طراحی پوستر رویداد قند پارسی با کمک هوش مصنوعی ؛ اعتراف طراح پوستر

رویداد قند پارسی قرار است چند روز دیگر در تالار رودکی برگزار شود. این رویداد با محوریت استفاده از زبان و ادبیات فارسی در حوزه تبلیغات برگزار خواهد شد. چندی پیش پوستر این رویداد رونمایی شد و حالا طراح این پوستر اعتراف کرده که از هوش مصنوعی برای طراحی آن استفاده کرده است.
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنا دارد در تاریخ 2 بهمن سال جاری، رویدادی را تحت عنوان رویداد قند پارسی در تالار رودکی برگزار کند که محوریت آن بهره گیری از زبان و ادبیات فارسی در حوزه تبلیغات است.
حدود 2 هفته پیش، پوستر این رویداد رونمایی شد و پس از آن اولین فراخوان ارسال آثار صادر شد. طراحی پوستر قند پارسی در نوع خود بسیار زیبا و قابل تحسین است که با نگاهی به آن می توانید هنر ایرانی را ببینید. اما آنطور که طراح آن اعتراف کرده، هوش مصنوعی در طراحی پوستر نقش داشته و بخشی از آن توسط این تکنولوژی بی نظیر طراحی شده است.
بیشتر بخوانید: برگزاری رویداد قند پارسی توسط وزارت ارشاد ؛ جادوی قند پارسی در تبلیغات
طراحی پوستر رویداد قند پارسی با هوش مصنوعی
کاوه مرحمتی درباره طراحی پوستر «قند پارسی» با بهره گیری از هوش مصنوعی اظهار کرد: «در توضیح «چرایی» طراحی این پوستر، می توانم بگویم شاکله و اندیشه اصلی در رجوع به جهان بینی و نگاهی است که نقطه مشترک هنرهای ایرانی است؛ «یکپارچگی و وحدت». این یکپارچگی و وحدت نه تنها در هنرهای تجسمی و تصویری ما ملموس است، بلکه در ادبیات و زبان نیز با ساختارهایی قدرتمند پشتیبانی می شود.»
او در ادامه گفت:
بی تردید بازتاب پیچیدگی، ظرافت و زیبایی زبان و ادبیات فارسی، چه از نوع سنتی چه مدرن، در یک تصویر به عنوان پوستر، کاری بس دشوار است، اما ما تمام تلاش خود را کردیم تا با تمرکز بر یک مفهوم از عهده این وظیفه برآییم؛ زبان فارسی با پیچ و تاب هایی جذاب و دلبرانه، دنیای یگانه ای را در ذهن شما می سازد که جمع تمام خوشی ها و ناخوشی هایش، امید و روشنی را در شما ایجاد می کند.
مرحمتی در همین رابطه اظهار کرد: «جا دارد همین جا اعترافی کنم؛ ما این پوستر را با کمک هوش مصنوعی طراحی و اجرا کردیم. استفاده از هوش مصنوعی برای ما یک انتخاب بود، نه اجبار؛ چرا که امکان های مختلفی برای به ثمر رساندن این طرح وجود داشت، اما هیجان و وسوسه ترکیب هویت بومی با فناوری های جهانی بیشتر از آن بود که سراغ راه کارهای دیگر برویم.»
به گفته او:
اگرچه، تربیت و آموزش یک هوش مصنوعی و فهماندن سبک های تصویرگری، مفهوم یکپارچگی، طنازی و پیچش در زبان و معرفی نمادهای بصری فلات ایران در نوع خود زمان و تمرکز بالایی از ما گرفت، اما در نهایت خروجی مطلوب و دوست داشتنی از کار درآمد. امیدواریم در نگاه شما نیز دوست داشتنی و مقبول بیافتد.

بر اساس اعلام معاونت امور رسانه ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رویداد ملی «قند پارسی» با هدف حفظ و پاسداشت زبان ملی و ادبیات فارسی و ارتقای نقش و کارکرد آن در عرصه تبلیغات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهیختگان و اندیشمندان و فعالان این عرصه، 2 بهمن ماه سال جاری در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد.
بیشتر بخوانید:

    حضور اینفلوئنسرها در نمایشگاه مطبوعات 1402 ؛ وزیر ارشاد خبر داد [+فیلم]
    وزارت ارشاد خبر از اجرای طرح ساماندهی کانال  ها و سامانه  های خبری داد
    راه اندازی مرکز توسعه نواوری و فناوری تبلیغات کشور با همکاری وزارت ارشاد و صمت

نظر شما چیست؟ آیا شما نیز تاکنون از قدرت طراحی هوش مصنوعی استفاده کرده اید؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
  

دکمه بازگشت به بالا