درمان سرطان با چاپ سه بعدی تومورها

دانشمندان ایرانی در کانادا دستاورد بزرگی به دست آورده اند و با ابداع روشی جدید به درمان سرطان با چاپ سه بعدی تومورها جهت شبیه سازی دقیق آن ها پرداختند.
گروهی بین المللی از پژوهشگران به رهبری دانشمندان ایرانی در کانادا، با موفقیت روشی را جهت درمان سرطان با چاپ سه بعدی تومورها با مدل سازی سه بعدی بهتر از سرطان های پیچیده و چندسلولی فراهم آورده اند. در پژوهش جدیدی که نتایج آن در مجله Scientific Reports چاپ شده، برخلاف روش های سنتی یک مدل سه بعدی از تومور به چاپ می رسد که افزون بر اینکه پیچیدگی تومور را نشان خواهد داد، محیط اطراف آن را هم شبیه سازی می کند.
این تیم موفق شده تا تکنیک های چاپ زیستی پیشرفته را با ساختارهای مصنوعی (تراشه های میکروسیال) ادغام کند. این روش به محققان آزمایشگاهی کمک خواهد کرد تا با دقت به تشخیص تومورهای ناهمگن بپردازند. این تومورها بیش از یک نوع سلول سرطانی دارند و بیشتر در الگوهای غیرقابل پیش بینی پراکنده هستند.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  زندگی در هوای آلوده ریسک ابتلا به سرطان سینه را چندبرابر می کند!
  درمان سرطان با امواج صوتی ؛ عصر استفاده از شیمی درمانی به پایان رسید!
  پروژه جدید محققان: پیوند قلب چاپ سه بعدی به بدن خوک

درمان سرطان با چاپ سه بعدی تومورها
مطابق با گزارش Phys، در روش سنتی، پزشکان تومور بیمار را بیوپسی می کردند. یعنی سلول ها را استخراج کرده و سپس اقدام به رشد آن ها در پتری  دیش در آزمایشگاه می کردند. «نفیسه مقیمی»، محقق ایرانی فوق دکتری در رشته ریاضیات کاربردی و نویسنده اصلی این تحقیقات از دانشگاه واترلو کانادا، بیان کرده است: «به مدت 50 سال، زیست شناسان تومورها را با این روش سنتی درک می کردند. اما از یک دهه پیش، با شکست های مکرر درمان در آزمایش های انسانی، دانشمندان متوجه شدند که یک مدل دوبعدی نمی تواند ساختار واقعی تومور را در داخل بدن نشان دهد.»
به همین جهت ابتدا، تیم پژوهشی تراشه های میکروسیال پلیمری به وجود آوردند. این تراشه ها ساختارهای کوچکی داشته و کانال هایی روی آن ها حکاکی شده اند که می توانند جریان خون و سایر مایعات اطراف تومور بیمار را شبیه سازی کنند. در مرحله بعد، چندین نوع سلول سرطانی را رشد خواهند داد و این کشت های سلولی را در یک جوهر زیستی مخصوص تعبیه می کنند. این جوهر زیستی ترکیبی از ژلاتین، آلژینات و سایر مواد مغذی به منظور زنده نگه داشتن کشت های سلولی است.

در نهایت، آن ها از یک چاپگر زیستی اکستروژن (چاپگر سه بعدی مخصوص مواد آلی) بهره خواهند برد تا انواع مختلف سلول های سرطانی را روی تراشه های میکروسیال آماده شده دسته بندی کنند. در نتیجه آن، یک مدل زنده و سه بعدی از سرطان های پیچیده ایجاد شده که دانشمندان قادر خواهند بود تا از آن برای آزمایش روش های مختلف درمان همچون داروهای مختلف شیمی درمانی استفاده کنند.
از این شیوه می توان جهت درمان سرطان سینه در زنان بهره گرفت. درمان سرطان سینه یکی پر چالش ترین بیماری ها بوده زیرا غده های سرطانی هنگام متاستاز، به تومورهای پیچیده ای تبدیل خواهند شد که حاوی چندین نوع سلول سرطانی است. به منظور درمان چنین سرطان های پیچیده ای نباید تنها بر سلول های یک یا دو نمونه برداری تکیه کرد. مدل های تومور چاپ سه بعدی می توانند درمان های سریع تر، کم هزینه تر و آسان تری را برای شرایط جدی همچون سرطان سینه در مراحل پایانی امکان پذیر کنند.
بیشتر بخوانید:

  تولید داروی درمان سرطان لنفوم در ایران برای نخستین بار
  دستاورد بزرگ دانشمندان: یک آزمایش خون برای تشخیص انواع سرطان
  تولید داروی درمان سرطان خون در ایران توسط یک شرکت دانش بنیان

دیدگاه شما در خصوص درمان سرطان با چاپ سه بعدی تومورها چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: دیجیاتو
  

دکمه بازگشت به بالا