دانش و فناوری

شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام اعلام شد

از ابتدای مهر ماه 1401 و با توجه به شرایط کشور تصمیم به فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام گرفته شد و حال امروز شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام اعلام شده است.

یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای در ارتباط با شرایط ادامه فعالیت واتساپ و اینستاگرام در ایران گفته که این دو سرویس محبوب و پرکاربرد در صورتی که شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند، برای ادامه فعالیت در ایران مشکلی نخواهند داشت.

آرون گروپس

این یکی از اساسی‌ترین اصول طرح صیانت بود که بر اساس قرار بود شرکت‌هایی چون متا (مالک اینستاگرام و واتساپ) برای ادامه فعالیت در ایران ضمن پذیرش شرایط جمهوری اسلامی، در کشور ما یک نمایندگی داشته باشند. با این اوضاع سوال اصلی این است که آیا طرح صیانت پیش از تصویب و اعلام رسمی، اجرایی شده است؟

بیشتر بخوانید: بهترین جایگزین واتساپ در ایران ؛ برنامه شبیه Whatsapp چی نصب کنیم؟

شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام

مهدی باقری، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای ضمن اعلام اینکه در حال حاضر درباره ادامه‌دار بودن محدودیت‌های اعمال شده برای دسترسی به واتساپ و اینستاگرام تصمیمی اتخاذ نشده است گفته که در صورتی که این دو سرویس شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند، برای ادامه فعالیت در ایران مانعی ندارند.

باگ جدید واتساپ

او ضمن صحبت‌های خود تاکید کرد که بارها از اینستاگرام و واتساپ درخواست شده تا با جمهوری اسلامی همکاری کنند اما این دو شبکه اجتماعی این شرایط را نپذیرفته‌اند. باقری معتقد است در صورت همکاری این دو سرویس با جمهوری اسلامی، از وقوع چنین وقایعی جلوگیری به عمل می‌آمده است.

باقری درباره سرنوشت اینستاگرام و واتساپ تاکید کرده که اگر اینستاگرام و واتساپ با جمهوری اسلامی به توافقی برای همکاری برسند، شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند و مسئولیت‌پذیر باشند، فعالیت‌شان در ایران بلامانع خواهد بود.

با این اوصاف با توجه به احتمال بسیار پایین پذیرش شرایط جمهوری اسلامی توسط این دو شبکه اجتماعی، باید دید آیا دولتمردان بر تصمیم خود برای ادامه فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام پایدار خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا