فیلم و هنر

علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد

رخشان بنی اعتماد مجوز پروانه ساختش رد شد.


تیتربرتر وزارت ارشاد بالاخره اجازه تولید فیلم تازه رخشان بنی‌اعتماد را نداد.

علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد


علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد
علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد

یک سال بود که خبر بازگشت رخشان بنی‌اعتماد به سینما منتشر شد.هشت سال پس از «قصه‌ها» کارگردان از مهم‌ترین فیلم‌های سینمای اجتماعی ایران برنامه‌ریزی برای تولید فیلم‌های تازه‌اش را آغاز کرد. یه فیلمنامه‌اش توسط اسماعیل منصف نوشته شده بود

اینجا هنوز چیزی نیست. جلسات متعدد و پیگیری ها اما ثمربخش نبود و وزارت ارشاد سرانجام اجازه داد

محمد خزاعی بعد از گرفتن مسئولیت در سازمان سینمایی گفته تنها به فیلم‌های مبتذل مجوز نمی‌دهد. هر چند از فیلم‌های مبتذل مجوز نگرفته خبری در دست نیست، اما توقیف «برادران لیلا» و مجوز نگرفتن رخشان بنی‌اعتماد نشان دهنده این است که تا اینجا بیشترین ممنوعیت‌های خزاعی برای سینمای اجتماعی بوده است.

بیوگرافی رخشان بنی اعتماد

رخشنده «رخشان» بنی‌اعتماد (زاده ۱۴ فروردین ۱۳۳۳ در تهران)، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده،[۳] فیلم‌های او در داخل جشنواره‌های بین‌المللی مورد تحسین واقع شده و وارده‌اند در ایران.

او همسر جهانگیر کوثری و مادر تندیس و باران کوثری است. ن، جایزه بهترین فیلمنامه را برای فیلم قصه‌ها به دست آ، جایزه بهترین فیلمنامه.


فرودگاه ها:

زز زندگی و تحصیلات

رخشان بنی‌اعتماد در ۱۴ فروردین ۱۳۳۳ در تهران زاده شد. او در رشته کارگردانی سینما در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران (دانشکده سینما ئ ئ ر ر ر گ گ))))))

فعالیت های حرفه ای


علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد
علت رد شدن پروانه ساخت رخشانی بنی‌اعتماد

وی از سال ۱۳۵۲ با سمت منشی صحنه در تلویزیون کوتاه به کار و تا سال ۱۳۵۹ چند فیلم مستند را کارگردانی کرد. فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۶۰ به عنوان صحنه منشی فیلم «آفتاب‌نشین‌ها» و فیلم گل‌های داوودی. ارورگردانی فیلم «خارج از محدوده» در سال ۱۳۶۶ کارگردانی فیلم‌های بلند را آغاز کرد. سپس فیلم‌نامه «زرد قناری» را بازنویسی کرد و کارگردانی آن را نیز خود انجام داد.[۵] هنوز چیزی در اینجا وجود ندارد اما شما پیدا خواهید کرد از آن زمان، فیلم‌های «روسری‌آبی»، «بانوی اردیبهشت»، «زیر پوست شهر» بنی‌اعتماد برای روسیه آبی برنده جایزه فیپرشی سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۱۹۹۵،[۶] نامزد پلنگ طلایی و برنده پلنگ جشنواره برنزی فیلم لوکارنو شد. جایزه ویژه و جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم مونترآل برای بانوی اردیبهشت در سال ۱۹۹۸ دیگر پس از ربع. زیرپوست شهر او بهترین فیلم خارجی زبان و جایزه تماشاگران جشنواره فیلم تورین را در سال ۲۰۰۱ برای او به ارمغان آورد و جایزه نتپک و جایزه ویژه جشنواره فیلم لوکارنو را برای روزگار ما در ۲۰۰۲ به عنوانهای خود اضافه کرد.

بنی‌اعتماد، پس از جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره «آسیا پاسیفیک»، اعلام کرد که برای کمک به ساخت سرپناهی برای زنان بی‌سرپناه تهرانی به نام خانه مهر، جایزه‌اش را به حراج می‌گذارد.

داوری در جشنواره‌ها

بنی‌اعتماد سال ۱۳۶۹ داور جشنواره فیلم فجر بود. همچنین در سال ۱۳۷۱ در جشنواره فیلم‌های آموزشی رشد تهران، ۱۳۷۲ در برگزیدن منتخب کانون کارگردان‌های سینمای ایران، ۱۹۹۵ در جشنواره تورین و مرور بر (ایتالیا)، ۱۹۹۶ در جشنواره بین‌المللی لوکارنو (سوئیس)، ۱۹۹۷ در جشنواره محیط زیست (ژاپن)، ۱۹۹۸. در جشنواره دهلی نو (هند)، ۱۳۷۷ در جشنواره فیلم های دانشجویان سراسر کشور (ایران)، ۱۳۷۸ در جشنواره فیلم های مستند کیش، در سال ۱۳۷۸ در جشنواره لایپزیک (آلمان)، ۱۳۷۹ رئیس هیئت داوران بخش بین المللی جشنواره فیلم فجر (ایران)، ۱۳۸۰ در جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (کانادا)، ۱۳۸۰ در جشنواره سینمای جوان ایران، ۱۳۸۱ در جشنواره سراسری فیلم‌های دانشجویان ایران، جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو (روسیه)، جشنواره قاهره (مصر) و جشنواره کارگردانان جوان فیلم‌های کوتاه سونی (ایران)، ۱۳۸۲ در جشنواره آسیا پاسیفیک (ایران)، ۱۳۸۴ رئیس هیئت داوران بخش آسیا جشنواره فجر (ایران)، ۱۳۸۵ در جشنواره فیلم پروین اعتصامی، ۱۳۸۶ در جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «سینما حقیقت» (ایران)، ۱۳۸۷ در جشنواره محله «جشنواره فیلم شهر» (ایران) ) و همچنین بخش بین الملل «جشنواره فیلم شهر» (ایران) ، ۱۳۸۸ در جشنواره فریبورگ (سوئیس)، ۱۳۸۹ در جشنواره آسیایی رم (ایتالیا)، جشنواره تصویر سال (ایران)، جشنواره دانشجویی دانشگاه هنر (تهران) و رئیس هیئت داوران جشنواره دبی (امارات)، ۱۳۹۰ در جشنواره تصویر شهر (ایران) و جشنواره تصویر سال (ایران)، ۱۳۹۱ در جشنواره شانگهای ()، ۱۳۹۲ رئیس هیئت داوران بخش بین الملل جشنواره سینما (ایران) و رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم بوسان (کره جنوبی)، ۱۳۹۴ در جشنواره تصویر سال (ایران)، ۱۳۹۵ رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم های ایرانی پراگ (چک) و رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم وزول (فرانسه) ، ۱۳۹۶ آکادمی علوم و هنرهای سینما

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا