فیلم و هنر

رادیو اربعین کارش را آغاز کرد


به گزارش تیتربرتر: رادیو اربعین با حضور وحیدی – وزیر کشور، علی بخشی زاده – معاون صدا، حجت الاسلام والمسلمین انصاریان، محمدحسین پویانفر و مسئولان ستاد مرکزی و کمیته های ستاد اربعین و جمعی از مداحان کشور عصر پنجشنبه، 26 مرداد ماه افتتاح شد.


علی بخشی زاده، معاون صدا با اشاره به روز 26 مرداد سالروز بازگشت آزادگان به کشور به بیان خاطره ای از دوران اسارتش پرداخت و گفت: در ایام محرم بعثی ها سعی می کردند آمپول هایی را به بازوهای آزادگان تزریق کنند، تا دچار تب 40 درجه شوند و برای سیدالشهدا (ع) عزاداری نکنند. فکر می کنم سال 1362 بود که بعثی ها در اردوگاه عنبر رزمندگان را به خط کردند و سوزن آمپول را به بازوهای بچه ها زدند. همه دچار تب عجیبی شدند. سه چهار شب حال بچه ها همینطور بود. وقتی شب عاشورا رزمندگان با همان شرایط عزاداری جانانه ای کردند، صدایشان از فضای آسایشگاه فراتر رفت و به بیرون اردوگاه رسید. فرمانده بعثی ها با تعداد زیادی سرباز با کابل وارد آسایشگاه شدند و بچه ها را ضرب و شتم کردند. همینکه فرمانده بعثی قصد رفتن را داشت، عزیزِ آزاده ای سوال کرد ما اینجا کاری نمی توانیم انجام دهیم، چرا ما را ضرب و شتم می کنید؟ به این پنجره ها نگاه کن، انگشت دست از آن ها رد نمی شود.


وی ادامه داد: فرمانده بعثی می گفت شما حسین حسین می گویید، گریه می کنید و بعدش باید آن ور اردوگاه پیدایتان کنیم. یعنی گریه های ما در محرم و در فراق حضرت سیدالشهدا (ع) گریه ذلت نیست، گریه انقلاب است. گریه انفجار است. گریه آتشفشان شیعه است. این گریه بیداری است. به قول امام راحل، ملت ما را ملت گریه می خوانند. اگر بدانند این گریه ها برای چیست، آن وقت ملت ما را ملت حماسه می دانند.


بخشی زاده تصریح کرد: خدا رحمت کند حاج آقا ابوترابی را که این آزاده ها با حضور او توانستند راه مقاومت را طی کنند. وقتی آزادگان به ایران برگشتند ناراحت بودند چون امامشان نبود.


تولید 1417 برنامه رادیویی


معاون صدا سپس با بیان اینکه شبکه های رادیویی به فراخور ماه صفر به حضرت سیدالشهدا (ع) خواهند پرداخت توضیح داد: 17 شبکه رادیویی برنامه های ویژه تدارک دیدند. در این مدت تدارک صدای جمهوری اسلامی ایران 1417 برنامه در قالب 160 عنوان است، 1218 ساعت برنامه تقدیم مخاطبان می شود. 


او بیان کرد: رادیو اربعین به مدیریت جواد تشکری با 12 عنوان برنامه 360 بار به گوش شنوندگان می رسد که این برنامه ها در مدت زمان 720 ساعت در ماه صفر است. یکی از مهمترین حلقه های رادیو اربعین ارتباط مخاطبین با شبکه است.


رادیو اربعین کارش را آغاز کرد


اطلاع رسانی از آخرین وضعیت سفر کربلا


در ادامه جواد تشکری، مدیر رادیو اربعین درباره زمان آغاز دهمین سال فعالیت رادیو اربعین گفت: رادیو اربعین فعالیت خود را از امروز پنج شنبه، 26 مرداد آغاز و تا انتهای ماه صفر در تاریخ 25 شهریور به کار خود ادامه خواهد داد. این شبکه به صورت 24 ساعته بر روی موج اف ام، ردیف 95.5 مگاهرتز برنامه تقدیم شنوندگان می کند.


تشکری بیان کرد: سعی داریم در 720 ساعتی که در طول یک ماه در خدمت شنوندگان هستیم، به تببین قیام عاشورا و زیارت اربعین بپردازیم. همچنین اطلاع رسانی از آخرین وضعیت سفر کربلا و پیاده روی اربعین از کمیته های مختلف جزء برنامه های رادیو اربعین است که تا سه روز پس از پایان مراسم روز اربعین  ادامه دارد.


وی که همزمان سخنگوی ستاد مرکزی اربعین هم است عنوان کرد: علاوه بر موارد یاد شده امسال به دلیل شرایط آب و هوایی و گرمای هوا توصیه های بهداشتی و ایمنی خواهیم داشت که با حضور پزشکان در فواصل مختلف برنامه به آن پرداخته می شود. سعی داریم رادیوی همراهی برای مسافران باشیم تا سفری آسوده داشته باشند.


مدیر رادیو اربعین با اشاره به برنامه های این شبکه تا پایان ماه صفر تصریح کرد: پروسه اطلاع رسانی پیاده روی اربعین سه روز پس از روز اربعین پایان می یابد و 1 هفته پایانی ماه صفرذبه مسافران مشهد الرضا پرداخته می شود.


تلاش دوستان در راه رادیو اربعین باقیات و صالحات است


احمد وحیدی وزیر کشور هم طی سخنانی گفت: آنچه در اربعین و زیارت اربعین است، عهد و پیمان جدیدی با حضرت اباعبدالله حسین (ع) و شهدای کربلاست. امروز بعد از عبور از گذرگاه های سخت تاریخ، انقلاب اسلامی ما ادامه همان نهضت است. اگر امروز به وظایفمان عمل کردیم و یاری گر امام حسین (ع) بودیم می توانیم بگوییم نُصْرَتِی لَکُمْ مُعَدَّهٌ؛ وگرنه خلاف گفتیم. وگرنه زیارت اربعین انجام ندادیم. زیارت اربعین یک عمل قلبی، روحی و ایمانی است. فقط دیدار ساده نیست. 


رادیو اربعین کارش را آغاز کرد


وی تاکید کرد: همه کسانی که در این راه برای بزرگداشت تکریم زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام به هر نمونه و مقدار تلاش می کنند، جزو سالکان و طریقان راه حق هستند.


وحیدی سپس اظهار خرسندی کرد و گفت: در نظامی زندگی می کنیم که همه ارکان آن در خدمت و توسعه شرایط بهتر زائران عزیز کربلا می کوشند و این کار عزیزانمان در رادیو اربعین جز باقیات و صالحات خواهد بود.


رادیو اربعین هدایتگری می کند


 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین انصاریان در سخنانی کوتاه ضمن بیان نکاتی پیرامون اربعین از عوامل معاون صدای رسانه ملی در زمینه راه اندازی رادیو اربعین تشکر کرد و گفت: خیلی باریکلا به شما که صدای اهل بیت (ع) و صواب زیارت را به گوش زائران می رسانید. شما زائران بدانید کسی را زیارت می کنید، که قبل از ولادتش از مسیح تا آدم او را زیارت کردند و برایش گریه کردند. کسی را زیارت می کنید که عالم برایش گریه کردند. اینکه رادیو اربعین این نکات را به گوش مردم دنیا برساند، یک نوع هدایتگری است.


 افتتاحیه رادیو اربعین از ساعت 17 پنجشنبه آغاز و تا نماز مغرب و عشاء در خیمه بزرگ هنرهای عاشورایی میدان هفت تیر ادامه داشت.

دکمه بازگشت به بالا