اخبار بازار

راه های حفظ و افزایش سهم بازار (تعداد مشتری) در شرایط دشوار رستوران ها و کافه ها

یکی از راهکارها و راهبردهای لازم برای پایداری در شرایط دشوار مشاغل ، حفظ سهم بازار است. در این مقاله ضمن تعریف مختصری از سهم بازار ، ما به امید اینکه در این شرایط خاص به فعالان صنعت کمک خواهیم کرد ، برخی از راهکارهای عملی را برای صنعت غذا و رستوران ارائه داده ایم.

علوم بازاریابی سهم بازار را از زوایای مختلف تعریف کرده اند ، اما در اینجا تعاریف ملموس تر ارائه شده است.

تعریف 1: سهم بازار رقابتی در فروش محصولات یا خدمات برای جذب مشتری بیشتر است

تعریف 2: سهم بازار مقدار یا درصد فروش شرکت در طی یک بازه زمانی مشخص در بازار است.

با توجه به دو تعریف فوق ، شاید بهترین و ساده ترین تعریف سهم بازار در صنایع غذایی و پذیرایی این است: مشتریانی که غالباً از مجموعه ما خریداری می کنند. با خرید اغلب آنها در واقع به ما می گویند که از محصول یا خدمات ما راضی هستند و پتانسیل تبدیل شدن به مشتریان وفادار را دارند. مشتری که فقط در یک بازه زمانی خاص (بین سه تا شش ماه) یک بار اقدام به خرید می کند ، به هر دلیلی از محصول و خدمات ما راضی نیست ، یا اگر اینگونه نباشد ، ممکن است به اندازه رستوران مشهور نباشد. بنابراین تکرار فرایند خرید در یک بازه زمانی کوتاه بسیار مهم است.

 • روی مشتری ها متمرکز شوید و نیازهای آنها را بررسی کنید و سعی کنید در حالی که هزینه ها را بالا نمی برید ، جذاب تر کنید. امروزه مشتریان به دلیل شرایط خاص شرکت انتظارات متفاوتی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد. ما باید سطح تعامل خود را با آنها در رسانه های اجتماعی بالا ببریم ، آنها را واقعاً احساس کنیم که اوضاع را درک می کنیم و آماده ایم که همه چیز را برای امنیت و سلامتی آنها انجام دهیم. اقداماتی مانند رعایت پروتکل های بهداشتی و توزیع تصاویر و فیلم ها بسیار مؤثر است.
 • · مدیریت جدی و هوشمند هزینه ای که باعث می شود ضمن حفظ کیفیت یا حتی بهبود کیفیت ، قیمت ها افزایش نیابد. یکی از مهمترین دغدغه های مردم در این شرایط وضعیت مالی آنها است. بنابراین افزایش قیمت مواد غذایی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه نمی تواند به مشتریان کمک کند. کنترل بیشتر و بیشتر وسایل آشپزخانه ، بررسی مجدد حجم مواد غذایی ارائه شده به مشتری با توجه به ابزارهای برگشت یافته به آشپزخانه ، تمرکز بیشتر بر وزن مواد اولیه مورد استفاده در پخت و پز و تهیه غذا ، جستجوی روزافزون در جستجوی مواد اولیه با قیمت مناسب تر می تواند از جمله راه حل ها باشد.
 • · به مشتریان آموزش دهید و در مورد کیفیت مواد غذایی ، مواد تشکیل دهنده آن ، نحوه تهیه آن ، فواید سلامتی آن غذا و … به آنها اطلاع دهید.
 • · فرآیند را قبل از خرید قبل از ، قبل ، حین و پس از آن از طریق واحد ارتباط با مشتری پویا و هوشمند (CRM) و همچنین یک سیستم فروش و تحویل دقیق و مطمئن تسهیل کنید. در این حالت ، حداقل یک نفر باید به طور خاص مسئول برقراری ارتباط با مشتری ها ، به ویژه مشتریان وفادار باشد. حتما بعد از هر سفارش با آنها تماس بگیرید و یادداشت برداری کنید و در صورت امکان آن شخص مطابق با تکنیک جمله بندی فوق دستورات را از حالت خارج خارج می کند. و آن شخص هنگام حضور مشتری با آنها ارتباط برقرار می کند. با این وجود ، مهم است که اطمینان حاصل کنید که روند پس از خرید آسان است ، توجه داشته باشید که سریعاً ، با اطمینان از ارسال آن استفاده کنید و مطمئن باشید پیک شما را به خوبی درمان می کند.
 • مشتریان را ترغیب کنید تا با استفاده از انواع انگیزه های غیر تکراری ، در تبلیغات کلامی (بازاریابی دهان به دهان) شرکت کنند. در حقیقت ، تبلیغات کلامی می تواند موثرترین و ارزانترین نوع تبلیغات به ویژه در صنعت رستوران به دلیل رقابت زیاد و اهمیت سلامتی و خدمات مناسب تلقی شود ، مشتریان نسبت به سایر تبلیغات ، به آنچه می شنوند توجه بیشتری می کنند.
 • · خلاقیت و نوآوری در هر تجارت آزاد و صنعت میهمان نوازی با استفاده از خلاقیت در زمینه های مختلفی مانند دکوراسیون اتاق نشیمن ، ترتیب و تزئین غذا و نوشیدنی ، بسته بندی یا حتی وسایل تحویل و پرداخت (بدون تحمل هزینه های اضافی) می تواند وجوه را متمایز کند.
 • · ایجاد ارزش افزوده راه دیگری برای تقویت تمایز و البته تقویت برند است. ارزش افزوده به معنای ایجاد یک تجربه و تجربه دلپذیر و متفاوت علاوه بر ارائه خدمات به مشتریان با انجام کارهایی مانند فراهم کردن محیطی شاد ، بالا بردن سطح دانش و رضایت مشتری ، ایجاد سرگرمی و … است.
 • · استفاده از اقشار مختلف مردم با ایجاد مواردی مانند تغییرات فصلی در منوی غذا یا تهیه انواع نوشیدنی و دسر ، ظروف و غیره که به نوعی خدمات ما را تازه می کند.
 • عدم کاهش بودجه بازاریابی و تبلیغات و هدف گذاری با تمرکز بر فضای سایبری به دلیل بیشتر زندگی در این شرایط.
 • علل و دلایل بار رستوران ها را در روزها و ساعات خاصی از هفته بررسی کنید و در سایر مواقع از این دلایل برای رونق آن استفاده کنید ، برای مثال ، شاید یکی از دلایل ازدحام رستوران در تعطیلات آخر هفته ، تأثیر زنان در خانواده است. در خانه و در کنار خانواده باشید. بنابراین می توان با انجام اقدامات موثر از انزوا استفاده کرد.
 • · در مواجهه با شرایط سخت ، بسیاری از همکلاسی ها و رقبا ضعیف هستند و فعالیت آنها متوقف شده است ، بنابراین یکی از راه های افزایش رضایت مشتری شکار مشتریان وفادار خود با انجام پیشنهادهای جذاب است.
 • · آموزش مداوم کارمندان در این شرایط برای حفظ نکات بهداشتی و ارتباطی بهتر با مشتریان نسبت به گذشته و در عین حال ایجاد یک محیط شاد و بدون استرس برای کارکنان زیرا آنها نیز در این شرایط تحت فشار اقتصادی و امنیتی هستند که این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بعد از تعیین تاکتیک های فوق ، هرکدام با تکنیک های مختلف کاربردی ، می خواهم مجدداً بر مدیریت هزینه تأکید کنم و ذکر کنم که فقط کسانی که در شرایط دشوار زنده مانده اند می توانند امیدوار باشند که ضمن کنترل هزینه در بخش های مختلف ، بر استفاده از آن غلبه کنند و با استفاده از راه حل های خلاقانه و متنوع و همچنین مشاوره با متخصصان ، مقاومت خود را افزایش دهند. .

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا