دلش برای «آسید کاظم» پر می کشید

دلش برای «آسید کاظم» پر می کشید

محمود استادمحمد دلش برای همه این چیزها پر می کشید.

تیتربرتر، حالا سال هاست که محمود استادمحمد مهمان قطعه هنرمندان بهشت زهراست ولی «آسید کاظم» او همچنان به زندگی خود ادامه می دهد. در این سال ها چند بار کارگردان های جوان تئاتر این نمایشنامه را به صحنه برده اند و فردا (شنبه 8 اردیبهشت ماه)  هم قرار است قاسم زارع آن را در تماشاخانه ایرانشهر نمایشنامه خوانی کند.

این برنامه، بهانه ای شد برای ما که کمی به سال های دورتر برگردیم و با مرور خاطرات گذشته، بخشی از دلتنگی های خود را برای تئاتری که داشتیم، برطرف کنیم.

محمود استادمحمد که نامش با نمایشنامه «آسید کاظم» گره خورده است، در گفتگویی که به مناسبت برگزاری بزگداشتش در سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر با یک خبرگزاری داشت، درباره نمایشنامه «آسید کاظم» که خودش هم آن را بسیار دوست می داشت، گفته بود : «آسید کاظم» را خیلی دوست دارم، خودم هم به عنوان یک فرهنگ عتیق به آن نگاه می کنم. چند وقت پیش که محمد رحمانیان آن را نمایش نامه خوانی کرد، یک اجرایش را دیدم. محمد نه تنها زبان مردم را خوب می شناسد، ادبیات را هم خوب می شناسد اما وقتی بازیگران محمد، متن را اجرا می کردند احساس کردم که این متن نسبت به این بازیگران چقدر عتیق است! چقدر زبان این نمایش، دنیا آدم های این نمایش در فرهنگ سپری شده معاصر قرار گرفته است. من دنیای «آسیدکاظم» را خیلی دوست دارم، گاهی حسرت این دنیا را می خورم که چقدر محترم بود، چقدرعاطفی و چقدر ریشه دار بود. از اینکه یک انسان بنشیند برای کبوترش گریه کند، حسی به من دست می دهد که نمی توانم بگویم زیباست چیزی فرای زیبایی است.»

او که در 20 سالگی این نمایشنامه را نوشته بود، درباره حال و هوای جوانان هم دوره خودش چنین گفته بود: «فکرش را بکن، مونولوگ «آدم از روزی که تو خشت می یاد تا روزی که رو خشت بیفته، بدبخته…»، ما کجا بودیم و یک جوان 20 ساله چگونه به زندگی نگاه می کرد!»

ما اما شگفت زده شده بودیم که او چگونه در نخستین روزهای جوانی خود چنین نمایشنامه ای نوشته و او در پاسخ به حیرت زدگی ما گفته بود: «متن را در 20 سالگی نوشتم. در 20 سالگی خیلی کارهایم را کرده بودم. قبل از 20 سالگی دو نمایش کارگردانی کرده بودم. آن وقت ها ریتم  ما تند بود. حکم زمانه بود. فقط من نبودم. بیضایی در چند سالگی «نمایش در ایران» را نوشت. اینکه یک نفر زیر 20 سالگی نگاه تاریخی داشته باشد، خیلی مهم است چون نوشتن تا نوشتن با نگاه تاریخی دو مساله است. عباس نعلبندیان هم زیر 20 سالگی چند اثرش را نوشته بود.»

حالا و با تغییرات هر روزه ای که تئاتر ما داشته است، نمایشنامه «آسید کاظم» هم واقعا گویی از عهد عتیق می آید و اما همچنان بخشی از بدنه تئاتر ما دلتنگ جهانی است که این نمایشنامه روایت می کرد. شاید به دلیل همین دلتنگی است که قاسم زارع هم تصمیم به خوانش این نمایشنامه گرفته. او قرار است با همراهی مسعود کرامتی، قاسم زارع، بهرام  ابراهیمی، فرهاد بشارتی، بهرام درخشان، علی عطایی حور، حسن شفیعی، دانیال ابراهیمی، آیدا قدرتی ساعت 20 فردا، در هشتمین روز ماه اردیبهشت این نمایشنامه را در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر نمایشنامه خوانی کند.

دکمه بازگشت به بالا