رفع مشکل ناباروری مردان با استفاده از هوش مصنوعی

رفع مشکل ناباروری مردان با استفاده از هوش مصنوعی ممکن شده است. جدیدترین کشفیات دانشمندان ممکن است مشکل عدم باروری در مردان را حل کند.
محققان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) الگوریتمی را طراحی کرده اند که منجر به رفع مشکل ناباروری مردان با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می شود. نام این روش “SpermSearch” است که می تواند با استفاده از هوش مصنوعی اسپرم های سالم را در بدن مرد پیدا کرده و آن را برای باروری آماده کنند.
البته دانشمندان عنوان کردند که این روش فعلاً نیاز به کارآزمایی های بالینی دارد تا دقیق مشخص شود که هوش مصنوعی چقدر در درمان ناباروری مردان مؤثر است.
بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی AudioPaLM گوگل با قابلیت صحبت کردن، شنیدن و ترجمه معرفی شد!
رفع مشکل ناباروری مردان با استفاده از هوش مصنوعی
حدود 1 درصد از مردان جهان با مشکل بی نطفگی یا آزواسپرمی غیرانسدادی روبه رو هستند و 5 درصد از زوج ها به دنبال درمان این اختلال هستند. بی نطفگی باعث می شود در منی افراد هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد، درنتیجه پزشکان باید بخشی از بیضه بیمار را جدا کنند و در آن به دنبال اسپرم بگردند. این روش تاکنون به صورت دستی انجام می شد و بسیار طول می کشید. اما حالا هوش مصنوعی شرایط را تغییر می دهد.
محققان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) الگوریتمی را توسعه داده اند که با هزاران تصویر میکروسکوپی از اسپرم ها و دیگر سلول ها و ذرات آموزش داده شده است تا بتواند به دقت اسپرم ها را پیدا کند. آزمایش عملکرد این هوش مصنوعی به دانشمندان نشان داده است که کامپیوتر درمجموع می تواند بیشتر از متخصصان باروری در بافت بیضه اسپرم پیدا کند.

البته برخی اسپرم ها ظاهراً فقط توسط پزشکان و برخی فقط توسط هوش مصنوعی قابل تشخیص بودند. در پایان آزمایش، متخصص باروری 560 اسپرم و هوش مصنوعی 611 اسپرم پیدا کرد. ولی نکته مهم این جا بود که زمان لازم برای این الگوریتم کمتر از 1000 برابر زمانی بود که پزشک لازم داشت. به علاوه، دقت کامپیوتر 5 درصد بیشتر از متخصص باروری بود.
پژوهشگران می گویند این مطالعه نوعی اثبات مفهوم است که همچنان به کارآزمایی های بالینی نیاز دارد. ولی همین حالا هم می توان کاربردهای آن را در شناسایی اسپرم در افراد نابارور مشاهده کرد. «کارلوس کالهاز-یورخه»، رئیس انجمن تولیدمثل و جنین شناسی اروپا می گوید:
«یافتن اسپرم های سالم از تکه های نمونه برداری شده از بیضه در زیر میکروسکوپ می تواند فرایند طاقت فرسایی باشد. چشم انداز استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش سرعت و دقت این فرایند بسیار جذاب است. باید منتظر تحقیقات بیشتری مبتنی بر یافته های این مطالعه باشیم.»
بیشتر بخوانید:

    تماشا کنید: فارسی حرف زدن متیو مک کانهی با هوش مصنوعی [+فیلم]
    هوش مصنوعی چهره کودکی سلبریتی ها را به تصویر کشید [+تصاویر]
    بازسازی چهره کوروش کبیر توسط هوش مصنوعی [+عکس]

نظر شما درباره  رفع مشکل ناباروری مردان با استفاده از هوش مصنوعی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

دکمه بازگشت به بالا