سلامتی و پزشکی

عفونت‌های چشمی، شناسایی تا درمان

علائم بیماری چشم

اگر متوجه درد، تورم، خارش یا قرمزی در چشم خود شدید، ممکن است عفونت چشمی داشته باشید. بیماری های چشمی بر اساس علت به سه دسته ویروسی، باکتریایی یا قارچی تقسیم می شوند و درمان آن متفاوت است. خبر خوب این است که تشخیص بیماری چشم دشوار نیست، بنابراین می توانید به سرعت به دنبال درمان باشید. در این مقاله از سری اخبار پزشکی از مجله سلامت اپل، هر آنچه که باید در مورد شایع ترین بیماری های چشم بدانید، با بیماری چشم، تشخیص بیماری های چشمی و اقدامات لازم در این زمینه آشنا شده است. .

انواع بیماری های چشمی

بسته به عفونت عفونت در ناحیه ای از چشم، انواع مختلفی از عفونت های چشمی رخ می دهد که ممکن است در درمان، علائم و بیماری متفاوت باشد. در اینجا شایع ترین بیماری های چشمی آورده شده است.

ورم ملتحمه

ورم ملتحمه عفونی (کانژونکتیویت صورتی) یا چشم صورتی یکی از شایع ترین عفونت های چشمی است. زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی ملتحمه (نازک ترین لایه پوست اطراف چشم شما) با باکتری ها یا ویروس ها عفونی شوند. در نتیجه چشمان شما صورتی یا قرمز و متورم می شود. همچنین می تواند نتیجه حساسیت یا عدم تحمل مواد شیمیایی مانند کلر در استخر باشد.

ورم ملتحمه ناشی از باکتری ها یا ویروس ها بسیار مسری است و می تواند در عرض دو هفته به افراد دیگر سرایت کند.

کراتیت نوعی بیماری چشمی است

کراتیت عفونی زمانی رخ می دهد که قرنیه عفونی شود. قرنیه یک لایه شفاف است که مردمک و عنبیه شما را می پوشاند. کراتیت در اثر عفونت (باکتری، ویروس، قارچ یا کک) یا آسیب به چشم ایجاد می شود. کراتیت به معنای تورم قرنیه است و همیشه مسری نیست، اما اگر:

 • شما از لنز تماسی استفاده می کنید.
 • سیستم ایمنی بدن شما در اثر بیماری یا سایر بیماری ها ضعیف شده است.
 • شما در یک مکان مرطوب و گرم می نشینید.
 • شما از داروهای کورتیکواستروئیدی در شرایط پزشکی قبلی استفاده می کنید.
 • چشمان شما آسیب دیده است، به خصوص به دلیل گیاهانی که حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند وارد چشم شما شوند.

اندوفتالمیت

اندوفتالمیت یک بیماری چشمی با التهاب شدید چشم است که در اثر عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. عفونت های قارچی کاندیدا شایع ترین علت اندوفتالمیت هستند. این عارضه ممکن است پس از برخی جراحی های چشم مانند جراحی آب مروارید رخ دهد، هرچند نادر است. همچنین ممکن است پس از ورود چیزی به چشم شما اتفاق بیفتد.

اگر چیزی وارد چشم شما شد و باعث عفونت شد، باید فورا آن را بردارید. در این موارد، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، سعی نکنید بدن را از چشمان خود خارج کنید. پس از مصرف آنتی بیوتیک ها و حذف مواد، علائم شما می تواند در عرض چند روز شروع به بهبود کند.

بلفاریت

بلفاریت التهاب پلک های شما است و یکی از شایع ترین عفونت های چشمی است. این نوع التهاب معمولاً به دلیل گشاد شدن غدد چربی در پلک ها در پایه مژه ها ایجاد می شود. بلفاریت می تواند توسط باکتری ایجاد شود. موارد زیر خطر بلفاریت را افزایش می دهد:

 • شوره سر یا ابرو
 • به آرایش چشم یا صورت حساس است
 • غدد چربی به درستی کار نمی کنند.
 • پشه یا شکلات روی ابروهای شما
 • از داروهای خاصی استفاده کنید که بر سیستم ایمنی شما تأثیر می گذارد.

استی یا گل ابرو

ابروها (همچنین به نام هوردئولوم) جوش هایی هستند که از غدد چربی در لبه خارجی پلک شما ایجاد می شوند و یکی از شایع ترین عفونت های چشمی هستند. این غدد می توانند با پوست مرده، روغن و مواد دیگر مسدود شوند و باعث رشد بیش از حد باکتری ها در غدد شوند. بیماری های ناشی از گل مژه. اگر با وجود درمان، درد یا تورم بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید. ضایعات باید طی 7 تا 10 روز ناپدید شوند. اگر نه، از پزشک خود در مورد سایر درمان های احتمالی سوال کنید.

ایالات متحده

یووئیت زمانی رخ می دهد که یووئیت شما به دلیل عفونت متورم شده باشد. Uvea لایه میانی چشم شما است که خون را به شبکیه می‌برد. شبکیه بخشی از چشم شماست که تصاویر را به مغز منتقل می کند. یووئیت اغلب نتیجه یک بیماری سیستم ایمنی، یک بیماری عفونی یا آسیب به چشم است. یووئیت معمولاً مشکل طولانی مدتی ایجاد نمی کند، اما اگر بیماری جدی درمان نشود، می توانید بینایی خود را از دست بدهید.

یووئیت معمولاً پس از چند روز درمان شروع به بهبود می کند. نوعی که پشت چشم شما را تحت تاثیر قرار می دهد، به نام یووئیت خلفی، می تواند بیشتر طول بکشد و اگر ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ماه ها ادامه داشته باشد.

سلولیت

سلولیت نیز یکی از شایع ترین بیماری های چشمی است. پوست یا سلولیت اطراف چشم زمانی ایجاد می شود که سلول های چشم عفونی می شوند. این اغلب نتیجه آسیب هایی مانند تماس با پوست چشم شما است که توسط باکتری های عفونی مانند استافیلوکوک (Staph) یا باکتری های سیستم های مجاور مانند سینوس ها وارد چشم می شود.

کودکان خردسال بیشتر مستعد ابتلا به سلولیت هستند زیرا به دلیل نوع باکتری عامل بیماری در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. علائم سلولیت قرمزی و تورم پلک ها و همچنین تورم پلک ها است. معمولاً درد یا ناراحتی نخواهید داشت.

تبخال چشمی

هرپس زوستر زمانی رخ می دهد که چشمان شما به ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) آلوده شده باشد. اغلب به سادگی تبخال چشم نامیده می شود. تبخال از طریق تماس با افراد مبتلا به عفونت فعال HSV-1 منتقل می شود، نه از طریق تماس جنسی (یعنی HSV-2). اغلب علائم یک چشم در یک زمان ظاهر می شود.

علائم بیماری چشم

بسته به ارگانیسمی که در چشم شما وجود دارد و کدام قسمت از چشم آلوده است، انواع مختلف عفونت های چشمی می توانند علائم متفاوتی داشته باشند. به طور کلی علائم عفونت چشم عبارتند از:

 • خارش چشم
 • سوزش چشم
 • پاره کردن
 • مشکلات بینایی و دوبینی
 • سردرد
 • اجسام شناور را ببینید
 • حس نور
 • بیماری چشم
 • چشم های قرمز
 • آری

علائم عفونت چشم اغلب محدود به چشم و اطراف آن است و به ندرت عفونت چشم منجر به درگیری سیستمیک و سپسیس می شود. خاطرنشان می شود در برخی از بیماری های چشمی حتی در صورت عدم وجود عفونت و زگیل تناسلی علائم بیماری های چشمی را تقلید می کنند که تشخیص آن بر عهده پزشک است.

نحوه درمان بیماری های چشم

نحوه درمان بیماری های چشم

همانطور که اشاره شد؛ انواع بیماری های چشمی در چهار دسته از موجودات بیماری زا

 • باکتری ها
 • قارچ
 • ویروس
 • فرشتگان

این ممکن است رخ دهد و درمان عفونت چشم بسته به مورد متفاوت است.

به طور کلی، عفونت های باکتریایی و قارچی با آنتی بیوتیک های مرتبط با عفونت، و اغلب طول مدت درمان عفونت های قارچی درمان می شوند.

عفونت های ویروسی نیز اغلب خود به خود درمان می شوند و نیازی به مداخله ندارند. عفونت های انگلی چشم نادر است و اغلب به دارو و گاهی جراحی نیاز دارد.

علاوه بر داروها و پمادها، این که با عفونت های چشمی چه باید کرد به نوع بیماری و میزان درگیری بستگی دارد. در برخی بیماری ها باید چشم ها را به طور مرتب شست و در برخی دیگر چشم ها را با حوله گرم پوشاند. در صورت نیاز به موارد خاص، پزشک به شما اطلاع خواهد داد.

پرسش و پاسخ

 1. درمان عفونت چشم چیست؟ بسته به نوع عفونت، درمان عفونت چشم متفاوت است و ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا درمانی برای آن داشته باشد.
 2. آیا بیماری چشم باعث کوری می شود؟ در صورت عدم درمان مناسب و به موقع، برخی از بیماری های چشمی می توانند باعث آسیب کامل و آسیب دائمی به چشم شوند.
 3. علائم عفونت چشم چیست؟ چشم ها خارش دارند، می سوزند و قرمز می شوند. سردرد، سرگیجه، اشک و…

منابع

https://www.healthline.com/health/infected-eye

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا