فیلم و هنر

«فراتر از بی‌نهایت: باز و سفر به سوی لایتیر»؛ تولد پدیده‌ای به نام بازلایتیر

مجله نماوا ، سحر عصرآزاد

«فراتر از بی‌نهایت: باز و سفر به سوی لایتیر» هنهم همزمان با انتشار نسخه جدید این انیمیشن سینمایی که محصول مشترک پیکسار و دیزنی در سال ۲۰۲۲ است.

این مستند ۳۴ دقیقه‌ای با الهام گرفتن از تکیه کلام کاراکتر بازلایتیر. (تا بی‌نهایت و فراتر از آن) که با مجموعه‌ای از انیمیشن «داستان اسباب بازی» تبدیل به قهرمانی جهانی شد، تلاش می‌کند این عروسک تکاور فضایی را بازشناسانه کرده و مراحل خلق او را از ایده‌آلی تا به روز شدن در نسخه‌های جدید و مستقل. نام «لایتیر» به تصویر بکشد.

«فراتر از بی‌نهایت: باز و سفر به سوی لایتیر» همه‌چیز از اقداماتی که در کنار فیلم‌های آرشیوی پیکسار و … برداشت تا تولد این قهرمان محبوب را بررسی می‌کند، اما در همان سطح باقی نمی‌ماند.

بلکه به چرایی این محبوبیت در طول چند دهه می‌پردازد. از سال ۱۹۹۵ که قسمت پایلوت این انیمیشن منتشر شد تا امروز که اسپین آف یا مشتق آن در قالب انیمیشن سینمایی «لایتیر» منتشر شد و به پیش داستان «داستان اسباب بازی» و گذشته این کاراکتر می‌پردازد.

کاپلان ت کارگردان این مستند در کنار بهره بردن از عوامل نسخه جدید این انیمیشن از جمله آنگوس مک لین ; کارگردان، پیت داکتر؛ نویسنده، کریس ایوانز؛ صداپیشه لایتیر و… تاریخ‌نگاری جذاب و گام به گام تولد و خلق این کاراکتر را پیش برده و دوست دارد.

به این ترتیب خط اصلی کار حول محور یک پرسش شکل گرفته که به ساخت این مستند بوده است. (بازی لایتیر کیست؟)

پاسخ به این پرسش با خوانش افراد فعال که در شکل گرفتن این کاراکتر از گذشته تا حال نقش داشته‌اند. از ایده‌پردازان و نویسندگان تا انیمیشن‌ها، کارگردان، صداپیشه، تدوینگر

به‌خصوص چرایی شکل گرفتن رقابت کلاسیک بین او و کلانتر وودی به عنوان قهرمان دراماتیک بین یک عروسک مدرن و یک این اتفاق دراماتیک پیشبرنده قصه در «داستان اسباب بازی» سا ته روند بسط

در این تاریخ‌نگاری نوعی بررسی ضمنی بر روند پیشرفت انیمیشن‌های سینمایی نیز وجود دارد که به گونه‌ای ساخت «داستان اسباب بازی» را در دهه ۹۰ ساخته شده است که انیمیشن‌ها عموماً موزیکال بودند، جسورانه و پیشرو جلوه می‌دهند و همین وجه تمایز نقش مهمی در محبوبیت‌های آن در طول دارد. زمان دارد.

این مستند جذاب و کنجکاوی‌برانگیزی را درباره بازلایتیر بررسی قرار داده که کشف آن برای مخاطب پیگیر این کاراکتر محبوب جهانی و این انیمیشن دنباله‌دار، جذابیت مضاعف به همراه دارد.

زرایی یک تکاور فضایی به عنوان عروسک جدید اندی را برای رقابت با کلانتر وودی تا اسم و رسم انتخاب کنید. (از آن بی‌نهایت و فراتر ببندید)! از تبدیل شدن بازلایتیر به یک پدیده جهانی که سازندگان تصورش را نمی‌کنند تا نمادین این کاراکتر در کارناوال‌ها، روی لباس‌ها، طرح‌های تتوها و حتی نقش روی فنجان قهوه در کشورهای مختلف و میان مردمان مختلف باشد.

اما جذاب تر از همه اینها انتخاب پیش قصه‌های برای این کاراکتر است که نویسندگان تصمیم گرفته‌اند ورودش را در جهان تخیلی عروسک‌های. به این ترتیب چالش‌ها و کشمکش‌های لایتیر به عنوان یک آزمایش خلبان و تکاور فضایی، بهانه‌ای است برای وروود.

از این بخش خود را در ادامه مستند سمت و سوی ثبت تاریخچه صرف، به وقایع نگاری نسخه جدید انیمیشن سینمایی از ایده‌پرداز و نویسنده تا انیماتور، صداپیشه، تدوینگر و… به منظور انتخاب قصه‌های دراماتیک برای گذشته انسان.

در این بخش مستند کاپلان بر انیمیشن جدید پیش می‌رود و به‌خصوص (ساختی قابل باور و قابل زندگی) از خلال ترسیم پیش از داستان دنیای کاراکتر لایتیر و پرداختن به مفاهیمی مانند جهان‌های موازی و موضوعات افراطی این کاراکترها به مأموریتی که باعث پیچیدگی‌هایی می‌شود. ثد جدا افتادن زمانی و مکانی از دوستان و همکارانش.

با این دیدگاه (ساخت دنیایی قابل باور و قابل زندگی) حتی حرکت واقعی و باورپذیر انگشتان دست لایتیر، جزئیات واقعی و کاربردی لباس و تجهیزات و حتی فرمش را تبدیل به چالشی برای سازندگان این کاراکتر می‌شود.

حضور دان فیزیک، فضانورد و … در گروه خالقان این انیمیشن و طابق تئوری‌های علمی مطرح شده در کار با واقعیت است که با تلاش بر روی تلاش لایتیر برای نزدیک به سرعت نور برجسته می‌شود، از جمله مواردی هستند که مخاطبان را با این انیمیشن جدی مواجه می‌کند. می کنند.

هر چند تا همینجا به نظر می‌آید این سویه‌های علمی را درام و چالش‌های ظاهراً معمولی لاییتر (به گفته‌ی ویژگی‌ها و مخاطبان) را عمق ببخشید و از این نظر انیمیشن جدید مطابق با انتظارات نبوده است.

اما همین سویه هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ به‌خصوصی که در دوران اوج همه‌گیری می‌شود و موقعیت‌های جدید ارتباطات انسانی، یک چالش جدید برای سازندگان در پی داد دادته دادته است.

مستند «فراتر از بی‌نهایت: باز و سفر به سوی لایتیر» با وجود گستردگی سوژه و دستمایه‌های اولیه‌ای که در اختیار داشته باشد، ایجاز را تبدیل به عامل جذابیت و ویژگی ویژگی‌های خود کرده است. به این ترتیب با انتخاب نقاط اوج داستان یک قهرمان، یک ستاره و یک کاراکتر انیمیشنی به فرد، با جهان واقعی ارتباط برقرار کرده و او را تبدیل به قهرمانی زمینی‌تر و ملموس‌تر می‌کند که برای مخاطب الهام‌بخش است. چه جای شگفت انگیزی برای زندگی و چه جای شگفت انگیزی برای زندگی!

تماشای «فراتر از بی‌نهایت: باز و سفر به سوی لایتیر» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا