دانش و فناوری

دولت آمریکا صادرات پردازنده های گرافیکی انویدیا به خاورمیانه را ممنوع کرد!

دولت آمریکا به منظور جلوگیری از فروش مجدد پردازنده های گرافیکی به چین، صادرات پردازنده های گرافیکی انویدیا به خاورمیانه را ممنوع کرد.

دولت بایدن فروش پردازنده های گرافیکی H100 و A100 انویدیا در منطقه خاومیانه را محدود کرده است. آنها دلیل این تصمیم خود را جلوگیری از فروش مجدد این پردازنده های گرافیکی به چین عنوان کرده اند.
جنگ تجاری بین آمریکا و چین هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند. در همین رابطه دولت آمریکا ممنوعیت جدیدی را برای فروش پردازنده های گرافیکی انویدیا وضع کرده است. بر این اساس کشورهای خاورمیانه از دسترسی به پردازنده های گرافیکی H100 و A100 انویدیا منع شده اند.
بیشتر بخوانید: ممنوعیت صادرات گالیوم و ژرمانیوم توسط چین اجرایی شد؛ پاسخ قاطع چین به تحریم های آمریکا!
دولت آمریکا صادرات پردازنده های گرافیکی انویدیا به خاورمیانه را ممنوع کرد!
بر اساس اعلام tomshardware، مقامات دولت آمریکا دلیل این ممنوعیت را جلوگیری از ورود این پردازنده های پیشرفته به خاک چین از طریق کشورهای خاورمیانه عنوان کرده اند. ظاهراً چینی ها از طریق برخی کشورهای خاورمیانه به خرید این پردازنده های گرافیکی و صادرات مجدد آن به خاک چین مشغول هستند.
فروش تراشه های H100 و A100 انویدیا به چین و روسیه ممنوع شده و انویدیا فقط مجوز فروش چیپست های H800 و A800 را آن هم به کشور چین دارد. اگر چه انویدیا از محدودیت های جدید صادرات تراشه های این شرکت در خاورمیانه پرده برداشته اما دقیقاً اسامی کشورهای مشمول این ممنوعیت را اعلام نکرده است.

عربستان سعودی و هم امارات متحده عربی دو کشوری هستند که در سال های اخیر سرمایه گذاری های فراوانی در زمینه هوش مصنوعی انجام داده و یکی از مشتریان عمده انویدیا محسوب می شوند. از سوی دیگر این دو کشور در حال تعمیق همکاری های خود با چین بوده و عربستان هم متعهد شده که روی پروژه های هوش مصنوعی در چین سرمایه گذاری کند.
اکنون، دولت ایالات متحده نگران است که پردازنده های گرافیکی محاسباتی A100 و H100 انویدیا از خاورمیانه به چین بروند و به همین خاطر محدودیت های جدیدی را در این زمینه اعمال کرده است.
بیشتر بخوانید: 

    درک نادرست دولت بایدن از مناسبات صنعت نیمه هادی  ها؛ غول های تکنولوژی آمریکا خواستار لغو تحریم های چین شدند!
    ورود اینتل به بازار پردازنده های کوانتومی با چیپ جدید Tunnel Falls

نظر شما درباره صادرات پردازنده های گرافیکی انویدیا به خاورمیانه چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: شهر سخت افزار
 

دکمه بازگشت به بالا