فیلم و هنر

روایت ژانگ ییمو از ساخت «کلیف واکرز» در بحبوحه کرونا / واقع‌گریزی از جنس سینمای ناب

مجله تجربه، ترجمه علی افتخاری

«Cliff Walkers» ساخته ژانگ ییمو، نامزد چینی نود و چهارمین دوره جوایز اسکار، در 30 آوریل 2021 در چین و در آمریکای شمالی، نیوزیلند و سنگاپور نمایش داده شد.

«Cliff Walkers» (تلفظ «صخره») یکی از اولین فیلم‌های بزرگ چینی بود که امسال از زمانی که کرونا صنعت سینما را تعطیل کرد، اکران شد. این برخلاف سینماهای چین بود که از اکتبر 2020 به طور عادی فعالیت می کردند و رکورد فروش سینماهای سینما در سینماهای چین در ماه فوریه را شکستند.

«Cliff Walkers» نمایشی از توانایی ژانگ در نمایش نمایش های شگفت انگیز با استفاده از تعداد زیادی قطعات متحرک در مکان های مختلف است. او در طول دوران حرفه‌ای خود، مستقیماً با صدها سوارکار در ارتفاع بیش از 3000 متر بازی کرد، دستور افتتاح و بسته شدن المپیک 2008 پکن را صادر کرد و فیلم‌های شگفت‌انگیزی از جمله «فانوس قرمز را بلند کن» (1991)، « قهرمان (2002) و “خانه پرواز خنجر” (2004).

کلیف واکرز (که قبلا با نام “بون بست” شناخته می شد) ییمو 69 ساله را به هیلونگجیانگ، در شمال چین معروف به منچوری برد. در زمان اشغال ژاپن در دهه 1930، زمانی که داستان فیلم اتفاق می‌افتد Manchukova نام داشت. این مکان در زمستان مکانی سرد و ناخوشایند است و به همین دلیل مکان سختی برای عکاسی است.

وقتی Cliff Walkers تولید خود را در اوایل سال 2020 به دلیل تعطیلی چندین نفر به دلیل شیوع ویروسی متوقف کرد، اوضاع بدتر شد. بازیگران و گروه به جای بازگشت به پکن، 50 روز در یک هتل محلی اقامت کردند.

ییمو می‌گوید: «چنین مکث طولانی تأثیر زیادی بر هر تولیدی، به‌ویژه از نظر داستان و شخصیت‌ها خواهد داشت. بدتر از آن، هوای گرم و برف متوقف شد و به هر کاری که قبلا انجام داده بودیم آسیب زد. من نمی توانم همه چالش ها را یکجا فهرست کنم، اما می توانم بگویم که به اندازه کافی خوش شانس بوده ایم که بر این موانع غلبه کرده ایم.

ژانگ ییمو پس از فیلم “Cliff Walkers”

ییمو می گوید که بعد از استراحت بزرگترین چالش این است که بازیکنان را در جایی که قبلا بودند قرار دهیم. وضعیت ذهنی و نقش بازیکنان بسیار مهم است. من در مورد تغییرات فیزیکی صحبت نمی کنم، بلکه در مورد بازگشت آنها به وضعیت روحی شخصیت هایی که بازی می کردند صحبت می کنم. حتی 50 روز بعد، نباید تفاوتی در مکان شخصیت ها وجود داشته باشد.»

با بازی ژانگ یی، بازیگر سرشناس مرد که در دیگر فیلم های چینی از جمله هشتصد، فداکاری و عملیات دریای سرخ و تازه وارد لیو هائوهون (“رز سرخ کوچک”) نقش آفرینی کرده است. نقش یک آژانس با تجربه، هر چند تازه کار، آنها را بر عهده دارند. آنها هر دو در Yimo “One Second” (2020) بازی کردند، که فیلمی خسته کننده بود، اما پس از پایان آن از آشفتگی سیاسی و آزمایش فرار کردند.

ییمو به دلیل تبلیغ بسیاری از بازیکنان چینی شناخته شده است. از تولیدات او می توان به گونگ لی (“لوله قرمز”، “داستان کیو جو”)، ژانگ زیوی (“خانه خنجر در حال پرواز”) و ژو دونگجو (“زیر درخت زالزالک” اثر ییمو و آخرین فیلم نامزد اسکار اشاره کرد. فیلم “بهترین روزها”). درد

پاسخ‌ها به داستان پیچیده فیلم جدید ییمو خوب بود، اما سبک و طرح فیلم با استقبال خوبی مواجه شد و تبلیغات Cliff Walkers در خود چین چندان تاثیرگذار نبود.

این چیزها معمولا ییمو را دلسرد نمی کند. او گفت: روند ساخت یک فیلم غلبه بر چالش ها، آرامش و پشتکار است. او در ادامه توضیح می دهد که استقامت از عشق به سینما ناشی می شود که به نظر می رسد هنوز هم آن را دارد: به دست آوردن 11 درصد از آنچه برای رسیدن به آن برنامه ریزی می کنید.

منبع: Variety (پاتریک فریر)

«Cliff Walkers» از روی اکران منتقد فیلم اسکرین دیلی

ژانگ ییمو اولین تلاش خود را بر روی نوعی هوش با “Cliff Walkers” انجام داد. این فیلم که در دهه 1930 تأسیس شد، بر روی مأموران ویژه حزب کمونیست در مأموریت های فوق سری در Manchukova، استانی واقع در ژاپن تمرکز دارد. کارگردان برجسته نسل پنجم سینماگران چینی که پیش از این ژانر ووشیا یا «قهرمانان هنرهای رزمی» را در فیلم هایی چون «قهرمان» و «خانه خنجرهای پرنده» می شناخت، استعدادی مشابه در زمینه تریلرهای جاسوسی دارد. و تقریباً هر چیزی را که در یک محیط کاملاً عادی قابل تصور است هدایت می کند.

«Cliff Walkers» در میان انبوهی از برف فیلمبرداری شد که به داستان پیچیده فیلم افزود. این فیلم به کارگردانی چوی دونگ هو و «عصر سایه‌ها» (2016) توسط کیم جی وون، به‌عنوان یک فیلم تجاری پرمخاطب از شرق آسیا قابل ویرایش است. اگرچه ییمو کاملاً سبک دائمی را کنترل می‌کند، اما مشخص نبود که آیا کلیف واکرز یکی از موفقیت‌های بزرگ بوکس او خواهد بود یا خیر.

فیلم با ماموران نترس شروع می شود که در یک چتر نجات در جنگل شمال شرقی چین زندگی می کنند. این گروه شامل ژنرال ژانگ شنچان (ژانگ یی) و همسرش وانگ یو (چین هایلو) و همچنین یک زوج جوان به نام چو لیانگ (ژو یون) و شیائو لن (لیو هائوهون) است. آنها که در اتحاد جماهیر شوروی آموزش دیده اند، وظیفه دارند شواهد قتل عام چین توسط نیروهای ژاپنی پنهان شده در هاربین را از بین ببرند. از آنجایی که پلیس مخفی کنترل منطقه را در دست دارد، ژانگ تصمیم می گیرد گروه را به دو گروه به سمت شهر تقسیم کند. این تصمیم خوبی است، زیرا هنگامی که به مکانی می‌رسید، رابط موقعیت مکانی آن‌ها را آزار می‌دهد، حتی اگر اقدامات آن‌ها روی گوش‌هایشان خطر ایجاد کند.

به محض ورود به شهر، افسران توسط اعضای گروهی که تصور می‌شد متحدانشان بودند، تهدید به خرابکاری شدند که زیر نظر رئیس بخش، گائو (نی داهونگ) فعالیت می‌کردند. در ادامه، نبردی منطقی در خیابان های پر پیچ و خم هاربین و در خانه ای مخروبه که به عنوان پایگاهی برای عملیات استفاده می شود، به راه افتاده است. در همان زمان، ژانگ و وانگ در تلاش بودند تا کار خود را تکمیل کنند. این زوج در حالی که در هاربین زندگی می کردند، مجبور شدند فرزندان خود را هنگام مهاجرت به اتحاد جماهیر شوروی ترک کنند و اکنون مصمم به یافتن آنها هستند.

کلیف واکرز به قهرمانان انقلاب کمونیستی ادای احترام می کند («کارگران جهان یکی هستند!»)، اما به همان اندازه یک جشنواره سینمایی واقعی ناب است، بنابراین در تئاتر درام به عنوان محل ملاقات مهمی عمل می کند.

فیلمنامه کوان یانگوشیان، با طرح دقیقش، به ییمو فرصت های زیادی برای بازدید از پانتئون بهترین تریلرهای فیلم از آلفرد هیچکاک تا ژان پیر ملویل و جانی تو می دهد. این فیلم به طرز ماهرانه ای پویایی تیمی از عوامل را نشان می دهد و قهرمانان خود را در چالش های فردی قرار می دهد که نیاز به نبوغ، اراده و شانس دارد. در حالی که لذت تماشای فیلم از سبک صحیح ییمو و شرح طراحی محاسبات اکشن ناشی می شود. علاوه بر این، نقش یونگ دو، سازنده فیلم اکشن در درگیری خشونت آمیز در ایستگاه قطار، تعقیب و گریز خیابانی و بازدیدهای خطرناک از سفارت غیرقابل انکار است.

ویژگی‌های کلیدی مانند تبادل رمزنگاری پیام‌ها، قرص‌های سیانید و نوشیدنی‌های حاوی دارو نیز گنجانده شده است. در عین حال طیف کارهای ماهرانه ای که باید انجام شود با حضور بازیگران خوبی همسو می شود که نقش خود را با مفهوم کار تصویری پر می کنند.

همانطور که از Yimo انتظار می رود، “Cliff Walkers” یک ویژگی بصری جذاب است. لین موئو، طراح تئاتر، ساختمان های هاربین دهه 1930 را دوباره طراحی کرد، در حالی که فیلمبرداری ژائو شیائودینگ حس گوش دادن را در سایه درونی ایجاد کرد. در حالی که قرار گرفتن در معرض دیجیتال اغلب یک نقطه ضعف برای فیلم های تاریخی است، شرایط آب و هوای سرد زمستانی تضمین می کند که پالت فیلم Yimo خیره کننده و نوآورانه است. بازیگرانی که معمولاً کت‌های مشکی می‌پوشند، اغلب توسط برف سفید روشن احاطه شده‌اند که در مواقع سخت بر لبه صحنه می‌نشینند. همراه با حس فیلم، اگر چراغ قرمز (معمول فیلم) نبود چراغ های خیابان یا زخم های خونریزی دهنده، برخی از صحنه های بیرونی سیاه و سفید می شد.

ییمو نمی تواند چیز جدیدی به نوع جاسوس اضافه کند، اما می تواند با مهارت لازم داستان خوبی را تعریف کند.

منبع: دیلی اسکرین (جان برا)

این فیلم را در Experience تماشا کنید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا