دانش و فناوری

سهم اپل از درآمد تبلیغات موتور جستجوگر گوگل ؛ سود هنگفت اپل از شرکت رقیب!

دادگاه وزارت دادگستری آمریکا روی فعالیت موتور جستجوگر گوگل حساس شده و گوگل را متهم به انحصار در موتورهای جستجوگر کرده است. در همین راستا، اخباری پیرامون سهم اپل از درآمد تبلیغات موتور جستجوگر گوگل منتشر شده است.
چند ساعت قبل خبری هم درباره پرداخت 8 میلیاردی گوگل به سامسونگ منتشر شد. گوگل با هدف کنترل بیشتر در اکوسیستم اندروید، به سامسونگ پول می دهد تا اپلیکیشن های گوگل را به عنوان اپلیکیشن پیش فرض در گوشی های گلکسی تنظیم کند.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  حذف حساب های غیرفعال جیمیل تا سه هفته دیگر؛ گوگل به کاربران هشدار داد
  پیشنهاد 147 میلیون دلاری گوگل برای اضافه شدن فورتنایت به پلی استور
  چت بات گوگل مپ برای راهنمایی بهتر در مسیرها به کمک شما می آید

سهم اپل از درآمد تبلیغات موتور جستجوگر گوگل
در این دادگاه، کارشناس اقتصادی ارشد آلفابت اذعان داشت که این شرکت 36 درصد از درآمد حاصل از تبلیغات موتور جستجوگر گوگل را به اپل پرداخت می کند. گوگل و اپل از سال 2002 تاکنون با هم به توافق رسیده اند که موتور جستجوگر گوگل، جستجوگر پیش فرض مرورگر سافاری باشد. از آنجایی که بازار موبایل آمریکا در دستان اپل است، این قرارداد برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. جزئیات این توافق هیچگاه به طور عمومی منتشر نشد و افشای آن موجب برآشفتگی وکیل گوگل در دادگاه شد.

در این دادگاه مشخص شد که گوگل در سال 2021 حدود 26 میلیارد دلار هزینه کرده تا موتور جستجوگر گوگل، جستجوگر پیش فرض مرورگر ها و گوشی ها باشد. جالب است بدانید که 18 میلیارد از این مبلغ به اپل پرداخت می شود که نشان دهنده اهمیت آیفون حتی برای شرکت رقیب است.
مدیرعامل گوگل، آقای ساندار پیچای در دادگاه شهادت داده که گوگل بازار موتور های جستجو را تحت انحصار ندارد؛ بلکه صرفا بهتر از شرکت های رقیب است و همین موضوع موجب شده کاربران به استفاده از موتور جستجوگر گوگل تمایل داشته باشند. او معتقد است توافقاتی نظیر آنچه میان گوگل و اپل رخ داده، در بازار موتور های جستجو امری طبیعی است و جنبه رقابتی دارد و پرداختی های هنگفت هم دلیلی بر رقابتی بودن بازار موتور های جستجو است.
گوگل و اپل دو غول بزرگ و رقبای جدی دنیای تکنولوژی هستند. اما برخلاف باور عموم این دو شرکت مقابل یکدیگر قرار نگرفته اند و همکاری های این دو، سود هنگفتی را نصیب هردو شرکت می کند.
بیشتر بخوانید:

  احتمال تغییر موتور جستجوی پیشفرض گوشی های سامسونگ از گوگل به بینگ
  ویژگی های هوش مصنوعی مولد موتور جستجوی گوگل؛ انتشار برای 120 کشور جدید
  اعتراف مدیر عامل مایکروسافت به برتری موتور جستجوی گوگل بر مایکروسافت بینگ

 

دکمه بازگشت به بالا