فیلم و هنر

«ضربات نبوغ »؛ تلاش برای پیروز شدن یا قهرمان بودن

مجله نماوا، مهگان فرهنگ

عبارت “ضربات نبوغ” Strakes of Genius یک مستند ورزشی ورزشی یکی از بهترین مسابقات تنیس دنیا است. مسابقه‌ی معروف فینال انفرادی مردان ویمبلدون در سال ۲۰۰۸ به رقابت دو ورزشکار تنیس دنیا راجر فدرر می‌پردازد. این مسابقه را یکی از تاریخی‌ترین مسابقات تنیس دنیا می‌دانند و در طول این فیلم و بهانه‌ای به چالش کشیده شدن راجر فدرر، قهرمان اسطوره‌های تنیس جهان توسط نادال، به بزرگان تنیس جهان اشاره می‌شود.

اندرو داگلاس کارگردان بریتانیایی است که کار خود را ازاستودیوی عکاسی آنتونی آرمسترانگ-جونز اسنودون آغاز کرد. و ک گ گ د د F F F F F F F F F F F F F F F F F F F F ساخته او در سال ۲۰۰۳ اولین جایزه انجمن تلویزیون سلطنتی را برای او به همراه داشت و داگلاس فیلم سینمایی خود.

خاطب در فیلم «ضربات نبوغ»، با ستاره‌ها و افراد زر گرگ ستاره‌هایی که می‌توانند برای نسل‌های مختلف از خاطره باشند. حضور این ستاره‌ها، خانواده و مربی راجر فدرر و رافائل نادال و اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌دهد، ریتم فیلم را به گونه‌ای پیش می‌برد که گویا در حال مرور تورنمنت‌های بزرگ تنیس جهان است. ریتم فیلم مثل ضربات خوبی است که تنیس‌بازان حرفه‌ای در بهترین بازی‌هایشان می‌زند.

در فیلم فقط به دو ورزشکار برتر اشاره نمی‌شود. یک طرف زمین یا داستان فدرر با تمام عناوینی است که سالها در این ورزش به دست آورده و تمام بزرگان این ورش است. فدرر یک اصیل‌زاده و اشراف‌زاده‌ای سویسی، که این ویژگی را می‌توان در نوع لباس پوشیدنش هم شاهد بود، در طرف دیگر جوانی پرشور از مایورکای اسپانیا که بازی در زمین شنی و زیر آفتاب مختص خودش است. ج م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م »

جستجوی فیلم به نشان دادن موضوعی بهنام قهرمان است. قهرمان متفاوت از فرد پیروز یا برنده است. کرا که قهرمانان عموم مردم دوست‌داشتنی‌اند، با ویژگی‌های انسانی و گاهی در داستان‌ها و افسانه‌ها با ویژگی‌قاش.

در سینمای مستند و پرداختن به شخصیت‌ها، علاوه بر حضور افراد اصلی، حضور افراد دیگری که در ارتباط با شخص اصلی هستند و درباره آن صحبت می‌کنند و یا می‌دهند، بیشتر می‌توانند تأثیرگذار باشند. تصاویر و گفت‌وگوهایی که خانواده و مربیان آن‌ها می‌دهند و یا ستارگانی می‌دهند چون مارتینا ناوراتیلووا تنیس‌باز آمریکایی‌ها، کریس اورت بازیکن آمریکایی، بیورن بوری معروف به بورگ تنیس باز سوئدی، پیت سمپراس آمریکایی و… به همراه تصاویر آرشیوی از بازی و حرکات و تکنیک‌های آن‌ها در آن‌ها هستند. مسابقاتشان روایت‌های مستقل را ارائه می‌دهد و هر کدام از این روایت‌ها برای خود از انرژی است.

ستارگان تنیس با بیان ویژگی‌ها و تاکید بر تکنیک‌های خوب راجر فدرر و رافائل نادال، مسیر روایت در فیلم را به گونه‌ای می‌برند که به چالش اصلی فیلم و رویارویی و قهرمانی رافائل نادال برسند می‌پردازد. قهرمانی که حریف خود را می‌ستاید، در مقابلش ترس دارد، اما قصد دارد از شکست نخورد. رافائلی که تا فدرر را پس از سال‌ها قهرمانی پی در پی به چالش بکشد، در حالی که همیشه او را بی‌نظیر می‌داند.

کیزی که در فیلم «ضربات نبوغ» است، ستایش و تحسین حریف و احترام به اوست. همین است که نادال جوان را به سمت قهرمانی و محبوب شدن پیش میبرد. تفاوت پیروزی و قهرمان شدن در فیلم نشان داده می شود. این اصل مهمی است که خیلی‌ها برنده و پیروزهستند، اما هیچ‌گاه قهرمان نمی‌شوند.

کارگردان در میان صحنه‌ها تصاویری از پدر، مادر و خانواده هر دو بازیکن دارد و هر دو را در بازی نشان می‌دهد، گفت‌وگوهایی که اعضای خانواده در فیلم دارند، به همراه تصاویر و فیلم‌هایی از کودکی آن‌ها بسیار مناسب هستند. راجر در کودکی و نوجوانی فرد خشمگین و عصبانی بوده است که با یک گفت‌وگو از طرف مادرش کاملا دگرگون می‌شود و به این می‌شود. ودر و مادر راجر، رابرت فدرر و مادرش لینت فدرر در فیلم به خوبی به دوران کودکی و شخصیت او در کودکی وعلاقهش.

فدرر نیز در فیلم به خلق‌وخویی که داشت و تصمیم می‌گرفت اشاره می‌کند. چیزی که آهسته آهسته به کمک می‌کند تا از پیروز و برتر بودن مسابقات او را به راجر فدرر تبدیل کند.

فیلم به موازات به رافائل نادال و خانواده ورزشی‌اش نیز اشاره می‌کند. و ا ا ا ن ن ن ن ن ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک در فیلم تونی نادال عموی رافائل نادال حضور دارد. من تو را راحت نمی گذارم، به سوی تو می آیم، تو را راحت نمی گذارم: به سوی تو خواهم آمد. تمام تلاش‌های تونی برای شکل‌دهی شخصیت رافائل در فیلم نشان داده شده است و اوج آن را گفت‌وگویی است که قبل از آن همراهی تونی و شکست‌ناپذیری رافائل نادال به خوبی نشان داده شده است. این لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان است.

تو را راحت نخواهم گذاشت: به سوی تو می آیم تو را آسوده نمی گذارم: به سوی تو خواهم آمد. م خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ

فیلم با تمام فراز و انگیزه ها و هیجاناتی که می تواند در یک فینال عجیب وجود داشته باشد، پیش می رود. فینالی که یک سوی آن مردی قرار دارد که جام قهرمانی را به خانه برده و در گروه رکوردداران آن قرار دارد و آن طرف جوانی از زمین‌های شنی اسپانیا که قرار است به آرزوی نوجوانی‌اش برسد. در انتها این کارگردان فیلم است که به ویژگی‌های قهرمانی در ورزش بی‌هیچ‌گونه تقدس‌گرایی و شعارزدگی می‌پردازد.

«ضربات نبوغ» مستندی است که به دنبال قهرمان شدن می‌شود نه پیروزشدن م ری مانند بازی تنیس.

بازار:

شو تز ، دوان پی و آ ن شو تز. (۱۹۲۹) .نظریه‌های شخصیت‌ها، ترجمه یحیی سیدمحمدی، موضوع: نشر هما.

www.fundacionrafanadal.org/en/la-fundacion.asp

www.rogerfedererfoundation.org

www.imdb.com/name/nm1497918/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

www.imdb.com/title/tt8638420/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm

جستجوی عبارت “ضربات نبوغ” در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا