فیلم و هنر

سریال For All Mankind، بهترین اثر علمی تخیلی دوران مدرن است

جنگ ستارگان جدید ، فضای شیشتازان ، سریال عروسک روسی (Russian Doll) and جداسازی (Severance). این روزها طرفداران ژانر علمی تخیلی برخی از بهترین آثار این ژانر هستند. حالا با بازگشت سریال For All Mankind و شروع فصل جدید سریال‌هایی که باید طویل‌تر را ببیند.

For All Mankind سریال جاه‌طلب و به شکل غافلگیرکننده‌ای تأثیرگذار است که اولین بار در نوامبر ۲۰۱۹ در سرویس رسانه اپل تی‌وی پلاس پخش شد و خیلی زود بین هم عصرش، بهترین سریال علمی تخیلی را از آن خود کرد.

اکنون فصل سوم پخش می شود، اما سریال For All Mankind یک سوال ساده شروع شد: این سریال از روی این طرح ساده، چیز بسیار پیچیده‌تری بسازد: از دسیسه‌های سیاسی، سیاست رفتن تا لبه پرتگاه (معروف به بنبست ماه بین کاربران آمریکایی و روسیه) و فضایی که در نهایت بر سطح مریخ فرود می‌آید، موفق شد.

سریال For All Mankind

این سریال که توسط رونالد دی. (Ronald D. Moore) تهیه‌کننده خوش آوازه Battlestar Galactica و Trek ساخته‌شده است، گاهی اوقات می‌توان ضعیف و شاید حتی کلیشه‌ای. موفقیت آن هم در به تصویر کشیدن‌ واقعی NASA ای قلابی یا حتی صحنه‌های فضایی درخشان نیست. دلیل موفقیت For All Mankind این است که مور و گروهش تصمیم گرفته اند مثل سریال Mad Men ، اما در ناسا.

نه این که سکانس اکشن در For All Mankind کم باشد. اینجا هنوز چیزی نیست. این سکانس‌ها ویژگی‌های مثبت و جذاب فیلم جاذبه (Gravity) آلفونسو کوارون (Alfonso Cuarón) را دارد و حتی فراتر از آن است. موضوع این است که این سریال اکشن را به جذابیت اصلی خود نمی‌کند. فیلمنامه بد را زیر روکشی از جلوه‌های بصری پنهان نمی‌کند.

در عوض، مانند Mad Men که تفسیرش روی رویای دروغین آمریکایی را زیر روکشی از نوستالژی دهه ۶۰ میلادی مخفی کرده بود، سریال For All Mankind استثنایی انسان را از دریچه شکست‌هایش بررسی می‌کند.

سریال For All Mankind

درست است، بازتعریف مرزهای یک کشور با اداره یک آژانس تبلیغاتی خیلی فرق دارد، اما شباهت‌ها باقی مانده است. مجموعه متیو وینر در AMC بسیار عالی بود به عنوان نشان داد زندگی کسانی که زندگی ایده‌آل آمریکایی را به تصویر می‌کشند. نگاهشان توخالی است. All for Mankind همین کار را می‌کند. این اثر نشان می‌دهد که امیدهای بشر برای یک زندگی بهتر به آن‌ها سپرده شده است، بخش‌هایی در بهبود بخشیدن به زندگی هستند.

این مسائل درباره روابط عاشقانه، تعریف مرزهای حرفه ای و اخلاقی. تماشای کسی که برای اولین بار یخ روی ماه می کند یک چیز است. اما تماشای کسی که احساس می‌کند می‌شناسید در این کار مزه‌ دیگری دارد. (و ققی دوست تلویزیونی دیگرتان به کمک می‌کند، خیلی‌ر حال می‌دهد. به بیشتر

سریال For All Mankind همان کاری را می‌دهد که بهترین داستان‌های علمی آموزشی را همیشه انجام داده‌اند: انسانی کردن تمام ایدو

این اثر مهم وجود اکتشاف فضایی و تأثیری است که می‌توان اینجا روی زمین داشته باشد، ارائه می‌دهد. اما این کار را از طریق نقطه نظری آشنا می‌دهد. موفقیت این سریال در تبدیل ژانر علمی تخیلی، به چیزی است که پیشتازان فضا به زیبایی بیان کرد: یک ماجراجویی انسانی.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا