سلامتی و پزشکی

شیردهی در شرایط خاص چگونه باید صورت گیرد؟

تاریخ ارسال:

1 سپتامبر 2021

برخی از مادران ممکن است در دوران شیردهی با شرایط خاصی مانند الکل ، سیگار کشیدن ، اعتیاد به حشیش ، واکسیناسیون یا بیماری های مختلف مواجه شوند. این مقاله به بررسی این شرایط خاص می پردازد.
همه متخصصان تغذیه معتقدند که شیر مادر منبع تغذیه خوبی برای نوزادان و بهترین غذا برای بزرگ شدن نوزادان است. شیر مادر می تواند سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کرده و نیازهای تغذیه ای نوزادان زیر شش ماه را برآورده کند.معمولاً مکمل ها و مایعات به رژیم غذایی در این زمان اضافه می شوند. اما همه مادران واجد شرایط تغذیه با شیر مادر نیستند.بعضی از مادران ممکن است در شرایط خاصی ظاهر شوند ، مانند “نوشیدن هنگام تغذیه”. موضوعی که ما در این مقاله در مجله پزشکی Apple Health مورد بحث قرار می دهیم ، مطالعه ویژگی های تغذیه با شیر مادر و ارائه اطلاعات پزشکی در این زمینه خواهد بود ؛ با ما همراه باشید.

تغذیه با شیر مادر در شرایط خاص
علاوه بر نوشیدن و آشامیدن در دوران شیردهی ، سیگار کشیدن ، کشیدن ماری جوانا ، واکسیناسیون و بیمار شدن نیز از شرایط ویژه شیردهی است. در این بخش ، هر یک از این شرایط را مرور می کنیم.
نوشیدن الکل در دوران شیردهی
بهترین توصیه این است که در دوران شیردهی هیچ گونه مشروبات الکلی مصرف نکنید ، زیرا الکل جذب شده توسط مادر در شیر او ترشح می شود. میزان الکل موجود در شیر تقریباً برابر با میزان الکل موجود در خون است و زمان پاک شدن الکل از شیر تقریباً برابر با زمان پاک شدن آن از خون است. سرعت حذف الکل از شیر مادر ارتباط مستقیمی با مصرف دارد. به عنوان مثال ، دو تا سه ساعت طول می کشد تا دوز استاندارد الکل از شیر مادر خارج شود ، در حالی که زمان دو وعده الکل به چهار تا پنج ساعت و سه وعده به شش تا هشت ساعت افزایش می یابد. بدن نوزاد باعث ایجاد اختلال در خواب در مدت زمان کوتاه می شود ، اگر بیش از حد باشد ، مانع رشد کودک می شود. بنابراین ، به طور کلی ، بهتر است در دوران شیردهی نوشیدن الکل را به طور کامل قطع کنید.

همچنین بخوانید: دوره دردناک چیست؟ درمان خانگی دیسمنوره
با این حال ، اگر مادر نتواند این عادت را کنترل کند ، مانند عدم توانایی در نوشیدن آبجو در دوران شیردهی ، می تواند به شیردهی ادامه دهد. در این موارد ، توصیه می شود این مادران دو تا سه ساعت پس از نوشیدن یک لیوان شراب منتظر بمانند و سپس به نوزادان خود شیر دهند. اگر این کار را انجام دهید ، بعید است که یک لیوان الکل به فرزند شما آسیب برساند. لازم به ذکر است که این توصیه فقط در مورد مادرانی که به شدت الکلی هستند و روش های مختلفی را برای ترک نوشیدن امتحان کرده اند صدق می کند.در مورد نوزادان ، لطفاً با پزشک مشورت کنید.
رابطه پمپاژ و شیردهی در دوران شیردهی آب بنوشید
برخی از مردم این سوء تفاهم را دارند که استفاده از دستگاه شیردوش برای بیان شیر مادر و سپس دور انداختن آن می تواند الکل موجود در شیر مادر جدید را حذف کند.همانطور که قبلاً ذکر شد ، درصد الکل موجود در شیر مادر با محتوای الکل موجود در خون وی برابر است و تخلیه شیر مادر تاثیری در کاهش یا حذف سریع الکل نخواهد داشت. استفاده از دستگاه شیردهی ممکن است به مادر کمک کند تا شیر بیشتری دریافت کند. آن را از بدن خود خارج کرده و ناراحتی جسمی خود را تا حدودی بهبود بخشید ، اما تنها زمانی که الکل از خون مادر پاک شود ، الکل از شیر حذف می شود.
نوشیدن الکل در دوران شیردهی باعث افزایش شیر نمی شود
برخلاف تصورات غلط ، نوشیدن الکل در دوران شیردهی باعث افزایش ذخیره شیر مادر نمی شود و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن الکل تأثیر منفی بر میزان تولید شیر در بدن مادر دارد.
سیگار می کشد
سیگار کشیدن یا حتی سیگارهای الکترونیکی در دوران شیردهی توصیه نمی شود ، زیرا مواد سمی و مضر موجود در دود سیگار به دلیل آلودگی دست و پیراهن مادر در دوران شیردهی می تواند وارد شیر مادر شود یا وارد حفره دهان نوزاد شود.

همچنین بخوانید: چگونه باید در دوران بارداری و بعد از زایمان رابطه جنسی داشته باشم؟

سیگار کشیدن در دوران شیردهی خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ، عفونت های تنفسی (مانند برونشیت و ذات الریه) ، عفونت گوش و اختلال عملکرد ریه را به همراه دارد. تحقیقات کمتری در مورد سیگارهای الکترونیکی وجود دارد ، اما توصیه می شود آن را ترک کنید. به شیر دادن به نوزاد خود ادامه دهید:

به هیچ عنوان نباید در داخل خانه ، در ماشین یا در نزدیکی فرزندان خود سیگار بکشید و در خارج از منزل سیگار بکشید.
دستها را بشویید و لباسها را بلافاصله پس از کشیدن سیگار عوض کنید.
پس از شستن مجدد دست ها ، کودک خود را لمس کنید یا شیر مادر را شروع کنید.

لازم به ذکر است که استراحت بین سیگار کشیدن و شیردهی چندان به سلامت نوزاد کمک نمی کند (برخلاف دوره نوشیدن توصیه شده در دوران شیردهی).
استفاده از حشیش
تحقیقات کافی در مورد اثرات شاهدانه بر نوزادان انجام نشده است ، اما به طور کلی توصیه می شود در دوران شیردهی از حشیش به هر نحو که شده خودداری کنید. یکی از خطرات استفاده از ماری جوانا در دوران شیردهی وجود آن در بافت های چربی بدن است. ذخیره می شود و سپس به آرامی آزاد می شود. بنابراین ، حشیش می تواند به طور نامحدود از بافت چربی به خون منتقل شود و سپس در شیر مادر دفع شود و نوزادان را برای مدت طولانی در معرض مواد سمی و مضر قرار دهد. استفاده در دوران شیردهی ، آسیب نسبتاً واضح است ، اطلاعات زیادی در مورد شاهدانه وجود ندارد ، اما به طور کلی ، بهتر است از استفاده از این ماده اجتناب شود. افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند باید با پزشک خود مشورت کنند و استفاده از این ماده در دوران شیردهی توصیه می شود.
واکسن ها و داروها
به طور کلی ، به جز واکسن آبله و تب زرد ، واکسن های دیگر برای مادران شیرده بی خطر هستند. ممنوعیت واکسن آبله مطلق است و تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود ، اما واکسن تب زرد باید مورد توجه قرار گیرد.به عنوان مثال ، مادرانی که باید به مناطقی سفر کنند که زردی شایع است باید واکسینه شوند و در مورد ادامه شیردهی با پزشک خود مشورت کنند.

همچنین بخوانید: غلبه بر موانع شیردهی برای نوزادان مبتلا به سندرم داون

در مورد مصرف دارو ، بهتر است با یک پرستار یا پزشک برای مصرف هرگونه دارو در دوران شیردهی مشورت کنید.
بیماری
بیماری همچنین می تواند وضعیت خاص شیردهی مادر را تعیین کند. بسته به نوع بیماری ، وضعیت شیردهی مادر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، اگر مبتلا به سرماخوردگی ، آنفولانزا یا مشکلات شدید گوارشی هستید ، می توانید به شیردهی ادامه دهید و این بیماری ها از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شوند. در حقیقت ، در این موارد ، شیر مادر حاوی آنتی بیوتیک است که می تواند نوزاد را در برابر بیماری های مشابه محافظت کند. از سوی دیگر ، بیماریهای دیگری نیز وجود دارند که شیردهی را به طرق مختلف به چالش می کشند:

اگر مادر مبتلا به گالاکتوزمی (بیماری ژنتیکی نادر) ، HIV ، ویروس های نوع I و II یا ابولا است ، شیردهی باید قطع شود.
اگر مادر مبتلا به تب مالت ، ویروس هرپس سیمپلکس است و با اشعه ایکس تشخیص داده می شود ، باید شیردهی را به طور موقت قطع کند.
اگر مادر مبتلا به بیماری سل یا آبله مرغان باشد ، نوزاد نمی تواند مستقیماً از شیر مادر تغذیه کند ، اما شیردهی مضر نخواهد بود.

کلمات اخر
به طور خلاصه ، شیر مادر فواید زیادی برای نوزادان دارد و توصیه می شود تا آنجا که ممکن است شیردهی را متوقف کنید. از سوی دیگر ، موادی مانند الکل ، سیگار و ماری جوانا می توانند به سلامت کودکان آسیب برسانند. شکی نیست که اولین توصیه به مادران این است که از خوردن همه این مواد دست بردارند ، اما در صورت عدم امکان ، بهتر است طبق توصیه های توصیف شده در این مقاله ، شیردهی را قطع نکنید و به شیردهی ادامه دهید.
دکتر مسیح معرف-متخصص اطفال
منبع:
.cdc.gov
webmd.com

منبع اصلی مسئول تمام محتوای وب سایت است و بانک مشاغل Infojab هیچ مسئولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا