فیلم و هنر

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»؛ تکامل یک ابرقهرمان

مجله نماوا ، ترجمه: علی افتخاری

ته اتفاقی برای واندا ماکسیموف (الیزابت اولسن) می‌افتد که سریال موفقی را به صورت آنلاین پخش می‌کند. اقدر امریکا چاوز (شوچیت گومز) را می‌بینیم که در قصه‌های مصور لاتین و یک دگرباش است؟ مردان ایکس برای اولین بار در کاری از مارول استودیوز حضور پیدا می کنند؟ نِیمور ساب-مارینر چطور؟ تام امروز که اولین گزینه برای «مرد آهنگی» بود، به‌عنوان تونی استارک جدید ظاهر می‌شود؟ این‌ها برخی پرسش‌هایی هستند که پیش از اکران دنباله «دکتر استرنج» در طرفداران نقش بسته بود.

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»
طبقه بندی کامبربچ

امابندیکت کامبربچ با بازگشت به نقش جادوگر بسیار پرقدرت مارول که احتمالاً بیش از هر یک از انتقام‌جویان دیگر اعتمادبه‌نفس دارد، دقیقاً چه می‌دانست برای چیزی قرارداد بازی در فیلم «دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) را – که از مه ۲۰۲۰ در سینماها منتشر شده است – امضاء می‌کند و از کار خود راضی است.

بازیگر 45 ساله انگلیسی می‌گوید: «این یک طاق‌نمای بسیار شلوغ با شخصیت‌ها و طرح‌های داستانی است، به ویژه این‌جهت که ما در این یکی، چندجهانی/ مولتی‌ورها را به‌درستی کند و کاو می‌کنیم. ویچیدگی‌ها و لایه‌ها به این معنی است که بله، این یک فیلم مستقل است که عنوان فیلم نام شخصیت من را دارد، اما همه‌چیز

‌ ایش‌ازاین، خیلی از لحظه‌های بزرگ کامبربچ در نقش دکتر استرنج زمانی بود که او در کنار دیگر ابرقهرم بود. او در «انتقام‌جویان: پایان بازی» (۲۰۱۹)، بی‌هیچ کلام و تنها با انگشت، به مرد آهنی. او نقشی کلیدی نیز در یک قصه چندجهانی دیگر بازی کرد: «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» که زمستان گذشته با موفقیت دلاری خود، بیشترین فروش یک فیلم در دوران همه‌گیری را رقم زد.

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»

دامبربچ در فیلم جدید با بازی در نقش چند از دکتر استرنج، چندین نسخه از فرصت‌ها برای منقبض کردن از ابرقهرمانی. این‌ها شامل نسخه‌های قهرمانانه، به‌ظاهر اهریمنی و زامبی‌مانند این ابرقهرمان است که مخلوق استیو دیتکو و استن لی فقید است و اولین بار در سال ۱۹۶۳ در مجله شماره ۱۱۰ «قصه‌های استرنج» مارول کامیکس ظاهر شد. کامبرچ اولین بار سال گذشته در مجموعه انیمیشن «چه می‌شود اگر…؟» در مقام صداپیشه، نقش یک دکتر استرنج از یک دنیای متفاوت زمانی را مدیریت‌کرد.

هرگز با دیگران خوب کار نمی‌کند، اما کامبرچ می‌گوی «این نسخه‌های موازی شباهت‌هایی دارند، اما تفاوت‌های اساسی هم دارند. این یک چالش بود… خلق چیزی که متفاوت ولی در عین حال به شکلی قابل تشخیص استرنج باشد. یک عنصر ثابت در او وجود دارد، اما استرنج همچنان به‌واسطه منیت و نخوت و این باور است که چاقو ااقو است. ی ه م م ر ی م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م این دانلود رایگان است.

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»
الیزابت اولسن

کامبربچ ادامه می‌دهد: «احساس می‌کنم در فیلم‌های قبلی با زبان انگلیسی و هیجان‌انگیز. ما شاهد رشد قدرت او در «جهان سینمایی مارول» به‌عنوان یک جادوگر بودیم، اما تا پیش‌ازاین فیلم هرگز واقعاً به این موضوع نپرداختیم و ندیدیم که ضعیف‌ها و شکاف‌های شخصیت او چیست و چقدر شکسته است. فیلم جدید آن را می‌کند و آزمایش می‌کند و ما را به‌جایی می‌رساند که استرنج باید خود را اصلاح کند، یا باید روش خود را تغییر دهد… میشویم چیزهایی که او را نه‌تنها به یک جراح بزرگ می‌کند، بلکه به یک جادوگر بزرگ تبدیل می‌شود و همه این‌ها این بارها به‌شدت می‌آیند.

کامبربچ بزرگ‌ترین جذابیت بازی در نقش استرنج را «پیچیدگی شخصیت او» می‌داند و می‌گوید: «من عاشق شوخ‌طبعی و ماهیت ازخودراضی، طعنه‌زن و متکبر او هستم، همچنین این نکته را که خیلی آنارشیست و خارج از قائده بازی می‌کند، اما در عین حال است. فردی قابل قبول است. او تغییر می کند و می تواند متحول شود. فکر می کنم او پتانسیل بالا دارد… شما می خواهید با او به ماجرا بروید. او آدم راحت نیست، اما انسان است. »

انتقام‌جویِ باتجربه‌تر با واقعیت‌های جایگزین، ساحره اسکارلت با بازی اولسن بعد از حضور در مضامین غصه و انکار در «مولتی‌ورس جنون» در نقش اولسن جاری می‌شود و او می‌گوید واندا و دکتر استرنج. «فکر می‌کنم این شخصیت‌ها با هم در یک دنیا هستند. هیجان انگیز است که ما آن‌ها را در یک دنیا قرار می‌دهیم زیرا همدیگر را می‌فهمند. هر دو به‌نوعی مستقل هستند.»

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»

روی صندلی کارگردانی، سام ریمی نشسته است که خیلی‌ها او را پدرخوانده سینمای ابرقهرمانی می‌دانند. او بیست سال پیش، توبی مگویر را در اولین فیلم «مرد عن کبوتی»

کامبرچ با اشاره به بازگشت ریمی به فیلم های ابرقهرمانی به جای اسکات دریکسون که اولین فیلم «دکتر استرنج» را در سال ۲۰۱۶ کارگردانی کرد (و گفته می‌شود به خاطر اختلاف نظر هنری را ترک کرد)، می‌گوید: «این مرد خیلی متواضع است و کار سختی دارد. داشت. او دیر وارد این پروژه شد و مدتی بود چنین کارهایی انجام نداده بود. قرار دادن نقاط قوت و جایگاه او در این ژانر و ژانر وحشت که هر دو در این فیلم هماهگ سام برای بردن این شخصیت غنی و پیچیده به دیوانه‌وارترین داستان و ماجرایی که تابه‌حال است، بهترین گزینه است.

ریمی می‌گوید کامبرچ با ازخودگذشتگی و تجربه‌سازی، بازگشت به فیلم ابرقهرمانی را آسان کرد. «او می‌خواست ما حق مطلب را درمورد دکتر استرنج ادا کنیم و واضح بازی نکنیم. ن ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش دیگر ت

دامبربچ ادامه می‌دهد: «احساس می‌کردم در دستانی بسیار امن هستم اگر تا به حال شلیک نکرده اید، باید آن را امتحان کنید.»

سام ریمی
سام ریمی

ی ی قش ک nقش یک beberقharmanِ menrule shathwdیwز tta آnجa کhehahahudhudhudhudhudhhud ،dhudhud ،ddrhanش‌nش‌nش‌nahahahaی مnش‌nahahahahahahahahnahahnahahnahahnahahahnahahahahahahahah طرفداران سرسخت و فروش در گیشه نتیجه کار است. شکاف رو به رشد بین هواداران پر و پاقرص و نقش آفرینان سینما که می‌توانند فیلم‌های ابرقهرمانی را تولید کنند. و ان ان آن آن آن ان آن ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت

اما کامبرچ اعتقاد دارد «کارهای بزرگ‌تر» مانند «دکتر استرنج» به او اجازه می‌دهد در فیلم‌هایی مانند «داستان موریتانیایی» – مردی موریتانیایی که ۱۴ سال در زندان گوانتانامو گذراند و سرانجام در ۲۰۱۶ آزاد شد – بازی کند، یا فیلمی مانند «پیک» »درباره تاجری که در دوران جنگ سرد برای جاسوسی استفاده می‌شود.

کامبرچ می‌گوید: «دوست دارم هر دو سمت بحث فرهنگی حضور داشته باشم. به یکی از دیگر علاقه‌ها ندارم. ما همیشه در زندگی زندگی می کنیم که یا از طریق استودیوها یا به‌واسطه ستاره‌ها، به هزینه‌های تولید کوچک‌تر کمک می‌کنیم و توجهات را معطوف به داستان‌های مهم می‌کنند که در غیر این صورت ممکن است تولید نکنند… و بله، ما باید مراقب خود باشیم، اما ری دیدن هنر هنر لازم نیست خیلی دور را نگاه کنید، در حالی که مردم مخاطبان اصلی هنر هستند. س زندگی کن و بگذار زندگی کنند. »

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»

برخی از فیلم‌های کامبرچ به دلیل به تصویر کشیدن شخصیت‌های دگرباش، ازجمله در «قدرت سگ» که انتقاد سام الیوت، بازیگر را همراه داشت و دنباله «دکتر استرنج» که در عربستان سعودی ممنوع اعلام شد، گاهی با نیش و کنایه می‌شوند. . و زیزی خطر، چیزی خیلی بیشتر از سیاست های پیرامون یک فیلم است و وعع ت دوم را «یک نامیدی قابل انتظار است.

او می‌گوید: «این تفکر که این یک معضل تاریخی است، دست کم گرفتن فراگیر مشکلات دنیای واقعی است که مردم در جوامع محر هستند. یکی از جنبه‌های مهم فیلمسازی در چنین تشخیصی این است: من می‌توانم این نکته را برجسته کنم که در سال ۲۰۲۲ مردم دیگر نه‌تر می‌شوند، بلکه به خاطرات جنسی خود کتک می‌خورند، شکنجه و گاهی اوقات اعدام می‌شوند. من خیلی افتخار می‌کنم که انجمن‌های آن را سرکوب کرده‌اند و بعضاً کمتر شناخته شده‌اند

دکتر استرنج کامبرچ همچنان یکی از شناخته‌شده‌ترین ابرقهرمانان مارول استودیوز است تا به این دلیل که او خود را متعهد به شباهت کامل می‌کند به ‌ظاهر این شخصیت در قصه‌های مصور می‌داند. یک عامل کلیدی در ظاهر او: ریش بزی، اما راز او چیست؟

«دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون»

کامبرچ که با کمک یک آرایشگر این کار را می‌دهد، می‌گوید: «سعی کنید همه‌چیز واقعی باشید. از جعل دوری کنید. ده ن د ا د ب ب ب ب ب ب ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی

درنهایت کامبرچ امیدوار است در آینده چه کاری انجام دهد؟ او می‌گوید: «این چند سال و به‌ویژه سال گذشته برای من شگفت‌انگیز بود. می‌خواهم روی افرادی که دوست دارم با آن‌ها کار کنم، همچنین شخصیت‌هایی که دوست دارند بازی می‌کنند، با آن‌ها کار می‌کنند. هر دو به یک اندازه دارند. عه بلیت طلایی بازی در نقش یک شخصیت بسیار پیچیده را به من داد، متوجه شدم که ت من هنرم را متحول کنم و باید برای آن پیدا کنم. این چیزی است که می‌خواهم ادامه دهم. می‌خواهم به‌عنوان یک هنرمند همیشه یاد بگیرم و بازیگر بهتری باشم. »

منبع: واشنگتن پست، ناشنال پست

تماشای فیلم «دکتر استرنج در مولتی‌ورس جنون» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا