راه های جلوگیری از خونریزی دندان

آیا این مطلب برایتان مفید است؟

خارج کردن دندان از حفره فک به طور طبیعی با خونریزی همراه است، اما چگونه خونریزی بعد از کشیدن دندان را متوقف کنیم؟ تا چه مدت پس از باید مراقبت های لازم را رعایت کرد؟
آیا دستورالعمل هایی که باید برای بند آوردن خون لثه بعد از کشیدن دندان رعایت کنید را می دانید؟
آیا استفاده از عسل، سیاه دانه و سایر مواد طبیعی که برخی از افراد آنها را برای درمان خانگی خونریزی دندان  بعد از کشیدن توصیه می کنند، کار درستی است؟
مهم ترین خواسته تمام افرادی که دندان خود را می کشند، تسریع بهبودی وضعیت دهان است.
اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، با دکتر فاطمه لبافی در این مطلب همراه باشید.

روش های قطع فوری خونریزی دندان بعد از کشیدن

انجام 5 راهکار زیر برای قطع خونریزی بعد از کشیدن دندان بسیار مؤثر هستند. مهم است این موارد را بدون هیچ اقدام دیگری انجام دهید تا سریع ترین نتیجه را به دست آورید.

 1. قرار دادن یک تکه گاز استریل مرطوب روی لثه

بعد از درمان در ابتدا دندانپزشک یک گاز استریل روی لثه شما قرار می دهد که باید آن را در حدود 1 الی 2 ساعت روی جای خالی دندان خود نگه دارید. معمولاً بعد از این مدت زمان نیازی به استفاده از گاز استریل مجدد ندارید.
لازم به ذکر است، در صورتی نیاز به انجام این کار نخواهید داشت که توصیه ها را به خوبی رعایت کنید و گاز استریل را به خوبی روی بافت لثه فشار دهید تا خونریزی سریع تر بند آید.

 1. خوردن بستنی یخی

مصرف بستنی یخی از مؤثرترین و بهترین اقداماتی است که برای بهبودی سریع تر باید انجام دهید. این کار به تشکیل سریع لخته خون کمک خواهد کرد. بعد از برداشتن گاز استریل، بدون اینکه آب دهان خود را خارج کنید، شروع به خوردن بستنی کنید.
در این زمان تا حدودی خون در دهان شما است که شاید قورت دادن آن برایتان آزار دهنده باشد. اما توجه کنید که اگر آن را با فشار از دهانتان خارج کنید، خونریزی را تشدید کرده اید.
این روش بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان با توجه به اینکه محل مورد نظر را سردتر خواهد کرد، می تواند سبب تنگ شدن رگ ها و در نتیجه کمک به تشکیل لخته شود.
برای خارج کردن خون می توانید دستمالی را جلوی دهان خود بگیرید و اجازه دهید تا خون به  صورت طبیعی از دهانتان بیرون بریزد و پس از آن بلافاصله بستنی میل کنید.

 1. استفاده از چای کیسه ای

این روش نوعی درمان خانگی خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان است. برای استفاده از چای کیسه ای، ابتدا کمی آن را مرطوب کرده و پس از آن حدود 30 الی 40 دقیقه روی لثه خود بگذارید. چای سیاه به علت دارا بودن تانیک اسید می تواند سرعت لخته شدن خون را افزایش دهد.

 1. بالا نگه داشتن سر

این کار جهت بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان بسیار مؤثر است. در صورتی که می خواهید دراز بکشید، حتماً برای بالاتر قرار گرفتن سرتان از چند بالش استفاده نمایید. در این صورت جریان خون کاهش می یابد و خونریزی لثه متوقف می گردد.

 1. استفاده از کمپرس سرد

مقداری یخ را درون پارچه یا کیسه ای تمیز ریخته و روی قسمتی از فک خود که دندان کشیده شده است، بگذارید. توجه کنید که یخ را نباید به صورت مستقیم روی صورتتان قرار دهید. بهتر است تا از حوله ای نازک برای این کار استفاده داشته باشید.

ایمپلنت های برند دنتیوم دارای کیفیت متوسطی هستند و تعداد زیادی از دندانپزشکان از ایمپلنت  کره ای دنتیوم استفاده می کنند، اگر بودجه بیمار خیلی زیاد نباشد و وضعیت استخوان فک و بافت لثه نیز حالت معمولی داشته باشد می توان از ایمپلنت دنتیوم استفاده کرد.

علت خونریزی بعد از کشیدن دندان

اینکه بلافاصله بعد از کشیدن دندان با خونریزی روبه رو شوید، کاملاً طبیعی بوده و به دلیل آسیب رسیدن به بافت لثه و مویرگ های داخل آن است. چنین خونریزی معمولا یک تا دو ساعت بعد از درمان هم ادامه دارد.
بسته به اینکه وضعیت بیمار چگونه باشد و چه دندانی را از دهان خود خارج کرده باشد، ممکن است این خونریزی، مدت بیشتری هم ادامه دار باشد. اما لازم به ذکر است که اگر خونریزی بیش از 1 الی 2 روز طول بکشد و میزان آن غیر طبیعی باشد، نباید از آن غافل بود و حتماً باید به آن رسیدگی شود.
البته بهتر است با برخی از عوامل تشدید کننده این خونریزی آشنا باشید تا در صورت بروز خونریزی های شدیدتر و طولانی تر، بتوانید با چنین مشکلی مقابله کنید. این عوامل می توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. بیماری هموفیلی جزو بیماری هایی است که روی عوامل انعقادی تاثیر زیادی می گذارد؛ به همین دلیل روی مدت خونریزی نیز تاثیرگذار خواهد بود. دقت داشته باشید در صورتی که دارای بیماری خاصی مانند هموفیلی هستید، حتماً قبل از جراحی به دندانپزشک خود اطلاع دهید. زیرا خونریزی بعد از کشیدن دندان برای بیماران هموفیلی مدت زمان بیشتری زمان می برد.
 2. داروهای ضد انعقادی برخی از داروها مانند آسپرین و ایبوپروفن، می توانند خونریزی را بیش از اندازه افزایش دهند. برخی دیگر مانند پلاویکس، وارفارین و کوادمین رقیق کننده خون می باشند. در ارتباط با بعضی ویتامین ها و داروهای گیاهی مانند ویتامین E می توان گفت که بر روی توانایی بدن در ایجاد لخته خون تأثیر گذار هستند.
 3. عدم رعایت توصیه های بعد از درمان عدم رعایت توصیه های دندانپزشک بعد از کشیدن دندان، می تواند شما را با مشکلات زیادی همراه کند. به عنوان مثال، در صورتی که از مسواک زبر و سفت برای تمیز کردن ناحیه دندان کشیده شده استفاده کنید، مطمئنا لخته تشکیل شده برداشته می شود و خونریزی دوباره شروع خواهد شد.

روش های خانگی جلوگیری از خونریزی لثه | مجله دکتردکتر

برای جلوگیری از خونریزی بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

دقت داشته باشید که یک سری کارها را نباید بعد از کشیدن دندان انجام دهید؛ موارد مهمی که باید از انجام آنها اجتناب کنید، عبارت اند از:

 1. عدم استفاده از نی استفاده از نی بعد از کشیدن دندان می تواند مانعی برای لخته شدن خون باشد؛ در واقع نی با ایجاد یک فشار منفی در دهان، می تواند همانند خارج کردن آب دهان با شدت، لخته تازه تشکیل شده را به سرعت از جای خود خارج کند. بنابراین تا چند روز بعد از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید تا لثه دچار خونریزی نشود.
 2. عدم استعمال دخانیات مصرف دخانیات می تواند باعث از بین رفتن لخته خون شود و همچنین با گسترش مواد شیمیایی مضر در اطراف زخم، عفونت دردناکی را به وجود بیاورد.
 3. اجتناب از خوردن نوشیدنی های داغ و گاز دار نوشیدنی های داغ و گاز دار می توانند سبب از بین رفتن لخته خون شوند. نوشیدنی های داغ در واقع عکس بستنی یخی عمل می کنند و با گشادتر کردن رگ های آن ناحیه، تشکیل لخته را سخت و سخت تر خواهند کرد. علاوه بر این گرما می تواند را افزایش دهد.
 4. پرهیز از فعالیت های سنگین پس از درمان سعی کنید از فعالیت های سنگین پرهیز کنید تا خونریزی لثه کاهش یابد.
 5. دقت در مسواک زدن در صورتی که جای خالی دندان را به درستی مسواک نزنید، احتمال دارد لخته دندان از بین رفته و لثه مجدد دچار خونریزی شود.
 6. پرهیز از لمس جای خالی دندان با زبان برای اینکه روند بهبود به درستی انجام شود و لخته خون از بین نرود، از لمس جای خالی دندان کشیده شده با زبان اجتناب کنید. لمس لثه با زبان می تواند باعث شروع مجدد خونریزی آن شود.
 7. عدم مصرف آسپرین از مصرف آسپرین خودداری نمایید، زیرا آسپرین به دلیل اینکه خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد، می تواند مانع تشکیل لخته خون شود. در این صورت خونریزی شدید می شود. البته بیمارانی که به دلیل مشکلات قلبی و عروقی مجبور به مصرف این چنین داروهایی هستند، باید دندانپزشک خود را از این موضوع مطلع سازند تا راهکارهای موثر را در اختیارشان قرار دهد.
 8. پرهیز از صحبت کردن زیاد در چند ساعت اول پس از کشیدن دندان، سعی کنید تا چند ساعت زیاد صحبت نکنید تا خونریزی سریع تر بهبود یابد.

مراقبت های روز اول بعد از کشیدن دندان برای پیشگیری از خونریزی

؟ در زیر به نکات و مراقبت هایی که در روز اول پس از این درمان باید به آن ها توجه داشته باشید، اشاره کرده ایم. این موارد عبارت اند از:

 1. بر روی محل دندان کشیده شده حداقل تا یک ساعت گاز استریل گذاشته و فشار دهید.
 2. پس از برداشتن گاز استریل دهان خود را با آب سرد بشویید و بستنی بخورید. بستنی در ایجاد لخته خون بسیار کمک دهنده است.
 3. سعی کنید روز اول بعد از جراحی به خصوص در چند ساعت ابتدایی، کمتر صحبت کنید تا فرآیند لخته شدن خون سریع تر انجام شود.
 4. دقت داشته باشید که مسواک زدن را نباید ترک کنید؛ اما بهتر است تا چند شب ناحیه مورد نظر را مسواک نزنید. به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و سایر دندان ها بسیار ضروری است؛ چرا که می تواند به کاهش احتمال عفونت کمک کند.
 5. برای بهداشت دهان و دندان از روز دوم به بعد از دهانشویه و آب نمک استفاده نمایید.
 6. برای کاهش درد و خونریزی از کمپرس یخ در فواصل زمانی 10 دقیقه استفاده نمایید.
 7. جهت کاهش درد می توانید از استامینوفن استفاده نمایید، اما از مصرف آسپرین و هر داروی دیگری بدون مشورت دندانپزشک خودداری نمایید.
 8. از خوردن غذای سفت و همچنین لمس جای خالی دندان با زبان پرهیز نمایید.

سوالات متداول

 1. خونریزی بعد از کشیدن دندان چقدر طول می کشد؟

تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان خونریزی طبیعی است. معمولا 1 الی 2 ساعت طول می کشد.

 1. بعد از کشیدن دندان چه بخوریم که خونش بند بیاید؟

برای بند آمدن خونریزی بعد از کشیدن دندان خوردن بستنی توصیه می شود.

 1. چرا بعد از کشیدن دندان خونریزی قطع نمی شود؟

علت بند نیامدن خون بعد از کشیدن دندان معمولا به دلیل مشکلات انعقاد خون و تشکیل نشدن لخته پیش می آید. چنانچه این خونریزی بعد از 8 تا 12 ساعت پس از انجام این درمان متوقف نشود، باید حتما مشکل را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

 1. آیا چای کیسه ای برای خونریزی دندان موثر است؟

چای کیسه ای مرطوب شده جهت جلوگیری از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان، تاثیر بسزایی دارد. برای این کار چای کیسه ای را مرطوب کرده و پس از خنک شدن آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. در این صورت به دلیل وجود تانیک اسید موجود در چای که خاصیت ضد درد و انقباض دهندگی دارد، باعث قطع خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان می شود.

 1. آیا خونریزی بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

به طور معمول برای جراحی دهان و دندان، دندانپزشک مقداری از لثه را برش می دهد که این برش سبب خونریزی می شود، بنابراین امری طبیعی است. نکته مهم برای این اتفاق، کنترل خونریزی است که دندانپزشک متخصص از همان ابتدا کنترل خونریزی را آغاز کرده و پس از اتمام کار تمام نکات و مراقبت های لازم جهت جلوگیری از خونریزی را به شما می دهد.

 1. آیا تعویض گاز استریل روی دندان کشیده شده در فاصله زمانی کوتاه صحیح است؟

گاز استریل باید حدود 1 الی 2 ساعت روی ناحیه مورد نظر بماند، زیرا در صورت سریع تعویض کردن گاز استریل لخته تشکیل شده از بین رفته و خونریزی تشدید می گردد.

 

دکمه بازگشت به بالا