئولیت پزشکان را به شما معرفی نماییم. تهیه بیمه مسئولیت پزشکان در واقع یک راهکار و آینده نگری هوشمندانه محسوب می شود. چرا که در صورت لزوم پزشکان دیگر دغدغه ای در مورد پرداخت خسارت و دیه نخواهند داشت. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد، برای شما مفید واقع شود.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا