فیلم و هنر

زمان پخش فصل جدید "شکرستان" در تابستان 1401


تیتربرتر مرکز پویانمایی صبا با بیش از 2 دهه فعالیت و پیشتازی در عرصه تولید آثار پویانمایی، همزمان با فرارسیدن فصل تابستان و آغاز اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برنامه‌های متنوع را تدارک دیده که به زودی از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌روند.

زمان پخش فصل جدید “شکرستان” در تابستان 1401


 زمان پخش فصل جدید
زمان پخش فصل جدید “شکرستان” در تابستان 1401

فصل جدید “رکرستان”، مجموعه «همه جوره ماجرا»، «باغ قصه‌ها»، «قاصدک‌ها»، «قصه‌های ریرا»، «مثل نامه»، «ماهی بادکنکی»، «جنگل فندق»، «آقامعلم و بچه‌ها»، «نقاش کوچولو»، «رعنا دختر». دهقان، «کوچولوهای کنککاو»، «دنیای آبی» و «فرآیند» از جمله برنامه‌هایی هستند که به همت مرکز پویانمایی صبا برای پخش از شبکه‌های سیما در روزهای بلند و گرم تابستان، تهیه و تولید می‌شوند.

فصل جدید «شکرستان» که قصه‌های آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و ظرفیت‌های هنر ایرانی است در 18 قسمت 16 دقیقه‌ای تهیه و تولید می‌شود که سیدشهاب حسینی و علی همت مومیوند روایت قصه‌های آن را برعهده دارند. یک به دلیل استقبال مخاطبان به زبان‌های عربی، انگلیسی

معریف کارتون شکرستان

شکرستان یک مجموعه پویانمایی تلویزیونی ایرانی است که مرکز صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌باشد از سری اول این مجموعه تا کنون ۱۰۸ قسمت آن تولید و از برنامه کودک و نوجوان شبکه دو سیمای ایران پخش می‌شود. سری دوم آن که عروسکی از شبکه نسیم پخش می شود.

چ ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب شکر تی وی دو دقیقه بیشتر زمان ندارد.

این مجموعه با روش کات اوت یا بریده مقوا ساخته شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. بخش‌هایی از این مجموعه در جشنواره‌های خارجی از جشنواره‌های چنگوی چین، جشنواره جیفونی ایتالیا و جشن.

شکرستان در سال ۱۳۸۷ برنده جایزه بهترین پویانمایی سال در جشن خانه سینما شد. در جشنواره جام جم سال ۱۳۹۰ هم شکرستان در ۸ بخش نامزد دریافت جایزه و برنده بهترین کارگردانی پویانمایی شد.

مرتضی (راوی مجموعه احمدی) در سال ۱۳۹۳ گذشت و این مجموعه را تولید کرد. اما در نوروز ۱۳۹۸، تحت عنوان ویژه برنامه ۱۳ قسمتی، اما اینبار در شبکه نسیم، دوباره شروع به کار کرد و شهاب حسینی جایگزین مرتضی احمدی شد و به عنوان راوی پس از چند سال به تلویزیون برگشت. سینمایی شکرستان و نمکی هم ساخته شده است. از مرداد ۹۸ شکرستان با صدای علی‌همت مومی‌وند پخش می‌شود.

خلاصه داستان

شکرستان با بیش از ۱۸۰ شخصیت داستان‌های این سریال در یک شهر قدیمی و خیالی روی می‌دهد. این لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان است. ”ر قصه‌ها پس از ۸ ماه تحقیق و توسعه بر ساس داستان‌ها، ضرب المثل‌ها در این شهر قدیمی و داستانی، هیچ‌کس در جایگاه خود نیست و با تغییر شکل تصویری و دراماتیک، تلاش نمی‌کند، شیوه‌هایی که باید کوچک و بزرگ شوند به طنز داستان‌ها، عمیقاً به فکر فرو روند و آینه رفتارهای اجتماعی و فرهنگی خود هستند. بازنگری کنند.


فرودگاه ها:

شخصیت ها

شکرستان بیش از صدها شخصیت مختلف دارد که بنا به نیازهای داستان در هر قسمت سروکله از شان پیدا می‌شود و نقش‌های متفاوتی چون تاجر، کارگر، مردم شهر، بچه‌های مدرسه، ریش سفید و.. را برعهده می‌گیرند. ولی چند شخصیت، متقابلیت بیشتر دارند:

بهلول: خردمندی که همه او را دیوانه می‌پندارند. و ش ش ش ن ن ن ب ب ب ب ب ب ب ن ن ن ن ن ن ن ن و کر ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک.

پادشاه و وزیر: پادشاه مانند تمام داستان‌های سنتی فردی ابوله، خودرای و خوش گذران است که همیشه تیرش به خطا می‌رود و ث. مکار و حیله گر نیز برای کمک به ستم پادشاه دارد که وزیر هیچ‌گاه به موفقیت کامل نمی‌رسد.

فرصت: مردی است پهلوانی با هیکل درشت و سیبیل بلند که به سبک لات (قلدر) های قدیمی ایران راه است.

شعبون: یکی از نوچه های فرصتی که خنگ است.

رمضون: یکی دیگر از نوچه های فرصتی که نسبت به شعبون کمی باهوش تر است و معمولا تصمیم هارا بیشتر او می گیرد.

قاضی: این قاضی شهر ما حکم خودش را بر اساس پول افراد می‌دهد و غیرقابل اعتمادترین شخص در شکرستان است. همیشه دست اش رو می‌شود.قاضی شخصیتی است که ظاهر خواجه فرزان را دارد.این دوشخصیت هیچوقت.

اسکندر: اسکندر شخصیت یک بچه کوچک در شکرستان و نوه ننه قمر است که ماجراهایی برای او اتفاق می‌افتد.

ننه قمر: ننه قمر پیرزنی است با پشت خمیده و چادر گلدار که عینکی به چشم دارد. از روی این شخصیت عروسک‌هایی نیز تولید می‌شود که مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. همچنین کشور چین اقدام به تولید عروسک‌های این شخصیت کارتونی کرد و آن‌ها را وارد بازار ایران کرد.

بهادر: پسری خجالتی و به اصطلاح مثبت است که قدرت نه گفتن و معمولاً گول می خورد و به حرف همه گوش می دهد.

یعغوب: دوست صمد پسر خواجه فرزان که لهجه ای شبیه لهجه ی روستایی دارد.

براز سیب فروش: براز یک سیب فروش است که لهجه ای خاص دارد. واهی اوقات برای فروش سیب هایش پیش خواجه فرزان و خواجه اقبال می رود.

دهل دزد: چند دزد شکرستان که در یک غار زندگی می کنند و کارشان دزدی و غارت اموال مردم است.

خواجه فرزان: فردی است که همیشه به پول اندوزی فکر می کند و خسیس است. این شخصیت از شخصیت های محبوب در این سریال است.

خواجه الماس: خواجه الماس هم مانند خواجه فرزان فرد خسیس است که از هر راهی به فکر پول در آوردن است.

برزو: پسر کوچک خواجه فرزان است، اما نقش او در این مجموعه فقط نقش پسر خواجه فرزان نیست و در نقش های مختلف حضور می ی.
صمد: پسر بزرگ خواجه فرزان که چاق و تنبل است شخصی دوست داشتنی دارد و معمولاً دنب اللّه است.


دنچه دیگران می خوانند:


گردآورنده: مریم بالوی فیلی

دکمه بازگشت به بالا