دانش و فناوری

رفع فیلتر واتساپ در برخی اپراتورها ؛ واتساپ از فیلترینگ آزاد شد؟

اخباری منتشر شده که نشان از رفع فیلتر واتساپ دارد. اما هنوز مشخص نیست که آیا این رفع فیلتر به صورت دائمی خواهد بود یا اختلالی در شبکه به وجود آمده است.

با توجه به رویدادهای اخیر و فیلترینگی که بر روی برخی شبکه‌های اجتماعی مانند واتساپ اعمال شده بود، به نظر می‌رسد از صبح امروز برخی کاربران بدون ابزارهای تغییر آی پی به واتساپ خود دسترسی پیدا کرده‌اند.

آرون گروپس

بیشتر بخوانید: بهترین جایگزین واتساپ در ایران ؛ برنامه شبیه Whatsapp چی نصب کنیم؟ [16 اپلیکیشن مشابه واتساپ]

رفع فیلتر واتساپ

طی بررسی‌های انجام شده و گفته‌های کاربران، برخی مشترکین همراه اول، ایرانسل، مخابرات، شاتل موبایل و زیتل از صبح امروز بدون استفاده از ابزارهای تغییر آی پی و فیلترشکن به پیام‌هایشان در واتساپ دسترسی داشته‌اند. به نظر می‌رسد این رفع فیلتر واتساپ یا اختلال در شبکه تنها شامل پیام‌های متنی می‌شود و همچنان امکان ارسال تصویر، ویدئو و صوت وجود ندارد.

رفع فیلتر واتساپ در برخی اپراتورها

اینطور که از شواهد پیداست، رفع فیلترینگ برای تمامی کاربران اپرتورها اتفاق نیافتاده است و برخی از آنها از عدم اتصالشان به واتساپ بدون ابزارهای تغییر آی پی خبر می‌دهند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلال بر روی این شبکه اجتماعی بسیار گسترده بوده و در سطح بالایی قرار دارد.

این در حالی است که هنوز سایر رسانه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام، لینکدین و اسکایپ همچنان در فیلترینگ به سر می‌برند. با توجه به اینکه هیچ مقام رسمی نسبت به رفع فیلتر واتساپ اظهار نظری نکرده، باید منتظر ماند و دید که در هفته‌های آینده محدودیت‌های ایجاد شده بر روی این پلتفرم‌ها چطور برنامه‌ریزی خواهند شد.

همه چیز از چهارشنبه 30 شهریور و با ملی شدن اینترنت آغاز شد. فیلتر شدن اینستاگرام و واتساپ اولین پیامدهای طرح صیانت بود. بعد از فیلتر شدن این دو اپلیکیشن کاربردی نوبت لینکدین، اسکایپ، گوگل پلی، اپ استور و حتی بازی‌هایی موبایلی مانند کلش آو کلنز و کال آو دیوتی بود که با اینترنت ملی از دسترس عموم خارج شد.

طی هفته‌های اخیر، دوستداران طرح صیانت از هیچ تلاشی برای فیلتر اینستاگرام و واتساپ و دیگر شبکه‌های اجتماعی فروگذار نکردند به طوری که یکی از اعضای کمیته تعیین مصداق محتوای مجرمانه، برای فعالیت اینستاگرام و واتساپ با نظر شخصی خود شرایطی وضع کرد و اذعان داشت که این دو پلتفرم برای ادامه فعالیت خود در ایران باید قوانین جمهوری اسلامی را پذیرفته و همکاری کنند.

از آنجایی که به طور رسمی رفع فیلتر واتساپ اعلام نشده، مشخص نیست اتفاقی که امروز صبح برابر با 10 مهر 1401 افتاد (ارسال پیام در واتساپ بدون فیلترشکن) تنها یک اختلال در فیلترینگ است یا برای تمامی کاربران ممکن خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص رفع فیلتر واتساپ در برخی اپراتورها چیست؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا