عمومی

در ایران غول داریم که دو سدان دارد!


محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

چراغ جادویی غول پیکر موجودی است که انتظار می رود کارها را به سرعت و به دستور خداوند انجام دهد. نکته مهم در ایران این است که افراد قدرتمند رسانه ها را غول چراغ جادو می دانند ، غول بزرگی که دو سدان دارد.

فرض کنید مسائل اجتماعی – از جمله سرقت ، قتل ، خودکشی ، طلاق ، امور خارج از ازدواج و غیره – مانند سالهای اخیر رو به افزایش است. اینها موضوعات بسیار طولانی تری نسبت به رسانه های مدرن است. این موضوعات زمانی پدید آمد که رسانه مدرن وجود نداشت و تحت تأثیر تحولات اقتصادی و اجتماعی قرار گرفت.

شماری از کسانی که در قدرت و جناح های سیاسی در ایران ترجیح می دهند به آن دسته از عوامل اساسی که این موضوعات را مطرح می کنند ، توجه نکنند ، درعوض فهم رسانه ها مانند کتاب ، روزنامه ، ماهواره ، تلگرام ، اینستاگرام و فضای مجازی را درک کنند و آن را به عنوان یک غول جادویی ایجاد کنند که باعث این مسائل می شود. غول چراغهای جادویی استاد غرب و بیگانگان است.

به عبارت دیگر ، رسانه مانند غول چراغ جادویی است. تورم رو به افزایش است ، قیمت ها کاهش می یابد ، سرمایه گذاری در حال سقوط است ، کارآفرینی در حال سقوط است ، مردم مالیات نمی پردازند ، غذای زیادی هم وجود دارد ، جوانان ازدواج نمی کنند و غیره. این بار دیگر ، سیاستمداران و افراد قدرتمند ، رسانه ها را کنترل می کنند ، دستورات زیادی به وی می دهند و بار سنگینی بر او می گذارند.

این بار غول رسانه ای یک چراغ جادویی است که پیش بینی می شود همه متغیرهای سیستم که کار نمی کنند ، رانندگی ، جذب و جایگزین شود ، مردم را مجبور به افزایش سرمایه گذاری ، تسهیل در ازدواج ، پرداخت مالیات و جلوگیری از فرسایش کند. “آنها دائماً به رسانه ها دستور می دهند زشتی های روابط خارج از خانواده ، پرداخت نکردن مالیات و آلوده کردن محیط زندگی را توضیح دهند ، همانطور که در عمل معمول است.”فرهنگ“آهسته. تدریجی.

منطق چراغ جادوی غول پیکر چیست؟ قدرت مطلق و توانایی انجام هر آنچه استاد می گوید. «جهان واقعیدر دست غول ، چراغ جادویی مانند موم است و هیچ مانعی در مقابل آن نمی داند. چراغ جادویی غول پیکر قادر است جلوی قوانین طبیعت را بگیرد و علیه آنها عمل کند. همین مسئله در مورد کسانی که انتظار رسانه ها را دارند

آنها معتقدند که رسانه ها – چه قانونی و چه واقعی – اندیشه و فکر مردم را مانند موم شکل می دهند. به نظر می رسد در پشت هر مسئله ای مانند خودکشی ، تورم ، نرخ سرمایه گذاری پایین و آلودگی محیط زندگی ، علاوه بر متغیرهای ذهنی ، عوامل و مکانیسم های واقعی وجود دارد که در صورت عدم وجود رسانه نیز کار می کنند.

رسانه ها تصور کردند که غول چراغ جادو که گاهی در خدمت معلم غربی برای فاسد کردن جامعه است و بعضی اوقات برای اصلاح جامعه باید به یک معلم ایرانی خدمت کند ، عواقب ناگواری دارد. در همین رویکرد ، سیاستمدار معتقد است که اگر مردم ناراضی باشند یا تورم وجود داشته باشد ، محصول رسانه ها است و اگر خودکشی یا گسترش روابط غیرقانونی وجود داشته باشد ، محصول اینستاگرام است.

رسانه وزن و تأثیر خود را دارد ، اما کمترین مضر برای تخیل رسانه ها ، مانند غول چراغ جادویی ، اصرار بر برخی سیاست های ضد مکتب (مانند انحلال) و تراشیدن است “وزوز گوش غیر قابل برگشت استرسانه ها وظیفه انجام ندادن کارهای اصلی را بر عهده دارند و فکر می کنند با انحصار و کنترل آنها می توان مشکل را حل کرد.

آسیب های اجتماعی ، نارضایتی عمومی ، بیماری های اقتصادی ، فساد ، بی کفایتی و تکامل نظرات و عقاید مردم دلایل واقعی و غیر اطلاع رسانی به همراه تأثیر رسانه ها دارد. رسانه غول پیکر جادوی جادو و بز بی قدرت نیست.

پیشنهاد

کسانی که در مورد انحلال صحبت می کنند باید امشب تنها باشند و به چهار سؤال صادقانه پاسخ دهند؟

1) آیا فیلتر تلگرام استفاده از آن را کاهش داده است ، یا حداقل پانصد میلیون فیلتر فیلتر در حداقل چهل میلیون تلفن نصب شده است؟

2) آیا فیلتر اینستاگرام باعث کاهش دروغ می شود؟ خودکشی ، فساد مالی و فحشا؟

3) آیا هزینه نهایی بستن اینستاگرام (مختل کردن هزاران خانه کوچک و مشاغل آنلاین در این شرایط اقتصادی) و عصبانیت مردم از مزایای احتمالی بالاتر است؟

4) کدام یک از مجرمان اقتصادی از طریق رسانه ها و فضای مجازی میلیاردها دلار فساد مرتکب شدند؟

همچنین می توانید شبکه توسعه را در تلگرام دنبال کنید.

کانال شبکه توسعه:

.I_D_Network

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه مطالب عمومی کلیک کنید 


منبع خبر: در ایران غول داریم که دو سدان دارد!

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا