کسب و کار های برتر ایجی مارکت

روش تهیه سرکه خرما خانگی + ساده و راحت و آسان

طرز تهیه سرکه خرما با خمیر مایه

فروشگاه انلاین خرما: پیش از هر چیز لازم است خرمای مناسبی برای این منظور تهیه کنید. خرمای پیارم، خرمای ربی یا ربیعی و به طور کلی خرماهایی که محصول مناطق خشک هستند و شیره ندارند، برای تهیه سرکه خرما مناسب اند. خرماهای مناطق مرطوب به دلیل داشتن رطوبت مستعد کپک زدن بوده و برای تهیه سرکه خرما مناسب نیستند. ضمنا در نظر داشته باشید که هر چقدر شیرینی خرما بیشتر باشد، زودتر به سرکه خرما تبدیل می شود. بنابراین اگر میزان شیرینی خرما کم بود، باید مقدار بیشتری خرما استفاده کنید.

?‍? هر چقدر محیط نگهداری ظرف گرم تر باشد، سرکه زودتر می رسد.

به همین سادگی، سرکه خرمای صاف شده و با کیفیت شما آماده است و شما می توانید به عنوان یک چاشنی بسیار مفید خانگی از آن استفاده کنید.

 طرز تهیه سرکه خرما بدون خمیر مایه

خرما کبکاب با کیفیت: در این روش زمان بیشتری برای رسیدن سرکه لازم است و در ضمن در نظر داشته باشید که هر چقدر خرماها شیرین تر باشند، آب بیشتری هم لازم است. مثلا برای 2 کیلو خرما باید 4 لیتر آب استفاده کنید اما اگر خرماها خیلی شیرین باشند، 6 لیتر آب مورد نیاز خواهد بود.

هفته دوم سری به بشکه سرکه بزنید و محتویات آن را زیر و رو کنید تا سرکه یکدستی داشته باشید. این کار را به فواصل زمانی مشخص 2 الی 3 بار دیگر هم تکرار کنید.

حدود 50 تا 70 روز بعد، روی سرکه خرما، کف و کپک جمع شده و شما می توانید در این مرحله، تفاله خرماها را از سرکه جدا کرده و بگذارید آب خرماها کاملا ترش شده و تبدیل به سرکه شود. با انجام این کار مایه یا درد سرکه از آن جدا می شود و فرایند تخمیر عمل نکرده و طعم و مزه سرکه تغییر می کند.

خب، سرکه خرمای شما آماده است و می توانید برای انواع مصارف آشپزی و حتی درمانی (البته زیر نظر پزشک) از آن استفاده کنید. مثلا سرکه خرما برای تقویت قلب، تسکین سرفه، رفع اختلالات قاعدگی، پیشگیری از سرطان و .. مفید است، اما نباید فراموش کنید که زیاده روی در مصرف آن هم می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد، بنابراین برای مصارف درمانی حتما با یک پزشک سنتی متخصص مشورت کنید.

موارد مصرف سرکه خرما در آشپزی

خرما خاصویی درجه یک: سرکه خرما نسبت به و ، طعم ملایم تر و ملس تری دارد و می توانید به این روش ها از آن در آشپزی استفاده کنید:

به یاد داشته باشید که علاوه بر سرکه خرما، انواع دیگر سرکه مثل سرکه انگور، سرکه سیب، سرکه خرمالو و.. را باید دور از نور مستقیم خورشید و در جای خنک و دمای اتاق نگهداری کنید و از به کار بردن ظروف فلزی برای نگهداری سرکه ها، بپرهیزید. امیدواریم بتوانید سرکه خرمای مرغوبی تهیه کرده و در آشپزی های خود از آن استفاده کنید. شاد و سلامت باشید.

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش های گیاهی علاوه بر سم زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع ترین روش لاغری و چربی سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش 7 کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

بر اساس رای 24 نفر از بازدید کنندگان

سرکه ها انواع مختلفی دارند که سرکه خرما و و و … از انواع سرکه ها با طعم ایده آل هستند. روش تهیه سرکه خرما بسیار ساده و آسان است و در تهیه سرکه خرما از نمک و مایه خمیر و خرما و آب جوشیده استفاده می شود.

ایران یکی از کشورهای بی نظیر در پرورش خرمای مرغوب است و بنابراین سرکه ای که از خرمای مرغوب ایران تهیه می شود دارای کیفیت فوق العاده ای است و شما می توانید از سرکه خرما مرغوب در تهیه انواع سالاد ها استفاده کنید.

مواد لازم

خرما: 2 کیلوگرم نمک : 1 قاشق غذاخوری آب جوشیده : 4 لیتر مایه خمیر : 1 قاشق مرباخوری سرکه : نیم لیتر

برای ساخت سرکه خرما ابتدا هسته های خرما را از درون آن بیرون آورید سپس خرمای بدون هسته را با کمک چرخ گوشت به خوبی چرخ کنید و خرمای چرخ کرده را در درون ظرف غیر فلزی با دهانه بزرگی بریزید سپس آب جوشیده و سرکه و نمک و مایه خمیر را به خرمای چرخ کرده اضافه کنید و درب ظرف را به خوبی ببندید و ظرف حاوی مواد سرکه خرما را در محیطی گرم و تاریک به مدت 25 تا 50 روز قرار دهید توجه داشته باشید که میزان زمان نگهداری ظرف سرکه در درون محیط به دمای محیط بستگی دارد. در پایان هر دوره هفت روزه باید درب ظرف سرکه را باز کنید و محتویات درون ظرف را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا همه قسمت های سرکه به صورت مساوی تخمیر شوند. بعد از مدت زمان ذکر شده سرکه خرما آماده می شود و شما باید سرکه را با کمک پارچه ای تمیز صاف کنید سپس می توانید از سرکه صاف شده استفاده نمایید.

 نکات طلایی برای تهیه سرکه خرما

1. در طرز تهیه سرکه خرما ظرفی را انتخاب کنید که در هنگام فرآیند تخمیر محتویات سرکه سر ریز نشود. 2. هر چقدر خرما شیرین تر باشد سرکه مرغوب تری بدست می آید. 3. اگر در تهیه سرکه خرما از خرمای شیرین با شیره زیاد استفاده می کنید باید میزان آب را برای تهیه سرکه خرما افزایش دهید.

 روشی دیگر از تهیه سرکه خرما یا کشمش

همانطور که در بالا ملاحظه کردید, روش تهیه سرکه خرما و کشمش نیز مشابه سرکه انگور است و همانطور که از اسمش پیداشت به جای انگور از خرما و کشمش استفاده می شود، برای یادگیری این آموزش از تهیه سرکه خرما و کشمش تا پایان مطلب همراه ما شوید.

مواد مورد نیاز

توجه داشته باشید که هر چقدر خرما شیرین تر باشد نیاز به آب بیشتری دارد؛ مثلا برای یک کیلو خرما به 2 لیتر آب نیاز است و در صورتی که خیلی شیرین باشد باید 3 لیتر آب استفاده کنید.

دستور تهیه سرکه خرما و یا کشمش

در ابتدا دُم خرما و یا کشمش ها را جدا کنید و بعد از شست و شو داخل یک بشکه بریزید و بعد به ازای هر کیلو خرما یا کشمش, 2 یا 3 لیتر آب اضافه کنید، توجه داشته باشید که هر چقدر خرما یا کشمش شما شیرین تر و دارای شیره بیشتری باشد، سرکه مرغوب تر می شود و نیز اگر خرما و کشمش دارای رنگ روشن باشند، سرکه شفاف تر خواهد شد و در صورتی که دارای رنگ تیره ای باشند، سرکه نیز تیره تر می شود.

بشکه حاوی خرما (کشمش) و آب باید مقداری سر خالی باشد تا حباب های تولیده شده در اثر واکنش های حاصل از تخمیر سرریز نشوند.

دمای نگهداری سرکه باید در حدود 140 درجه فارنهایت (75 درجه سانتی گراد) باشد، این مقدار دما نباید از 160 درجه فارنهایت (80 درجه سانتی گراد) بیشتر شود.

بسرکه را در جای خنک، دور از نور مستقیم خورشید و در دمای اتاق نگهداری کنید، همچنین به هنگام استفاده از سرکه در تهیه غذا هرگز نباید در ظروف فلزی ریخته شود.

برای افزایش و تسریع عمل تخمیر می توانید از خمیر مایه، مخمر یا تکه ای نان سنگک استفاده کنید و در غیر این صورت زمان طولانی تری برای آماده شدن سرکه لازم است. حال در صورت افزودن خمیر مایه می توانید به ازای هر 15 کیلو خرما یا کشمش حدوداً 2 قاشق غذاخوری خمیر مایه بزنید و یا به جای خمیر مایه مقدار یک لیوان سرکه سیب به ازای هر 4 لیوان آب سیب افزوده شود و درب آن را ببندید، البته بهتر است سفت نبندید تا پشه ها آزادانه ورود و خروج داشته باشند.

در هفته دوم تهیه سرکه، آن را یکبار هم بزنید تا خرما ها و یا کشمش های روی سطح به قسمت پایین بروند، این کار را می توانید 2 الی 3 بار دیگر در طی مرحله اول انجام دهید.

در این روش نیز همانند تهیه سرکه انگور، بعد از ایجاد کف و کپک بر سطح ظرف و به اندازه شدن میزان آب داخل گرما، در انتهای مرحله اول (بعد از حدود 50 تا 70 روز از شروع فرآیند تولید) تفاله خرما ها یا کشمش ها را از آب آن جدا کرده و بگذارید کاملا ترش شده و تبدیل به سرکه شود، با انجام این عمل, مایه یا درد سرکه از آن جدا شده و در نتیجه فرآیند تخمیر عمل نمی کند و در نتیجه مزه و طعم سرکه تغییر خواهد کرد.

در این مطلب طرز تهیه سرکه خرما را با دو روش متفاوت آسان و دشوار مشاهده کردید شما می توانید با توجه به نکات گفته شده و مراحل تهیه سرکه به روش اول، به راحتی سرکه خرمای سالم و بهداشتی را در منزل تهیه کنید. به شما توصیه می کنیم برای مشاهده روش تهیه سرکه های متنوع به بخش مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا