اخبار بازار

شرح وظایف اصلی مدیر فروش

شرح وظایف اصلی مدیر فروش

در این مقاله وظایف و مسئولیت های مدیر فروش و رابطه بین نقش مدیر فروش با سایر مشاغل مانند متخصص فروش ، مدیر و کارشناس مالی ، مدیران ارشد و غیره توضیح داده شده است.

یک مدیر فروش حرفه ای ابتدا باید در زمینه های زیر اطلاعات کافی داشته باشد تا در نقش سازمانی مدیریت فروش عملکرد خوبی داشته باشد.

1- آشنایی با مباحث دانشگاهی بازاریابی ، فروش و مدیریت ارتباط با مشتری

2- توانایی کافی در کار با مجموعه نرم افزار Office

3 – معرفی سیستم نرم افزاری بحث فروش و بازاریابی (نرم افزار CRM ، نرم افزار بازاریابی ، نرم افزار فروش)

4- توانایی کافی در مدیریت زمان و مدیریت منابعی مانند نیروی انسانی

5 – کنترل کامل انواع روش های نوین بازاریابی از قبیل بازاریابی دیجیتال (بازاریابی تلگرام ، بازاریابی ایمیل ، بازاریابی تلفن همراه ، بازیابی SMS)

6- کنترل بازاریابی اینترنتی ، بروزرسانی وب سایت و سئو

تحقیقات بازار شامل تبادل اطلاعات بین خریدار و فروشنده است. تحقیقات بازار اولین قدم برای شناخت مشتری است.

ما در یک مهمانی همه ما تجربه مشابهی داشته ایم و از غذا یا رفتار میزبان خوشش نمی آید اما آن را تنظیم کردیم تا میزبان از غذا اذیت نشود.

مدیر فروش باید بداند چه سؤالاتی مطرح می شود و از کدام دسته مشتری سؤال می شود.

همچنین مدیر فروش باید در صحت اطلاعات بدست آمده اطمینان داشته باشد زیرا تصمیم گیری بر اساس اطلاعات ناقص یا غیرقابل اعتماد ، ریسک بالایی دارد.

در تحقیقات بازار از سؤالات صحیح ، رفتار صحیح و درست مشتریان خواسته می شود ، مدیر فروش باید بداند مشتری از چه سؤالاتی سوال می کند (نحوه صحبت کردن ، زبان بدن ، لحن پرسیدن و غیره) و کدام مشتری را می پرسد. بودن

برنامه بازاریابی باید قبل از جمع آوری اطلاعات ، چک لیست ای را برای مدیر فروش تهیه کند و آموزش های لازم را برای کارکنان جمع آوری اطلاعات فراهم کند.

یک مدیر فروش حرفه ای از ابزارهایی مانند اکسل ، نرم افزار CRM و نرم افزار بازاریابی برای جمع آوری تحقیقات ساختاری در بازار استفاده می کند.

اطلاعات به دست آمده از تحقیقات بازار بسیار با ارزش است. این اطلاعات باید بطور منظم ساخته و فهرست بندی و به صورت دوره ای به روز شود. مطمئناً تصمیمات مبتنی بر اطلاعات منقضی شده به ناچار منجر به عدم موفقیت خواهد شد.

متأسفانه در برخی سازمانها به دلیل جمع آوری اطلاعات بازار به روشهای سنتی (حفظ حافظه ، فایل اکسل ، بلوغ و غیره) ، اطلاعات قابل تجزیه و تحلیل نیستند و با جایگزینی مدیر فروش ، معمولاً مدیران ارشد آخرین اطلاعات بازار به دست می آیند. آنها ساعتها کار مداوم را از دست می دهند. یک مدیر فروش باید از تجهیزات کافی از قبیل Wi-Fi ، نرم افزار CRM ، بازاریابی دیجیتال ، SEO و غیره دانش کافی داشته باشد و بتواند با Excel ، نرم افزار CRM ، نرم افزار CRM و نرم افزار بازاریابی و فروش کار کند.

شرح وظایف اصلی مدیر فروش نرم افزار CRM
شرح وظایف اصلی مدیر فروش نرم افزار CRM

مدیر فروش باید یک تحلیلگر قوی باشد که دائماً بر مشتری و بازار نظارت دارد. تغییرات در بازار ، سبک زندگی مردم ، تغییرات فرهنگی و اجتماعی و تغییرات فناوری را ردیابی کنید.

غذاها ، دکوراسیون ها ، محصولات یا خدماتی که تا دیروز محبوب بودند امروز برای مشتریان جذاب نیستند. سرگرمی و هیجان دیروز ممکن است امروز خسته کننده باشد.

مدیر فروش باید بتواند تغییرات را پیش بینی و تصمیم گیری صحیح را در زمان و مکان مناسب انجام دهد.

مدیر فروش باید اهداف بازاریابی را تعیین کرده و نتایج مورد انتظار را برآورده کند ، برنامه بازاریابی باید شامل اطلاعات کلیدی روشن و مختصر باشد.

برنامه ریزی یک برنامه بازاریابی بدون برنامه کمک نخواهد کرد ، وظیفه اصلی مدیر فروش علاوه بر طراحی یک برنامه بازاریابی اصولی و عملی ، کنترل بر اجرای برنامه است.

کنترل برنامه بازاریابی شما یک روند مداوم است

با گذشت زمان و اجرای برنامه بازاریابی ، نتایج بازاریابی مشاهده می شود ، روند کنترل و به روزرسانی مدیر فروش به نظارت بر پیشرفت کار و ایجاد تغییرات کمک می کند.

  • اهداف بازاریابی
  • برنامه ریزی ، بودجه ، کنترل و اجرای آن
  • اهداف استراتژیک بازاریابی را تعیین کنید
  • تحقیقات بازاریابی داخلی و خارجی و ارزیابی فرصت بازار
  • تجزیه و تحلیل وضعیت موجود شامل عوامل داخلی و خارجی است
  • تجزیه و تحلیل نقاط ضعف ، قوت و تهدیدات تجزیه و تحلیل SWOT
  • تقسیم بندی بازار و تعیین مشتریان بالقوه
  • زنجیره ارزش ضخیم تر ، اصلاح مدل McMenzenzie 7S
  • بودجه ریزی کمپین بازاریابی
  • پیش بینی فروش

امروز همه ما با یک فروشنده که به جای راهنمای ما مشغول تلفن همراهش است مواجه هستیم.

کلیه سازمانهای تولیدی یا خدمات با مشتری سر و کار دارند. هر مشتری نیازهای پنهان و آشکار دارد. مشتری هرگز به شما نمی گوید وقتی وارد سازمان شما می شود ، لطفاً به من تبریک بگویید ، به من احترام بگذارید ، به سؤالات من پاسخ دهید ، وقتی سوالی را از شما می پرسم ، با تلفن همراه خود کار نکنید ، شکایات مرا دنبال کنید.

نقش مدیر فروش در تعیین کد رفتار برای مقابله با دسته های مختلف مشتری و آموزش فروشندگان است.

به عنوان مثال ، مشتری جدید نیز باید با صبر و احتیاط به سؤالات خود پاسخ دهد ، او را برای خرید فشار ندهید ، اما مشتری شاکی انتظار دارد که مشکل خود را سریعتر و دقیق تر ردیابی کند و در نتیجه آخرین شکایت خود را حفظ کند.

نقش مدیر فروش تعیین دستورالعمل های مربوط به برخورد با هر گروه مشتری ، آموزش پرسنل بازاریابی و فروش و نظارت بر اجرای صحیح این دستورالعمل ها در محل کار است.

نگاه به مشتریان وفادار ، مشتریان واقعی ، چشم اندازها ، مشتریان راضی و ناراضی و شکایت مشتریان از مهمترین وظایف یک مدیر فروش است.

چیزی که مشتریان دیروز رضایت می دهند ممکن است امروز برای مشتریان بی فایده باشد

استفاده از گزارش های نرم افزاری CRM مناسب می تواند ابزاری عالی برای مدیر فروش شما باشد. مدیر فروش می تواند به راحتی با کمک نرم افزار CRM دسته بندی کند و بسته به نوع مشتری (راضی ، ناراضی ، وفادار) استراتژی های مختلف بازاریابی را تعریف کند.

موفقیت هر سازمان به بزرگی هنر و استعداد تیم خود است.

اگر گران ترین و مرغوب ترین محصول را تولید کنید ، اما آن را بفروشید ، سازمان شما از بین می رود.

یک مدیر فروش باید بداند چه کسی را استخدام می کند ، چه کسی را آتش می گیرد ، چه چیزی را به تیم فروش و بازاریابی می دهد ، چه کسی را مجازات می کند و چه کسی را تشویق می کند و چه کسی را ترفیع می دهد.

فروش و بازاریابی غیرمجاز صدمات جبران ناپذیری به شرکت وارد می کند و نارضایتی مشتری را افزایش می دهد. مدیر فروش باید مانند یک مربی حرفه ای عمل کند (مربی کسی است که دانش و تخصص خود را به تیمی با دانش و تجربه کمتری آموزش می دهد.

علاقه به یادگیری و تدریس

به برقراری ارتباط با تیم ، کمک به دیگران و رشد و موفقیت تیم فروش و بازاریابی خوش آمدید

از نظر رفتاری ، مدلهای عملی ، اخلاقی و رفتاری مورد تأیید سازمان بودند

قادر به رانندگی ، ایجاد انگیزه و انتقال انرژی به متخصصان فروش و بازاریابی باشید

مهارت های قوی در برقراری ارتباط مفاهیم با کارکنان و مهارت های ارتباطی دارد

بازگرداندن منابع انسانی به تیم و همچنین مدیر وظیفه مطلوبی نیست ، همدلی با تیم ویژگی خوبی برای مدیر فروش است اما رفتار عاطفی باعث می شود مدیر فروش از اصلی ترین راه کار خود منحرف شود.

وقتی مدیر فروش نسبت به اخراج تیم اطمینان داشته باشد ، در نهایت باید تصمیمی شفاف و احترام بگذارد تا هم مدیر و هم تیم پیامدهای منفی و معنوی مادی ببینند.

با این حال ، یک مدیر فروش می تواند با معرفی فرصت های شغلی جدید به افراد پاتر ، این آسیب پذیری را تا حد ممکن کاهش دهد.

برگرفته از https: //www.bfn.ir/article/sales-job-descript

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

جهت دیدن ادامه مطالب مجموعه اخبار بازار کلیک کنید

لینک کوتاه مطلب: shrtco.de ulvis.net tny.im clck.ru v.ht v.gd is.gd g6g.irbit.ly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا