سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

عوارض فرم دهی چانه

ژل چانه یک روش درمانی زیبایی برای افرادی است که به دنبال افزودن حجم به چانه یا ناحیه زیر فک خود هستند. این روش زیبایی باعث فرم دهی چانه شده و چهره زیباتری به شما می دهند. مانند اکثر موارد، این روزها رسانه  های اجتماعی تأثیر زیادی بر افزایش محبوبیت ژل چانه داشته اند. حجم بالایی از این محبوبیت به عکاسی سلفی برمی گردد.

ژل چانه یک روش درمانی زیبایی برای افرادی است که به دنبال افزودن حجم به چانه یا ناحیه زیر فک خود هستند. این روش زیبایی باعث فرم دهی چانه شده و چهره زیباتری به شما می دهند. مانند اکثر موارد تزریق ژل، این روزها رسانه  های اجتماعی تأثیر زیادی بر افزایش محبوبیت ژل چانه داشته اند.

هرچند شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که تزریق ژل چانه عمل ساده ای است و پیچیدگی خاصی ندارد، اما حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص پوست انجام شود. از این رو فکر تزریق ژل چانه در مراکز غیرپزشکی و بدون مجوز را سر بیرون کنید. اگر علاقه مند به تزریق ژل چانه هستید، این مطلب از مجله سلامت دکترتو به شما کمک می کند تا دید بهتری به این عمل زیبایی داشته باشید.

ژل چانه چیست؟

ژل  چانه، ژل های پوستی تزریقی هستند که برای افزودن حجم و شکل به ناحیه چانه و کانتور فک پایین یا به اصطلاح زاویه سازی صورت استفاده می شوند. ژل های پوستی از مواد طبیعی و مصنوعی ساخته شده و برای پر کردن یا بزرگ کردن ناحیه ی موردنظر و صاف شدن چین و چروک  ها، به نواحی مختلف تزریق می شوند.

دلایل برجسته کردن چانه با تزریق ژل

تزریق ژل چانه به منظور رفع مشکلات چانه انجام می گیرد. از جمله:

 • گودی عمیق و فرو رفتگی چانه
 • ضعف ماهیچه چانه
 • بدفرمی چانه
 • زاویه  سازی فک و صورت
 • تزریق ژل به زنخدان چانه و رفع چال یا شکاف روی چانه.

کدام عیوب چانه با تزریق ژل رفع می شود؟

با تزریق ژل چانه بسیاری از عیوب چانه و فرم و زاویه چانه را می توان برطرف کرد. از جمله مواردی که به کمک تزریق ژل چانه می توان آن ها را برطرف کرد عبارت اند از:

 • اندازه چانه: متخصص پوست می تواند با استفاده از ژل چانه، اندازه چانه را افزایش دهند.
 • طول چانه: چانه برخی از افراد کوتاه است. متخصصان می توانند به راحتی و با استفاده از ژل چانه طول چانه را بلند کنند.
 • برآمدگی چانه: در بسیاری از بیماران معمولاً از زاوبه کنار، چانه فرورفته ای دارند. با استفاده از ژل های پوستی، می توان چانه را برجسته   تر کرد.
 • شکل چانه: ممکن است بیماران به عرض، طول و یا زاویه ی چانه متفاوتی را بپسندند. اگر بیماران چانه ای با زاویه بیشتر بخواهند، می توان آن را تیزتر کرد. اگر افراد فکر می کنند که چانه شان بسیار مربع شکل است، می توان آن را گردتر کرد. در مشاوره اولیه، خواسته  های هر بیمار به طور کامل ارزیابی می شود. در طول این ارزیابی، متخصص زیبایی در مورد آناتومی بیمار و نحوه بهبود فرم صورت با بیمار صحبت خواهد کرد.
 • تقارن چانه: اگر چانه شما نامتقارن است، می توان آن را با درمان توسط ژل پوستی بهبود بخشید.
دلایل برجسته کردن چانه با تزریق ژل خطرات و عوارض تزریق ژل چانه جایگزین  های ژل چانه
گودی عمیق و فرو رفتگی چانه احساس درد و سنگینی جراحی ایمپلنت چانه
ضعف ماهیچه چانه کمی تورم و کبودی جراحی لیفت صورت یا سفت کردن پوست
بدفرمی چانه خطر ابتلا به برآمدگی و تزریق به رگ  های خونی —–
زاویه  سازی فک و صورت خونریزی و قرمزی —–

خطرات و عوارض تزریق چانه و جایگزین های ژل چانه و دلایل انجام این کار

انجام ژل چانه از نظر زیبایی شناختی

در یک صورت ایده آل، پل بینی باید با لبه جلویی چانه هم راستا باشد. اگر پروفایل صورت شما در این راستا نیست، تزریق ژل می تواند چانه شما را جلو آورده تا از لحاظ زیبایی شناختی به یک ایده آل نزدیک   تر شود.

البته متخصصان تناسب چانه با خط فک را هم در نظر می گیرند. از آنجا که چانه جلوترین قسمت فک است، باید به خوبی با خط فک در تناسب باشد. روند پیری می تواند منجر به تجمع چربی در امتداد خط فک شود. این امر اغلب می تواند باعث قطع ارتباط بین چانه و خط فک شود. در این موارد تزریق ژل این مشکل را برطرف می سازد.

تزریق ژل چانه چگونه انجام می شود؟

روند تزریق ژل چانه مشابه تزریق ژل به دیگر نواحی صورت و بدن است. این کار پزشک و به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به استراحت ندارد.

ابتدا پزشک پوست ناحیه تزریق را ضدعفونی می کند. برای بی حس کردن محل از بی حسی موضعی مانند لیدوکائین استفاده می شود و یا قبل از شروع درمان، داروی بی حسی تزریق می کنند. در برخی موارد، لیدوکائین از قبل در سرنگ پرکننده پوستی مخلوط می شود.

معمولا از کانول یا سوزن برای تزریق ژل به ناحیه چانه استفاده می شود. مزیت استفاده از کانول برای تزریق در چانه، کاهش خطر سوراخ شدن رگ خونی و ایجاد کبودی یا عوارض شدیدتر مانند تزریق ژل به داخل عروق است.

از آنجا که چانه یک منطقه فیبری و عضلانی است، سوزن به راحتی از آن عبور می کند. اما از آنجایی که کانول نوک بلندی دارد، عبور آن از چانه دشوار است. در بسیاری از موارد برای کسب بهترین نتایج، از ترکیبی از سوزن و کانول استفاده می شود. کانول اغلب برای تزریق در کناره  های چانه مناسب است. سوزن  ها اغلب برای تزریق به مرکز چانه مناسب هستند.

در حین انجام تزریق از شما خواسته می شود که صحبت نکرده و بنشینید، تا پزشک ژل را تزریق کند. در طول عمل، چندین تزریق در چانه و فک انجام خواهد گرفت. پس از آن، ممکن است پزشک از شما بخواهد برای ویزیت بعد از عمل و انجام تزریق  های اضافی تا رسیدن به نتایج دلخواه، مجددا در تاریخ مشخصی به مطب مراجعه کنید. کل روند تزریق ژل به چانه همراه با زمان آماده سازی آن، 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

برای ژل چانه، چند سی سی ژل لازم است؟

میزان سی سی ژل لازم در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به عیوب چانه و اینکه میزان حجم مورد نظر بیمار چقدر است، میزان ژل مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

بهترین برندهای ژل چانه

بهترین ژل برای تزریق چانه کدام است؟ برخی از رایج ترین ژل ها برای ناحیه چانه، ژل هایی برپایه اسید هیالورونیک هستند، مانند:

 • ژوویدرم (ولبلا) Voluma: تا دو سال ماندگاری
 • رستیلن Defyne: تا 12 ماه ماندگاری

از آنجا که اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن تولید می شود، خطر بروز عوارض جانبی کمی را به همراه دارد.

نتایج ژوویدرم (ولبلا) بلافاصله قابل مشاهده است. با تزریق ژل رستیلن ، ممکن است چند روز طول بکشد تا بتوانید نتایج کامل را مشاهده کنید. ژل رستیلن تا 12 ماه بر روی صورت باقی می ماند، در حالی که ژوویدرم (ولبلا) می تواند تا دو سال بر روی صورتتان باقی بماند.

چه کسانی می توانند تزریق ژل چانه را انجام دهند؟

افرادی که دوست دارند خط فک مشخص تری داشته باشند، چانه خود را برجسته کنند یا چین و چروک یا خطوط اطراف چانه را پر کنند، کاندیدای خوبی برای تزریق ژل چانه هستند. این افراد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • از سلامت کلی برخوردار باشند.
 • هیچ گونه حساسیت یا شرایط سلامتی خاصی نداشته باشند.
 • سیگار نکشند.
 • بتوانند پس از درمان به خوبی از پوست خود مراقبت کنند.

ژل چانه برای چه کسانی مناسب نیست؟

ژل های چانه قادر نیستند افتادگی شدید پوست یا چین و چروک  های عمیق را اصلاح کنند. به طور کلی ژل ها برای وضعیت  های خفیف تا متوسط ​​بهترین راه هستند. اگر می خواهید اصلاحات چشم گیر یا دائمی تری را بر روی چانه خود اعمال کنید، ایمپلنت چانه ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد.

مراقبت  های قبل از تزریق ژل چانه

برای تزریق ژل، حداقل دو هفته قبل از رویداد خاصی که قصد شرکت در آن را دارید، برنامه ریزی کنید. نتایج حاصل از تزریق پرکننده  های پوستی تقریباً 2-14 روز پس از تزریق نمایان می شود.

باید 2 هفته قبل و بعد از تزریق ژل از انجام روش  های درمانی تهاجمی خودداری کنید. این درمان  ها می تواند شامل کارهای دندانپزشکی از جمله جرم گیری دندان، بیوپسی، جراحی، خالکوبی و غیره باشد.

برای جلوگیری از کبودی، یک هفته قبل از انجام تزریق از مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله مسکن  ها و مکمل  هایی مانند روغن ماهی خودداری کنید. همچنین کشیدن سیگار احتمال کبودی را افزایش می دهد. پس قبل از تزریق ژل چانه سعی کنید سیگار را کنار بگذارید.

مراقبت  های بعد از تزریق ژل چانه

پس از تزریق ژل، به مدت 24 تا 48 ساعت از قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید، ورزش شدید و فعالیت بدنی سنگین اجتناب کنید. به محل تزریق دست نزنید و مطمئن شوید که محل تزریق را تمیز نگه می دارید.

می توان پس از تزریق و به منظور کاهش تورم و درد از کمپرس سرد یا کیسه  های یخ استفاده کرد. از لمس بیش از حد یا ماساژ مناطق تحت درمان تا 6 ساعت پس از تزریق خودداری کنید.

از مصرف الکل، کافئین، مکمل  های نیاسین، غذاهای حاوی سدیم بالا، غذاهای دارای قند بالا، کربوهیدرات  های تصفیه شده، غذاهای تند و سیگار کشیدن به مدت 24-28 ساعت پس از درمان خودداری کنید.

به مدت 24 ساعت پس از درمان از فرو کردن سر در زیر آب خودداری کنید. بهترین کار این است که از انجام آرایش هم اجتناب کنید. اما اگر باید آرایش انجام دهید، صبر کنید تا خونریزی به طور کامل متوقف شود و تورم فروکش کند.

خطرات و عوارض تزریق ژل چانه

خطرات و عوارض تزریق ژل بسیار ناچیز است، اما مانند هر ژلی تا چند روز بعد از تزریق، مقدار کمی تورم و کبودی وجود دارد. با این وجود خطر ابتلا به برآمدگی و تزریق به رگ  های خونی و آسیب  های ثانویه ناشی از آن بسیار کم است.

در حالی که زمان تزریق به خودی خود نسبتاً سریع است، اما به احتمال زیاد تا چند روز در چانه احساس درد و سنگینی را تجربه خواهید کرد. در این مرحله باید از جویدن غذاهای سخت اجتناب شود و تقریباً دو هفته طول می کشد تا این حس به طور کامل برطرف شود.

پس از تزریق، کبودی جزئی، تورم، خونریزی و قرمزی طبیعی است. در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون یا اختلال خونریزی، احتمال بروز این عوارض بیشتر است.

دکمه بازگشت به بالا