دانش و فناوری

ساخت سلاح لیزری برای نابودی باکتری ؛ دستاورد یک دانشمند ایرانی

ساخت سلاح لیزری برای نابودی باکتری جدیدترین دستاورد حوزه پزشکی است که یک دانشمند ایرانی ایحاد کرده است. با ما باشید تا اطلاعات بیشتری از اختراع این دانشمند بدست آورید.
مرم حاج فتحعلیان و جمعی دیگر از دانشمندان مستقر در دانشگاه پنسیلوانیا موفق به ساخت سلاح لیزری برای نابودی باکتری شدند که یک دستاورد بسیار بزرگ به حساب می آید. این سلاح قادر است باکتری های دهان و دندان را بوسیله لیزر و نوذرات بکار رفته در آن از بین ببرد. آنها در روش بکارگیری این سلاح توضیح داده اند با استفاده از طلا که هم غیرسمی است و هم گرما و نور را به خوبی از خود عبور می دهد، نانوذرات فوتوترمال را بر روی دندان و زخم ها دهان موش با استفاده از نادون قرمز تابانده و موجب نابودی تمامی باکتری های دهان و دندان موش شده اند. به نظر می رسد که روش به زودی در تست انسانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
بیشتر بخوانید: چگونه تکنولوژی لیزر ، فرآیند درمان سرطان را کنترل می کند [+ویدئو]
ساخت سلاح لیزری برای نابودی باکتری
بیوفیلم ها، ساختارهایی هستند که در آنها، باکتری ها پنهان می شوند تا از گزند دارو و عوامل آنتی باکتریال مصون بمانند و به تازگی مریم حاج فتحعلیان و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از نانوذرات و لیزر، ابزاری برای از بین بردن بیوفیلم ها ارائه کردند.
یافته های اخیر این محققان نشان می دهد که ترکیب نور لیزر و نانوذرات طلا پوشیده از نوعی قند می تواند به سرعت، تجمع باکتریایی موسوم به بیوفیلم را از بین ببرد. این نابودسازی بیوفیلم ها که باعث پوسیدگی دندان و آلوده شدن زخم ها می شود، بدون نیاز به آنتی بیوتیک انجام می شود. این گروه یافته های خود را روی موش ها مورد آزمایش قرار داده اند.

این گروه نشان داد که این روش مؤثرتر از مواد ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال برای از بین بردن بیوفیلم ها عمل می کند. در حالی که پوسیدگی دندان تقریباً نیمی از مردم جهان را تحت تأثیر قرار داده، زخم های دهان نیز به عنوان یکی از مشکلات رایج در جهان قلمداد می شود.
مفهوم بیوفیلم به جمعیتی از باکتری ها اطلاق می شود که با ترشح یک ماده چسب مانند، سپری در اطراف خود ایجاد می کنند تا در برابر عوامل ضدباکتری مقاومت کنند. بیوفیلم ها در بدن انسان مشکل آفرین بوده و برای زخم ها یک تهدید جدی هستند به طوری که روند بهبود را به تأخیر می اندازند. با استفاده از این پلتفرم، می توانید بیوفیلم ها را بدون نیاز به آنتی بیوتیک از بین برد. همچنین این روش به بیمارانی که به آنتی بیوتیک حساسیت دارند کمک شایانی می کند.
مریم حاج فتحعلیان و همکارانش با محصور کردن کره های طلا در قفس های مولکولی ابزاری ساختند که می تواند برای از بین بردن بیوفیلم ها استفاده شود. روی سطح این قفس مولکولی، محققان دکستران قرار دادند که یک نوع قند است که معمولاً در ساختار بیوفیلم ها به کار می رود. با این پوشش قندی، می توان اطمینان حاصل کرد که این ساختار مولکولی به بیوفیلم متصل می شود. تابش لیزر به نانوذرات باعث درخشش آنها شده و همچنین بخشی از این نور به گرما تبدیل می شود که با استفاده از روش فتوترمال می توان بیوفیلم ها را از بین برد.
طلا یک ماده ایده آل برای درمان فوتوترمال است، هم به این دلیل که به راحتی نور را به گرما تبدیل می کند و هم این که غیرسمی است.
محققان نانوذرات فوتوترمال خود را بر روی دندان و زخم موش ها آزمایش کردند که نتایج امیدوارکننده ای به دست آمد. لیزر مادون قرمز موجب از بین بردن تمام پلاکت های باکتریایی شد.
بیشتر بخوانید:

    رونمایی از اسلحه لیزری دراگون فایر ؛ سلاحی جدید برای مقابله با پهپادها
    دندان پزشکی شغلی برای خالی کردن جیب مردم ؛ رتبه اول در اختیار دارو [+ویدئو]
    هدبندی با توانایی جلوگیری از دندان قروچه ؛ عدم نیاز به تزریق بوتاکس
    ارتودنسی یک راهکار موثر برای اصلاح ظاهر و عملکرد دندان  ها

نظر شما درخصوص این اختراع کاربردی و جذاب چیست؟ لطفاً نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

دکمه بازگشت به بالا