شکایت اپل از یک شرکت سوئیسی به خاطر لوگوی سیب

شکایت اپل از یک شرکت سوئیسی توزیع سیب به خاطر لوگوی سیب، بزرگترین شرکت فناوری جهان را یک شرکت خودخواه و حق به جانب بدل کرد.
اخیراً خبری منتشر شده است که موضوع شکایت اپل از یک شرکت سوئیسی توزیع سیب به خاطر لوگوی سیب را مطرح می کند. ظاهراً اپل نسبت به لوگو و کلمه سیب آلرژی پیدا کرده و نمی خواهد هیچ شرکت دیگری به غیر از خودش، از لوگوی سیب در محصولاتش استفاده کند. به همین دلیل بزرگترین شرکت فناوری جهان از یک شرکت سوئیسی فعال در حوزه تولید و توزیع سیب شکایت کرده است.
بیشتر بخوانید: ساخت آیفون های جدید با مواد کامپوزیتی فضایی ؛ گوشی های اپل مقاوم تر از همیشه
شکایت اپل از یک شرکت سوئیسی به خاطر لوگوی سیب
کمپانی Fruit Union Suisse یا به انگلیسی، Swiss Fruit Association (SFA) قدیمی ترین و بزرگترین شرکت کشاورزی فعال در حوزه فروش میوه در سوئیس بوده که در بیشتر تاریخ 111 ساله اش از یک سیب قرمز با صلیب سفید در گوشه سمت راست بالای آن به عنوان لوگوی خود استفاده کرده است.
با این حال، این گروه اکنون نگران است که مجبور شود لوگوی خود را تغییر دهد زیرا غول فناوری، شرکت اپل، در تلاش است تا حقوق مالکیت معنوی را بر روی تصویر میوه سیب به تصویب برساند که در آن دیگران با لوگوهای مشابه به نقض علائم تجاری کمپانی کوپرتینویی متهم شوند.
لوگوی کمپانی Fruit Union Suisse در برابر لوگوی فعلی شرکت Apple
با نگاهی به تصویر فوق می توان به سادگی متوجه شد که لوگوی SFA در واقع یک طرح سیب قرمز به عنوان میوه استراتژیک این شرکت است که یک نشان صلیب سفید (مانند صلیب سفید واقع در مرکز پرچم کشور سوئیس) در آن قرار گرفته است. از سوی دیگر سال هاست اپل از لوگوی فوق (با اندکی تغییرات رنگ و سایه) استفاده می کند. اما آیا لوگوی دو شرکت با یکدیگر تداخل و تعارضی دارند؟
بنابر اعلام اتحادیه میوه سوئیس یا همان SFA ، اپل چندین دادخواست ثبت علامت تجاری در سوئیس برای تصاویر مختلف مربوط به سیب، مانند سیب گاز زده، یک سیب کامل و یک سیب با برگ را موسسه فدرال مالکیت فکری سوئیس ارائه داده است. SFA استدلال می کند که این تصاویر عمومی و توصیفی هستند و نباید از طرف اپل حقوق انحصاری دریافت کنند. مارکوس ریتر، رئیس SFA در مصاحبه ای با AppleInsider پیرامون دعوای تجاری جدید می گوید:
اپل می خواهد تمام تصاویر میوه سیب را در اختیار داشته و کنترل کند!
از سوی دیگر اپل نیز معتقد است که درخواست های مالکیت حقوقی و معنوی علائم تجاری شرکت برای محافظت از هویت و شهرت برندش قانونی و ضروری است. اپل می گوید که قصد دخالت در صنعت میوه را ندارد و علامت های تجاری آن فقط برای پوشش محصولات و خدمات خود است. یکی از سخنگویان اپل در مصاحبه ای با Wired پیرامون این موضوع اشاره نموده که این شرکت برای چندین دهه با سایر مشاغل مرتبط با اپل مانند Apple Records و Apple Corps همزیستی مسالمت آمیز داشته و مشکلی از این بابت با برندهای دیگر به وجود نیامده است.
نتیجه این دعوای تجاری چه خواهد شد؟
این اختلاف همچنان ادامه دارد و مشخص نیست که چگونه حل و فصل خواهد شد. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که اپل و SFA می توانند به یک مصالحه یا توافقنامه استفاده از لوگو دست یابند، که در آن توافق می کنند از تصاویر سیب مختلف استفاده یا عناصر متمایز را به لوگوی خود اضافه کنند.

احتمال دیگر که در آن شرکت اپل با یک چالش قانونی از سوی دولت سوئیس که به نوعی مالک حق استفاده از لوگوی مزبور است، نیز روبرو شود، مطرح شده است. در این صورت دولت سوئیس این اختیار را دارد که علائم تجاری مغایر با منافع عمومی یا اخلاقیات را رد یا لغو کند. فلوریان مولر، تحلیلگر پتنت و وبلاگ نویسی که این پرونده را دنبال می کند، می گوید:
موسسه فدرال مالکیت فکری سوئیس باید تصمیم بگیرد که آیا علائم تجاری اپل معتبر هستند یا خیر. در هر صورت این پرونده چالش ها و پیچیدگی های قانون علامت تجاری را در دنیای جهانی شده نشان می دهد.
راستش را بخواهید حق مالکیت استفاده از تصویر سیب شاید بهتر بود برای اولین بار توسط آدم ابوالبشر در اشتراک با حوا ثبت می شد تا این روزها شاهد چنین دعواهایی نباشیم!
بیشتر بخوانید:

    نخستین ویدیو از آیفون 15 اولترا منتشر شد [+فیلم]
    قیمت آیفون 15 پرو و 15 پرو مکس فاش شد؛ فاصله خود را با پرچمداران جدید حفظ کنید!
    رکوردشکنی ارزش سهام اپل در عرض یک هفته بعد از معرفی ویژن پرو!

نظر شما درباره  شکایت اپل از یک شرکت سوئیسی توزیع سیب به خاطر لوگوی سیب چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.
  

دکمه بازگشت به بالا