عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

عناصر پراهمیت درنمای ساختمان

نمای ساختمان در مرحله اول شامل حجم و فرم آن است و سپس اجزا آن که شامل سطوح باز و بسته، تقسیم کننده های عمودی و افقی می باشد. ضروری است طرح نما حتی المقدور بیانگر عملکرد ساختمان باشد، به نحوی که نوع استفاده از آن را به بیننده القا کند.

عناصر پراهمیت تشکیل دهنده نما شامل موارد زیر هستند؛

  • مصالح
  • ورودی
  • بازشوها
  • پیش آمدگی ها
  • خط آسمان
  • بام بنا

مصالح

بعد از فرم و حجم ساختمان، مهم ترین عنصر بصری نما مصالح، رنگ و بافت استفاده شده در نما است. این موارد باید مناسب، هماهنگ و در شان عملکرد ساختمان باشد. سنگ درپوش یا درپوش تراورتن نام دیگر آن آب چکان است، این سنگ ها معمولا از سنگ تراورتن حاجی آباد درجه دو انتخاب می شوند. این سنگ به دلیل نداشتن ساب سطحی مات دارد. تراورتن درپوش در رده ی تراورتن های کیفیت پایین قرار دارد، با این وجود نفوذ پذیری آب کمی دارد و همین ویژگی باعث شده است که استحکام کافی را داشته باشد.

قسمت بالای عکس، توضیحات ارائه شده طراحی ویلا توسط گروه معماری آرکسل در طرح تو طرح می باشد. پایین عکس هم، در نمای مسکونی، طرح های ارسال شده در این مجموعه می باشد که با وجود مصالح تعیین شده توسط کارفرما، شاهد طرح های متنوع و زیبا هستیم. شما نیز می توانید تمامی نیازهای معماری خود را، اعم از مسکونی، ویلایی، تجاری و … به “طرح تو طرح” بسپارید. برای شروع مسابقه منحصر به فردتان به در سایت “طرح تو طرح” مراجعه کنید و یا با پر کردن اطلاعات پایه  پروژه تان در فرم زیر، کارشناسان “طرح تو طرح” با شما تماس خواهند گرفت.

ورودی

ورودی ساختمان یعنی آستانه ی گذر از فضای عمومی به فضای خصوصی ساختمان. امکان توقف (مصون بودن از آفتاب و باران)، دسترسی آسان به وسایل ارتباطی و اطلاعاتی، چشم نواز بودن فرم، حجم و استفاده از مصالح پایدار در هنگام شست وشو از ضوابط طراحی ورودی نما می باشد.

بازشوها

از مهم ترین عوامل شکل دهنده به نما، بازشوها می باشند. شکل، سطح و نحوه قرارگیری بازشوها منعکس کننده عملکرد ساختمان و صافی انواع آلودگی های موجود در محیط است.

موارد بالا، طرح های ارسالی معماران حاضر در بستر طرح تو طرح در می باشد. خلاقیت و ایده ی هرکدام در جانمایی بازشوها در نما، سبب ایجاد نماهای شاخص و متفاوت برای یک پروژه شده است.

پیش آمدگی ها

این مورد، علاوه بر افزایش متراژ می تواند سبب ایجاد تنوع حجمی در نما شود و استفاده از آن مفید واقع شود اما به کار گرفتن تفرعن و عناصر زائد در پیش آمدگی توصیه نمی شود و تصویری ناهمگون با فرهنگ بومی می سازد.

در مسابقات ذکر شده، پیش آمدگی های طراحی شده توسط معماران توانای طرح تو طرح سبب ایجاد تنوع حجمی و زیبایی بصری در نمای ساختمانی مدرن شده است.

خط آسمان

لبه ساختمان ها و نحوه تدام آن از نظر بصری بسیار حائز اهمیت می باشد. ارتفاع ساختمان های مجاور، دست انداز ساختمان، پیش آمدگی سقف آخر، موقعیت راه پله و آسانسور و قرارگیری وسایل تاسیساتی از عوامل موثر در شکل گیری خط آسمان هستند.

بام بنا

بام بنا حد و مرز ساختمان و آسمان است. بام پوسته ای است که بر سر ساختمان قرار دارد پس نمی توان بدون هماهنگی با سایر قسمت ها طراحی یا رها شود.

بام بنا، نمای پنجم ساختمان است و برنامه ریزی برای استفاده از آن، می تواند چهره ای زیبا به شهر بدهد.

طرح های بالا در که کارفرما درخواست طراحی روف گاردن داشته، ارسال شده اند. توجه به بام بنا سبب زیبایی شهر از دید بالا و حتی دید ساکنین ساختمان های اطراف که بلندتر هستند، می شود. همچنین از این فضا برای ایجاد کیفیت های فضایی متنوع و تعریف فعالیت های جدید و جذاب در ساختمان می شود.

ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است . در ورودی نشانه گذر از فضای عمومی خارجی به فضای خصوصی داخلی و یکی از مهم ترین عناصری است که می توان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد.لیکن به دلیل اهمیت اقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، اغلب ورودی ها به فضاهای کم اهمیتی تنزل یافته اند. سرمایه گذاران ساختمانی هم فقط به رعایت ضوابط ضروری طراحی ساختمان بسنده می کنند .بیشترین مشکل زمانی است که ورودی وسایل نقلیه به حیاط پارکینگ با ورودی خود ساختمان یکی شود. در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یک راه باریک کنار دیوار برایش باقی می ماند .

گاه نیز ورودی یک ساختمان مسکونی بیش از حد پرتجمل است، به نحوی که عملکرد ساختمان را دگرگون می سازد. زمانی هم ورودی به یک بنای بزرگ تنها با روزنه ای امکان پذیر می شود. تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملکرد و شکل ساختمان داشته باشد. از آنجا که طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده رو است، به صورت قابل توجهی در معرض دید قرار می گیرد. طبقه همکف اهمیت ویژه ای در زندگی شهری دارد، به این علت که عابران پیاده این قسمت را به طور مستقیم می بینند. از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان بادوامتر و مستحکم تر باشد تا عابر در نگاه به نمای ساختمان احساس ثبات کند. ساختمان هایی که طبقه همکف آنها عملکرد تجاری دارد، به دلیل

تغییر دکوراسیون واحدهای تجاری دایما دستخوش دگرگونی می شوند. همین موضوع موجب می شود که ساختمان مذکور شخصیت ثابت خود را از دست داده و دارای نمای شناخته شده ثابتی نباشد. تراس ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می آورند. بالکن ها نباید حالت موقت و ناپایداری که در بیننده تصور به راحتی جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند. لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست . بام پوسته ای است که بر سر ساختمان قرار دارد. بنابراین لبه بام نمی تواند بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود .

صورت ظاهر ساختمان و آنچه که در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده کننده از ساختمان است. همان طور که عنوان شد نمای ساختمان ها، نمای شهری را ایجاد می کند، اما به دلیل ضعف قوانین موظف کننده طراح و سازنده در این ارتباط، نمای ساختمان در کمترین اهمیت قرار گرفته است. در بسیاری از شهر های بزرگ جهان، ضوابط و مقررات ویژه ای در ارتباط باسیما و کالبد شهر وجود دارد و گروهی از برجسته ترین افراد با تخصص های مرتبط هنر زیبا سازی و زیبایی شناسی به کنترل طرح های بزرگ و کوچک معماری و شهری از نقطه نظر هماهنگی نمای بیرونی ساختمان ها و محیط شهری یعنی از جنبه های رنگ، حجم، مصالح مناسب، فضای پر و خالی نما، رعایت اصول هماهنگی و تناسبات و… می پردازند . آنچه برای علاقه مندان به این موضوع نگران کننده است، پاسخگویی باشتاب به نیازی کاملا محسوس است. در این ساخت و ساز پر شتاب نیاز به بررسی طرح های ارایه شده توسط جمعی از صاحب نظران و مسوولان در مراکز تایید پروانه های ساختمانی ضروری به نظر می رسد . بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری،نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان های اطراف، زیبایی طرح و مصالح مورد استفاده و… نیز گامی موثر در بالا بردن کیفیت نماهای شهری است. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و القا آن توسط شهرداری هر شهر، می توان شاهد ارتقا کیفیت شهرها و زیباسازی نمای شهرها بود.

 

پیشنهاد می کنیم طراحی نما خود را به بسپارید. با حضور بیش از هفت هزار معمار در این مجموعه، تیم های معماری و طراحان خلاق، مخصوص پروژه شما طرح ارسال خواهند کرد تا با دیدن انواع پلان و نما، تنوع در طرح و مصالح، ایجاد کیفیت فضایی های مختلف، طرح مطلوب خود را انتخاب کنید. برای اطلاع از هزینه این خدمات، می توانید با استفاده از لینک تعیین ، فوری و رایگان حدود هزینه طراحی پروژه خود را استخراج کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای ارتباط با کارشناسان طرح تو طرح و دریافت مشاوره، روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا