فیلم و هنر

سریال‌های ترسناک خانوادگی که باید تماشا کنید

در دنیایی که اغلب مملو از وحشت‌های واقعی است، بسیاری از ما هنوز در سرگرمی‌های خود به سمت ترس‌های خارق‌العاده و حتی خیالی کشیده می‌شویم. اگرچه ممکن است برای برخی منطقی نباشد، اما بسیاری از مردم، آرامش و هیجان را در وحشت می‌یابند و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای طرفداران سبک ترسناک در هر سنی، فقط چیزی در مورد هیجان وجود دارد که عمداً توسط رسانه‌هایی که ما به طور روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم ساخته می‌شود. همانطور که گفته شد، زمانی که شما عضوی از یک خانواده چند نسلی از عاشقان سبک ترسناک هستید، تماشای سریالی مناسب برای طرفداران این ژانر، به خصوص در کنار خانواده می‌تواند کار دشواری باشد. خوشبختانه، ما فهرست گسترده‌ای از برنامه‌های تلویزیونی را که برای ترساندن نوجوانان و جوانان طراحی شده‌اند، پوشش داده‌ایم.

«Goosebumps»

بهترین کار این است که این فهرست را با سریال تلویزیونی «Goosebumps» بر اساس رمان موفق «R. L. Stine» نویسنده محبوب سبک ترسناک کودکان، شروع کنیم. مانند همتای مکتوب خود، مجموعه تلویزیونی «Goosebumps» یک گلچین ترسناک است که به طور خاص برای کودکان ساخته شده است و قهرمان‌های جوان را در سناریوهای وحشتناک مختلفی، از احمقانه گرفته تا کاملاً ترسناک نشان می‌دهد. در حالی که جلوه‌های ویژه دقیقاً به کمال نرسیده‌اند، سریال هنوز هم پس از این همه سال به خوبی حفظ شده است (به‌ قدری که فرزندان نوجوان خودم توانستند از سریال لذت ببرند، و مجبور شدم چندین بار آن را به طور کامل تماشا کنم). برای بسیاری از ما که با خواندن و تماشای «Goosebumps» بزرگ شدیم، «Slappy» به راحتی ترسناک‌ترین هیولا محسوب می‌شود. من دوست دارم او را به عنوان یک نسخه بچه پسندتر از چاکی از دنیای «بازی کودک» بدانم. آنها هر دو عروسک‌های ترسناکی هستند که کودکان را به عنوان متحدان بالقوه در بازی‌های پیچ خورده خود مورد هدف قرار می‌دهند و هیچ کدام بالاتر از ارتکاب اعمال خشونت فیزیکی و روانی علیه هر کسی که سر راه آنها قرار می‌گیرد نیست. تفاوت اصلی این است که «Slappy» یک قاتل زنجیره‌ای نیست. در واقع، او کسی را نکشته است، که حدس می‌زنم جنبه اصلی «کودک پسند» این هیولای وحشتناک باشد. البته مجموعه تلویزیونی «Goosebumps» از بسیاری از کتاب‌های استاین اقتباس می‌کند. به عنوان مثال، «به خانه مرده خوش آمدید»، «بیرون از زیرزمین» و «بگو پنیر و بمیر» از جمله داستان‌هایی هستند که در ۷۴ قسمت سریال به صورت لایو اکشن پرداخته شده‌اند. علاوه بر تعداد زیاد قسمت‌های مجموعه اصلی، یک راه‌اندازی مجدد لایو اکشن نیز در دست ساخت است که در نهایت در دیزنی پلاس پخش خواهد شد. تا آن زمان، سریال اصلی در حال حاضر در نتفلیکس در حال پخش است.

«Creeped Out»

اگر «Goosebumps» ارزش تولید بالاتری داشت و در زمان‌ مدرن‌تری ساخته می‌شد، ممکن بود عین «Creeped Out» باشد. شاید عادلانه نباشد که این دو را با هم مقایسه کنیم، اما «Goosebumps» نقطه مرجع من برای همه چیز است و من این موضوع را با نهایت تحسین و احترام می‌گویم زیرا از آنجا بود که رابطه عاشقانه شخصی من با وحشت شروع شد. «Creeped Out» یکی دیگر از مجموعه‌های آنتولوژی ترسناک کودکان در نتفلیکس بوده و سریال بسیار خوبی است. هر اپیزود دارای گروه بازیگری متفاوتی از شخصیت‌ها است که در شرارت ماوراء طبیعی با یک شخصیت به عنوان عنصر متحد کننده به نام «کنجکاو» قرار می‌گیرند،. کنجکاو یک شخصیت نقاب‌دار و به‌اندازه کودک است که فقط مکان‌ها را نشان می‌دهد و یک آهنگ کوچک را سوت می‌زند تا نشان دهد که برخی از صحنه‌های ترسناک در شرف ظاهر شدن هستند. او در واقع با شخصیت‌های دیگر ارتباط برقرار نمی‌کند و اساساً فقط به عنوان یک نماد خنثی ترسناک برای سریال عمل می‌کند. یکی از مواردی که «Creeped Out» واقعاً به خوبی انجام می‌دهد این است که بین ارائه «درس‌های» خوب در هر قسمت بدون اینکه بیش از حد موعظه یا اجباری جلوه داده شود، تعادل ایجاد می‌کند. برای دستکاری احساسات خود، به جای داشتن آن حال و هوای «قسمت بسیار خاص» احساس طبیعی و واقع بینانه داشته باشید. یکی از اپیزودهای مورد علاقه شخصی من «یک دقیقه بیشتر» است که موضوعات اعتیاد و انزوای اجتماعی را با تصویر قهرمان نوجوانی که به نظر نمی‌رسد بازی‌های ویدیویی را متوقف کند، پوشش می‌دهد. این اپیزود، دنیای بازی را محکوم نمی‌کند (خوشبختانه)، بلکه از وابستگی خود به آن استفاده می‌کند تا مشکلات فرار از بین رفته را نشان دهد. زندگی او به معنای واقعی کلمه از کنارش می‌گذرد، و در واقع بسیار غم انگیز است، اما به گونه‌ای که بچه‌ها هنوز هم می‌توانند آن را پردازش کنند. «Creeped Out» لحظات و اپیزودهای واقعاً ترسناکی دارد، اما می‌تواند مانع از تبدیل شدن مسائل به چیزی شود که به راحتی برای بینندگان جوان‌تر «بیش از حد» در نظر گرفته می‌شود. هر دو فصل در حال حاضر در نتفلیکس در حال پخش هستند و ارزش تماشای آنها را دارند.

«Are You Afraid of the Dark»

«Are You Afraid of the Dark» یکی دیگر از گلچین‌های ترسناک لایو اکشن است که من با تماشای آن بزرگ شدم و اخیراً ریبوت بسیار موفق و لذت بخشی به آن داده شد. در سریال اصلی، گروهی از جوانان که خود را «انجمن نیمه‌شب» می‌نامند، در جنگل‌ها گرد هم می‌آیند تا داستان‌های ترسناکی را در اطراف آتش‌سوزی به یکدیگر تعریف کنند و بینندگان این داستان‌ها را در هر قسمت مشاهده می‌کنند. «Are You Afraid of the Dark» در واقع قبل از«Goosebumps» به عنوان یک برنامه زنده ترسناک کودکانه است و به نظر من لحظات بسیار تاریک تری نیز دارد. یکی از قسمت‌های ناراحت‌کننده‌تر «داستان روح تنهایی» است که در آن دختری غیرکلامی مورد ظلم همسالانش قرار می‌گیرد که او را در خانه‌ای متروک حبس می‌کنند تا او از گرسنگی بمیرد. سال‌ها بعد، دختر دیگری جرأت می‌کند در اتاقی که در آن مرده است بماند تا مورد پذیرش همسالان خود قرار گیرد. پایان به اندازه کافی شاد است، اما داستان قطعاً برای یک ماجرای احمقانه یا ساده لوحانه ایجاد نشده است. همچنین «داستان موسیقی تاریک» نیز که در آن پسر جوانی در نهایت قلدر محله خود را قربانی یک موجود شیطانی می‌کند که در زیرزمین او زندگی می‌کند، داستان جالبی دارد. من طرفدار ایستادن در برابر قلدرها هستم، اما قتل فراطبیعی را خط قرمز من است. البته هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که به نظر من «Are You Afraid of the Dark» نمایش بدی است یا برای بچه‌ها مناسب نیست. من از بچگی، در کنار آتش نشستن و داستان‌سرایی را دوست داشتم و الان هم از دیدن سریال اصلی با بچه‌های خودم لذت می‌برم. علاوه بر سری اصلی، «Are You Afraid of the Dark» یک دگرگونی مدرن و فوق‌العاده داده شده است که توانست من، مادرم و دخترم را مجذوب خود کند. این ارزش جذابیت در سه نسل است! در حالی که سریال اصلی در هر قسمت یک داستان شبح‌آمیز متفاوت داشت، آخرین راه‌اندازی مجدد بیشتر از قالب «داستان ترسناک آمریکایی» پیروی می‌کند، زیرا هر فصل جدید دارای شخصیت‌های متفاوتی با روایتی فراگیر است.

«Victor and Valentino»

«Victor and Valentino» یکی دیگر از برنامه‌های این لیست است. من همیشه علاقه شدیدی به انواع اساطیر در میان فرهنگ‌های مختلف داشته‌ام که دنیایی را که ما در آن زندگی می‌کنیم تشکیل می‌دهند، بنابراین این واقعیت که سریال «Cartoon Network» برای درخشش در افسانه‌های آزتک، اولمک و مایا ساخته شده است یکی از مهم ترین نکات برای من است. این نمایش شامل ماجراهای خارق العاده شخصیت‌های اصلی آن، دو برادر لاتین-آمریکایی به نام‌های ویکتور و والنتینو در تابستانی است که با مادربزرگ شیرین خود در یک شهر خیالی به نام مونت مکابره گذرانده‌اند. ویکتور و والنتینو از نظر شخصیتی و علایق در واقع متضاد یکدیگرند، اما با وجود اینکه اغلب با سر و صدا و تضاد مواجه می‌شوند، همیشه موفق می‌شوند اختلافات خود را حل کنند تا یکدیگر و گهگاهی کل شهر را از شر خون‌آشام‌ها، ارواح و جادوگران شیطانی با آرمان‌های سیاسی نجات دهند. یکی از چیزهای مورد علاقه من در مورد این سریال این است که مرگ و مفهوم زندگی پس از مرگ به گونه‌ای انجام می‌شود که به طور واقع گرایانه، منعکس کننده باورها، شیوه‌ها و نگرش‌های فرهنگی منحصر به فرد نسبت به چنین موضوعاتی در سراسر آمریکای لاتین و جنوبی است. من همچنین اسکلت های سخنگو و فولکلور لاتین را که به وفور نمایش داده می‌شوند را دوست دارم. «Victor and Valentino» از شبکه کارتون پخش می‌شود و همچنین برای پخش در «Hulu» و «HBO Max» در دسترس است.

«Secrets of Sulphur Springs»

یکی دیگر از نوشته‌های خارق‌العاده و غیر گلچینی در این فهرست از نمایش‌های ترسناک کودکان، فیلم تازه‌وارد «Secrets of Sulphur Springs» است. در اینجا، دیزنی ترسناک و تعلیق را به خوبی در پس زمینه یک شهر خیالی لوئیزیانا انجام می‌دهد. شخصیت‌های اصلی سریال دو دانش آموز راهنمایی به نام های گریفین و هارپر بوده که به دنبال هیجان هستند. آنها با هم دوستی محکمی را تشکیل می‌دهند و به بررسی اسرار پیرامون هتل بدنام «Tremont» می‌پردازند که خانواده گریفین به آن نقل مکان کرده‌اند. در طول راه، آنها حقایق شگفت انگیزی را در مورد والدین خود کشف می‌کنند، در زمان سفر می‌کنند و با آزمایشات و مصیبت‌های معمولی بزرگ شدن دست و پنجه نرم می‌کنند. «Secrets of Sulphur Springs» نه تنها به خوبی نوشته شده و جذاب است، بلکه با تمایلش برای رویارویی با موضوعاتی مانند نژادپرستی، آشفتگی‌های خانوادگی و حسادت، به گونه‌ای که احساس ناامید کردن یا بزدلی به نظر نمی‌رسد، من را شگفت‌زده کرد. اگر بخواهم سریال را با سریال ترسناک/تعلیق‌آمیز دیگری که خانواده‌پسندتر است مقایسه کنم، باید «چیزهای عجیب‌تر» را انتخاب می‌کردم. بینندگان در هر سنی احتمالاً خود را درگیر داستان می‌بینند و با بازیگران جذاب شخصیت‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. فصل‌های ۱ و ۲ سریال «Secrets of Sulphur Springs» در حال حاضر در دیزنی پلاس در حال پخش است و فصل سوم آن نیز در حال ساخت است.

«Courage the Cowardly Dog»

تقریباً هر شخصی که عاشق ترس و کارتون است، خاطرات خوبی از تماشای سریال ترسناک کودکانه سورئال «Courage the Cowardly Dog» در شبکه کارتون دارد. «جسارت» سگی که تقریباً آنطور که عنوان نشان می‌دهد ترسو نیست، با توجه به توانایی‌اش برای محافظت از خانواده سالخورده‌اش در برابر آسیب‌های دیگر، به معنای واقعی کلمه در وسط ناکجاآباد با صاحب محبوبش موریل و شوهر پستش یوستاس زندگی می‌کند. همانطور که در مقدمه سریال آمده است، «چیزهای وحشتناک در ناکجاآباد اتفاق می‌افتد». داستانی زمانی آغاز می‌شود که شخصیت اصلی ما، یعنی «جسارت» و خانواده اش خود را گرفتار نوعی عجیب و غریب ماوراء طبیعه می‌کنند و «جسارت» باید اعصاب شکسته خود را مهار کند و صاحبانش را از شر آن نجات دهد. تغییر سرعت در بسیاری از قسمت‌ها این بود که «جسارت» به ندرت از زور استفاده می‌کرد. وی بیشتر اوقات، برای برخورد با بیگانگان، ارواح، هیولاها، جنایتکاران، ارتش، علم اشتباه شده یا هر نوع اتفاق عجیبی که زندگی به سرش می‌آورد، به عقل خود (و کمی مهربانی) تکیه می‌کرد. سریال «Courage the Cowardly Dog» که تا به امروز به عنوان یکی از تحسین‌شده‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین سریال‌های «Cartoon Network» شناخته می‌شود، در حال حاضر از شبکه «HBO Max» در حال پخش است.

«The Owl House»

درحالی که مجموعه انیمیشن دیزنی «The Owl House» برای ترساندن بینندگان طراحی نشده است، عناصر ترسناک و تاریک فانتزی به اندازه کافی در این سریال وجود دارد تا گنجاندن آن در اینجا را توجیه کند. قهرمان این سریال دختری جوان به نام لوز نوسدا است. پس از اینکه لوز از کمپ تابستانی خسته کننده دور شد، مادرش او را به درگاهی به دنیای جادویی که اتفاقاً توسط جادوگران، شیاطین و دیگر موجودات ماوراء طبیعی پر شده است، فرستاد و به طور تصادفی با آن برخورد کرد. در طول سریال، لوز با فریب دادن مادرش دست و پنجه نرم می‌کند، حتی در حالی که تحت تعلیم جادوگری دمدمی و قدرتمند به نام ادا (که به لطف نفرینی که گاهی اوقات از آن رنج می‌برد، به عنوان «بانوی جغد» نیز شناخته می‌شود، سرگرم یادگیری جادو کردن است. باعث می‌شود او به موجودی هیولا مانند جغد تبدیل شود). «The Owl House» یکی از برنامه های مورد علاقه دخترم است و دلیل خوبی هم دارد. این برنامه قطعا سریالی سرگرم کننده و پر از افسانه‌های جالب است. بدیهی است که دقت و جزئیات زیادی در ساختن جهان این مجموعه انجام شده است، و این یک امتیاز خوب است که یک قهرمان رنگی خوش خط را در خود دارد. متأسفانه این نمایش به دلیل عشق بی‌گناه و مناسب سن که بین لوز نوجوان و یکی از همسالانش، دختر دیگری به نام آمیتی، شکوفا می‌شود، موضوع بحث و جدل قرار گرفته است. دلیلی وجود ندارد که با تماشای این سریال در دیزنی پلاس را امتحان نکنید.

«So Weird»

برخلاف برخی دیگر از نمایش‌های لایو اکشن موجود در این فهرست، سریال «So Weird» دیزنی یک مجموعه آنتولوژی ترسناک نیست، بنابراین بینندگان می‌توانند به همان بازیگران و شخصیت‌ها پایبند باشند. در عوض، بیشتر شبیه یک نسخه خانوادگی از «پرونده‌های ایکس» است که به‌ عنوان انحراف تاریک و قابل‌ توجهی از مضمون نسبتاً سبک‌تر و موضوع دیگر سریال‌های اصلی کانال دیزنی در آن دوره عمل می‌کرد. سریال «So Weird» ماجراهای ماوراء الطبیعه یک نوجوان جوان به نام فیونا یا همان طور که او دوست دارد «فی» نامیده شود را دنبال می‌کند. فی یک سبک زندگی عشایری را در یک اتوبوس تور همراه با برادر و مادرش که اتفاقا یک ستاره راک است، زندگی می‌کند. در طول سفرهایشان، میل فی به درک مرگ پدرش و وسواس او با ماوراء طبیعه منجر به یک سری اتفاقات بسیار عجیب می‌شود که شامل برخورد با بیگانگان، تسخیر ارواح، و پیام‌هایی از آن سوی قبر است. تمایل فی به تحقیق در دنیای ناشناخته‌ها به دلیل مرگ مرموز پدرش و علاقه وی برای تماس با او در زندگی پس از مرگ بسیار زیاد است. سریال «So Weird» قطعاً در مورد غم و اندوه و پیوندهای خانوادگی سوژه سنگینی دارد، اما این واقعیت را مخفی نمی‌کند که این سریال برای بینندگان جوان طراحی شده است. در حالی که دو فصل اول بر روی فی تمرکز می‌کنند، فصل سوم به شخصیت دیگری تغییر می‌کند و به طور قابل توجهی نسبت به فصل های قبلی خود سبک‌تر است. هر سه فصل سریال «So Weird» برای تماشا در دیزنی پلاس در دسترس است.

«Scooby-Doo»

به عنوان کسی که چندین جشن تولد با مضمون «Scooby-Doo» داشته و تا به امروز به داستان‌های هیجان‌انگیز و ماجرایی علاقه دارد، من «اسکوبرت دوبرت» و دوستانش را در این لیست قرار خواهم داد. مطمئناً، نکته اصلی این است که بسیاری از شرورهای قدیمی این فرنچایز فقط «مردانی با نقاب» هستند، اما هنوز هم چیزهای زیادی برای عشق ورزیدن به این برنامه تلویزوینی از زمان عرضه کارتون اصلی در سال ۱۹۶۹ وجود دارد. تغییرات کارتونی و فیلم‌های لایو اکشن که در طول سال‌ها به این مجموعه داده شده است، بیش از چند نمونه از فعالیت‌های ماوراء طبیعی واقعی در جهان «Scooby-Doo» وجود داشته است. برای بچه‌هایی که از توضیح «هیجینکس» به ظاهر ماوراء طبیعی در پایان هر قسمت راضی نیستند، انیمیشن «اسکوبی دو در جزیره زامبی» محصول ۱۹۹۸ وجود دارد که حاوی ارواح و غول‌های واقعی است و یکی از بهترین آهنگ‌های تاریخ را دارد. این اثر ساخته شده برای یک فیلم کودکانه با حضور یک سگ سخنگو: «دوباره زمان وحشت است». علاوه بر ایجاد آهنگ‌های جذاب، «Scooby-Doo» به دلایل دیگری نیز توانسته است ارتباط خود را پس از سال‌ها با مخاطبین خود حفظ کند و یک پایگاه هواداران اختصاصی برای چندین دهه داشته باشد. و آن دلیل چیزی نیست جز این فرمول که مضمون هر قسمت کافیست فقط «سرگرم کننده» و «خوب و مفید» باشد. مطمئناً این روش، یک فرمول عالی است که خود را بدون اینکه ذات سریال را قربانی کند به طول عمر و خلاقیت می‌رساند. داستان هر قسمت شامل برخی از بچه‌ها (یا نوجوانان یا بزرگسالان جوان، بسته به اینکه کدام نسخه از سریال را تماشا می‌کنید) و یک سگ سخنگو، درحال خوردن تنقلات و حل معماهای گوناگون بوده است. می‌توانید فیلم اصلی «Scooby-Doo, Where Are You?» را به همراه سریال و چندین فیلم انیمیشن در «HBO Max» تماشا کنید.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا