فیلم و هنر

صفر تا صد ساز فلوت


تیتربرتر: یکی از مشهورترین سازهای بادی در جهان که دارای قدمت بالایی است در ایران کاربرد کمتری دارد، ساز ”فلوت” است. این ساز در طول تاریخ نام های عرضه شده و همچنین دارای انواع مختلف مانند فلوت آلتو، باس، پیکولو و … است اما بارزترین آنها، فلوت کنسرتی است که با همان نام فلوت رایج است. ز نظر ظاهری، این ساز تقریباً

تاریخچه فلوت


تاریخچه فلوت
تاریخچه فلوت

مه شد گفته ، ساز فلوت جزء قدیمی ترین سازهای جهان است ط ب جنس این ساز در ابتدا تماماً از چوب بوده است ولی ساختار جدید آن که مرسوم نیز هست. نوع فلزی این ساز در قرن ۱۹ میلادی توسط فردی به نام.

محل ابداع این ساز، کشور آلمان بوده و با گذشت زمان، در سراسر جهان شناخته شده و استفاده از ترته. چ ت ت ت ت ت ت ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ه ا ه ه ه ه فلوت کنسرتی، فلوت کلیددار، فلوت کوک دو و… نیز می شناسند امّا عموم مردم، به همان نام تنهای فلوت قناعت می کنند.

برلیوز آهنگساز نامی فرانسوی (1803-1869) که کتاب معروف او به نام (سازشناسی و ارکستر شناسی) است که حتی متوجه هم یکی از معتبرترین کتابها در این رشته است، فلوت را با عبارت (تقریبا فاقد قدرت بیان) توصیف می کند. صدای فلوت را در ارکستر سمفونیک مجموعه همراه با صدای تیز و نافذ پیکولو (نوعی فلوت کوچک که صدای آ

ساختار فلوت


ساختار فلوت
ساختار فلوت

ساز فلوت بر خلاف ظاهر فریبنده اش، ساختار ساده ای دارد. تمام ساختار این ساز به ۳ قسمت سرساز، بدنه و بخش انتهایی ساز تقسیم بندی می شود. سرساز بخشی است که دهانه ای ساز حضور دارد و دو بخش دیگر یعنی بدنه و انتهایی ساز، قسمت های.

این ساز بر خلاف ساکسیفون و کلارینت، قَمیش (تکه ای چوبی که روی دهانه ی ساز قرار می گیرد) ب ا ال ال ندارد. جنس این ساز معمولاً از فلزات است در برخی موارد از نقره و طلا نیز ساخته می شود.


فرودگاه ها:

نواختن فلوت


نواختن فلوت
نواختن فلوت

نواختن ساز فلوت به این صورت است که نوازنده کاملاً صاف و بدون اینکه قوز کند، ایستاده است. ا روی کلیدهای قسمت میانی ساز و دست راست نوازنده.

این ساز را به صورت نشسته می توانم نواخت امّا روی استیج، معمولاً نوازنده ها به صورت بر روی نوازندگی می کنند. در صورتی که روی صندلی و یا روی زمین نشسته و در حال نواختن این ساز میباشید، این ن ک ه ه ه

نگهداری از فلوت

هر ساختن در این جهان، مانند یک حیوان خانگی است و شما پس از خرید سازوکار، به راقبت نیاز دارید ساز فلوت نیز از این قاعده مستثنی نیست و در ادامه به نکاتی در نگهداری از این ساز اشاره شده است که با رعایت آنها، باعث می شود که کیفیت سازتان را دراز مدّت حفظ کنید.

  1. فلوت از جمله سازهای دنیای دنیای موسیقی است. در نتیجه مراقب باشید که سازتان ضربه شدیدی نخورد چرا که باعث شکستگی می شود و کیفیت آن به شدت خواهد یافت.
  2. اس از تمرین و نواختن، سازتان را درون هاردکیس آن قرار دهید.
  3. همیشه سازتان را نگه دارید و از انباشته شدن گرد و غبار بر روی بدنه ی سازتان جلوگیری کنید.
  4. حتماً داخل سازتان را با یک دستمال نخی تمیز کنید زیرا پس از تمرین کردن و نواختن این ساز، دهان شما وارد این سازه شده و این رطوبت را درازمدّت ساز به شما لطمه وارد خواهد کرد.

انتخاب یک فلوت مناسب


انتخاب یک فلوت مناسب
انتخاب یک فلوت مناسب

آنچه گفته شد، ساز فلوت انواع دارد که می تواند لا را انتخاب کند در ادامه نکاتی را ذکر می کنیم که می توانید با در نظر گرفتن آن ها، مناسب تری داشته باشید.

جنس فلوت

جنس فلوت بر صدایی که از آن خارج می شود، تاثیر می گذارد. فلوت از جنس نقره یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع این ساز است. فلوت ها از جنس تیتانیوم یا پلاتین هم موجودند.

مهارت

ساز فلوتی که برای مبتدیان ساخته می شود، مسلماً با فلوت های حرفه ای متفاوت است. گ ه ر ر ر ر ر ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه فلوت ریکوردر می تواند خوبی برای مبتدیان باشد. اما اگر نوازنده‌ فلوت حرفه ای هستید و یا قصد ارتقای ساز خود را دارید ، سایر انواع این ساز نیز

بدنه ساز

باهی بر روی سطح فلوت خراش های مویی و بسیار کوچک مشاهده می شود، این خراش ها از کیفیت صدای فلوت و نت های آن را مشاهده می کنید. در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان آمده است.

مهارت نفس گرفتن

فلوت مناسب برای شروع نوازندگی، فلوتی است که نیاز به حجم هوای کمتری برای نواختن داشته باشد، به همین دلیل بهتر است ابتدا به سراغ فلوت رکوردر و یا پن فلوت سرخپوستی از جنس بامبو بروید. فلوت های چوبی عموما به هنگام نواختن نیاز به حجم هوای بیشتر دارند و برای نوازندگان حرفه ای، گزینه مناسب تری هستند.

زا ساز

به طور کلی هر چه وزن ساز مورد نظر شما کمتر باشد، در دست گرفتن و کنترل آن آسان تر خواهد بود، به همین دلیل اگر نوازنده ای مبتدی هستید، بهتر است به فلوت های چوبی که وزن بیشتری دارند، نروید زیرا آن ها را کنترل کنید. نیازمند مهارت است.

اد اسفنجی

زیر کلیدهای فلوت، پدهای رنگی و اسفنجی قرار دارد که باید حفره های موجود در آن بخش از ساز را به خوبی بپوشاند. هنگام خرید فلوت دقت کنید که این پدهای اسفنجی سالم و عاری از هر گونه ای باشند. این پدها قابلیت تعویض هم دارند.

ساختار لبه فلوت

جنس قسمت سر فلوت ، در کیفیت صدای آن بسیار مهم است. ه شیشهاد می‌کنیم به سراغ فلوت‌هایی برویم که سری نقره‌ای داشته‌اند. همچنین توجه داشته باشید که لبه فلوت به گونه‌ای باشد که هنگام انجام آن

ساز فلوت یکی از دیرینه ترین سازهای شناخته شده در جهان است که بر اساس عقیده بسیاری، قدمت آن به هزاران سال ی ی است. ساز فلوت انواع دارد که می تواند بهترین گزینه را انتخاب کند. در این مطلب سعی کنید برای آشنایی با شما با این ساز داشته باشید، امیدواریم با در نظر گرفتن مواردی که پیش تر گفته شد، بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید و از صدای ساز خود لذت ببرید.


منچه دیگران میخوانند:


گردآورنده: زهرا فرامرزی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا